לקחת נשימה ארוכה

הערב נספור יום שני לעומר. על פי המסורת היהודית, בימים אלה פשטה מגיפה שגבתה את חייהם של 24 אלף מתלמידיו של רבי עקיבא

ח"כ קטי שטרית , ט"ז בניסן תש"פ

ימי קורונה הכרת הטוב
ימי קורונה הכרת הטוב
צילום: עצמי

ליל הסגר ייחרט בזכרונם של רבים כליל הסדר המיוחד ביותר, אך האם יש בסגר דווקא בחג הפסח גם צדדים חיוביים?

הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ״ל, הרב הראשי הראשון של מדינת ישראל, אמר בשעתו כי "יציאת ישראל ממצרים תישאר לעד האביב של העולם כולו". כוונתו הייתה שהמאורע הוא בעל סימבוליות ועוצמה שמשליך על פני כל האנושות. הוא צדק, אבל לא ידע עד כמה. 

בשלושת השבועות האחרונים הוחמרו הנחיות משרד הבריאות והקפדתי לא לצאת מהבית, מלבד לעבודתי בכנסת ולקניות. בזכות ההנחיות זכיתי להקדיש זמן רב יותר לבעלי אשר, האיש שמלווה אותי כבר 30 שנה, ולחזק את הקשר עם ילדיי ונכדיי (מרחוק כמובן).
 
בימים שבשגרה כל אחד עסוק וטרוד בענייניו ובעבודתו, אבל הקורנה גרמה לנו לעצור הכל, לקחת נשימה ארוכה ולחשב מסלול מחדש. אולי בזכות הקורונה, אבל עוד יותר בגלל פסח, התובנות מתחילות להתעורר. המובן מאליו של להתחבק, לארח, לשבת עם המשפחה יחד סביב שולחן מקבלים חשיבות אחרת. 

בפסח אנחנו מודים על הוצאתנו מעבדות לחרות. והנה דווקא העוצר והסגר גרמנו לנו להפוך לבני חורין, לעצור את המרדף אחר החומריות ולהעריך את מה שכבר יש לנו. המשפחה שלנו, החברים והעם שלנו. הקורונה אולי שיבשה לנו את השגרה, אבל לא את הרוח היהודית שעליה גדלנו והתחנכנו.

תראו מה התחולל במדינה בשבועות האחרונים: צעירים עושים קניות למבוגרים שנמצאים בבידוד; אזרחים שרים במרפסות ומחזקים את צוותי הרפואה; אמנים ומתנדבים מרוממים את רוחם של ילדים עם מוגבלויות דרך הרשת, והרשימה עוד ארוכה. 

לי באופן אישי עמדה הזכות לסייע לעשרות משפחות להשיב את הבנים והבנות שלהן לאחר שמדינות רבות בעולם סגרו את גבולותיהן. למרות שהזמן דחק, הצלחנו להחזיר ארצה אלפי ישראלים מכל קצוות תבל כדי שכולם יוכלו להסב אל שולחן הסדר עם המשפחה. הוכחנו שאין תחליף לערבות הדדית. הוכחנו שאותה רוח שגיבשה אותנו כעם כשנגאלנו ממצרים - שורה עלינו גם היום.

לצד זאת, המתקפות נגד אחינו החרדים העיבו על תחושת הסולידריות. ההשמצות וההכללות היו מכוערות ומיותרות, בטח בימים בהם האחדות יקרה מפז. 

הערב נספור יום שני לעומר. על פי המסורת היהודית, בימים אלה פשטה מגיפה שגבתה את חייהם של 24 אלף מתלמידיו של רבי עקיבא כיוון שלא נהגו כבוד זה בזה. באופן מיוחד - לנו יש הזדמנות לתקן את הטעות שלהם, ולחוש קרבה וכבוד כלפי כל אחת ואחד מבני עמנו. בואו לא נחמיץ זאת. 

לסיום, כולי תקווה שכל אחד מאיתנו ימצא את קרן האור שתחזק אותו בתקופה המיוחדת הזו. בעוד מספר חודשים כשהקורונה תיעלם, נוכל להודות על הערבות ההדדית שעטפה אותנו בשעות הקשות ותישאר איתנו לעולמי עד.

ח"כ קטי שטרית
צילום: חזקי ברוך