פרופ' יורם לס
פרופ' יורם לסצילום: עצמי

אומרים שיש בישראל מגיפה של ממש. וירוס משתולל ברחובותינו, והוא תוקף את דרכי הנשימה, ובגלל שאין מספיק מנשמים, הוטל עלינו בפעם הראשונה עוצר, שלא היה כמוהו מאז ימי שלטון המנדט הבריטי בארץ ישראל.

למעלה ממיליון עובדים פוטרו, חייהם נהרסו, ומטה לחמם נשבר. הממשלה הנפיקה בימים אלה לראשונה, אג"ח ל- 100 שנה, וכך, גם הנינים שלנו עוד ישלמו את מחיר האסון. אסור בישראל למות מקורונה, אבל מותר בישראל למות מאבטלה, עוני, דיכאון, בדידות, התקפי לב, והזנחה של חולים "רגילים", שמפחדים להגיע לבתי החולים ולמרפאות. בישראל יש רק כ- 350 חולי קורונה אמתיים שמטופלים בתוך מערכת אשפוז ענקית שכוללת כ- 15,000 מיטות.

חלק בלתי מתקבל על הדעת של מערכת הבריאות מטפל במספר אפסי של חולי קורונה אמתיים. כל שאר אלפי "החולים" כביכול במחלת הקורונה, שמספרם "מזנק" מיום ליום, אינם אלא בריאים לגמרי, או עם תסמינים קלים בלבד. איתרע מזלם ובדיקת המעבדה היתה חיובית, אבל המערכת החיסונית אצלם חיסלה את הנגיף ואף השאירה אותם מחוסנים מפניו.

ארגון הבריאות העולמי (WHO), מעריך שבכל שנה, נפטרים בעולם 290,000 עד 650,000 אלף בני אדם, לרבות ילדים רבים (!) , כתוצאה משפעת עונתית רגילה. במחלת הקורונה, נפטרו לאחר 3-4 חודשים של מגיפה עולמית, "רק" כ- 85,000 בני אדם, הרבה פחות מאשר בשפעת העונתית. רוב המכריע של הנפטרים חולים במחלות רקע קשות וחמורות.

ילדים לאושרנו , לא נפגעים במחלה זו, ומהבחינה של תמותת ילדים, עדיפה הקורונה על השפעת. בכל מקום בעולם, מספר הנפטרים במגפת הקורונה בהשוואה לגודל האוכלוסיה זעיר ביותר, ואינו משתווה כלל ל"מגיפה השחורה" של ימי הביניים בה נספו כ- 30% מהאוכלוסיה באירופה ובאסיה. מומחים היסטריים-אקספוננציאלים הכניסו את עצמם לסגר בתוך אולפני הטלביזיה, ומהלכים עלינו אימים. ראש הממשלה נתניהו מצא במומחים האלה שלל רב, מסיבות מובנות.

באיטליה היה גל תמותה ענקי סביב השבוע הראשון של שנת 2017. 24,981 איטלקים נפטרו כתוצאה ממחלות דמויות שפעת (ILI, influenza--like illness ) שכוללת גם את וירוסי השפעת וגם את וירוסי הקורונה הישנים והמוכרים היטב. בעיתוני איטליה הופיעו ב- 2017 כתבות צנועות בנוסח "הזקנה במסדרון", בדומה לכתבות המוכרות לנו גם בישראל.

אף אחד בשנת 2017 לא העלה את הרעיון ההזוי לסגור את איטליה. עתה, הופיע באיטליה נגיף קורונה חדש ואקזוטי , שכל הנתונים מראים שהנגיף מסוכן באותו סדר גודל כמו נגיף השפעת המוכר היטב. באיטליה אין אבחנה בין אדם שנפטר "בגלל" קורונה לבין אדם שנפטר "עם" קורונה.

נכון לעכשיו, נפטרו באיטליה כביכול "בגלל קורונה" 17,000 בני אדם, דהיינו פחות מגל התמותה ב- 2017 , כאשר ברור לכל , שרובם המכריע (גיל חציוני של המתים הוא 81) כלל לא נפטרו ישירות מקורונה, אלא ממחלות הרקע מהן הם סבלו. באיטליה ישנה האוכלוסיה הזקנה ביותר בעולם המערבי, עם תחלואה חריגה בדרכי הנשימה. בישראל ישנה האוכלוסיה הצעירה ביותר בעולם המערבי ועם מאות בודדות של פטירות כתוצאה מ- ILI. אין שום מקום להשוואה בין הזבוב הישראלי והפיל האיטלקי.

בעת מגפת שפעת החזירים ב- 2009 , התפרץ, כמו עכשיו, וירוס חדש, מסוכן, ובחודשים הראשונים לא הייתה זריקת חיסון. כ- מיליארד בני אדם נדבקו, וכ- רבע מיליון בני אדם מתו במחלה. זריקת החיסון למחלה היתה זמינה רק כ- 6 חודשים לאחר התפרצות המחלה.

פרופ' ברבש הודיע אז על צפי ל- 4000 נפטרים מהמחלה, ודרש בצדק מיטות רזרביות, מנשמים וסגל נוסף. ואולם, אף אדם בר דעת לא העלה ב- 2009 את האפשרות להרוס את הכלכלה והחברה בישראל בכדי "להציל" את 4000 החולים שפרופ' ברבש צפה את מותם. בפועל נדבקו בישראל כעשרת אלפים בני אדם , רובם בדרגות חומרה קלות, וכמאה בני אדם מתו. העולם לא נסגר, והכלכלה העולמית לא עברה הרס מסיבי, למרות הדמיון (לפחות בסדר גודל) של מגיפת שפעת החזירים למגפת הקורונה הנוכחית.

בשנת 2009, הרשתות החברתיות היו עדיין בחיתוליהן. המידע האחיד ותמונות הזוועה הנקודתיות, שמבצעות שטיפת מח רציפה ומתמדת לאוכלוסיה וגם לממשלה לא היו קיימות. בימי הביניים העובדות נקבעו ע"י אלוהים. בעידן הנאורות העובדות נקבעו ע"י העובדות. בעידן החדש בו אנו נמצאים, העובדות נקבעות ע"י זרם תודעה ומידע אחיד ברשתות, ששוטף באופן סינכרוני את המח של אוכלוסיית העולם. גם הממשלה וגם התקשורת שבויה בקונספציה אחידה, (כמו ב 1973) ואין תמה שאכן נפל עלינו יום כיפורים כלכלי וחברתי.

מערכת הבריאות הציבורית בארה"ב היא הגרועה ביותר במדינות המערב, ותוחלת החיים שם אף ירדה בעת האחרונה. עשרות מיליוני בני אדם שהפרוטה אינה מצויה בכיסם מופקרים לגורלם. בארה"ב נפטרים בממוצע כל י ו ם כ- 8,000 אמריקאים, ובעבר לא הופיעו באינסטגרם ובפייסבוק 8000 סרטוני גופות בכל יום, וגם לא נערכו ראיונות עם המשפחות האבלות. ואולם בימים הזויים אלה, הגופות מופיעות אחת לאחת בסרטוני אינסטגרם ושאר הרשתות , לרבות ראיונות קורעי לב עם המשפחות האבלות, והכל הופך במהירות עצומה למדיניות של גורמי ממשל.

בעולם הגדול, יש פוליטיקאים שהריחו את ההזדמנות שנפלה לידם, כמו למשל אורבן, ראש ממשלת הונגריה שעבר לשיטת שלטון באמצעות צווים, וגם קואומו , המושל ההיסטרי של מדינת ניו-יורק בארה"ב, ששופך מידי יום נפט על המדורה. ועדיין, דומה שאין תקדים בעולם לראש ממשלה כמו נתניהו, שהישיר מבטו לאזרחי ישראל והודיע על מגיפה שלא היתה כמוה מאז המגיפה השחורה של ימי הביניים. (אגב, המגיפה השחורה בימי הביניים היתה הדבקה בחיידק שהופץ ע"י פרעושים, ולא וירוס).

אישית חוויתי שיחה עם אדם שהגדיר עצמו כביביסט מושבע, והלה נשבע באזני, שכבר ברגע זה מתגוללות הגופות ברחובות ישראל, ו"רק ביבי" יצילנו מהמגפה הנוראה.

חברה נורמטיבית משלמת בחיי אדם בכדי לקיים אורח חיים נורמטיבי. זה נכון בתאונות הדרכים, בפועלים שנהרגים באתרי הבניה, בנוסעים שנהרגים בהתרסקות מטוסים, במגבלות תקציב ב"סל הבריאות", וגם בחיילים שנהרגו, או שעומדים להיהרג בגלל "תכניות מגרה" לכיבוש עזה.

ולסיכום, יש פה מגיפה שגורמת לתסמינים של מחלה דמוית שפעת (ILI), והיא קטלנית באותו סדר גודל כמו במגפת שפעת רגילה. בפעם הראשונה בהיסטוריה, המגיפה מלווה במגיפה של רשתות חברתיות. זרם התודעה האחיד ברשתות, עובר במהירות האור, ומבצע שטיפת מח קולקטיבית גם לאוכלוסייה וגם למנהיגי העולם. המשבר, מהגדולים שידעה האנושות בעת החדשה, מיותר לחלוטין.