כסף
כסף צילום: נתי שוחט, פלאש 90

היום צפויה לקבל כל משפחה קצבת ילדים מיוחדת, בעקבות נגיף הקורונה. הקצבה מזכה את המשפחות בישראל, במענק של 500 ש"ח עבור כל ילד עד גיל 18, וזאת עד ארבעה ילדים במשפחה.

מבחינה כלכלית, נשמעו לא מעט ביקורות קשות על 'המתנה' שרה"מ מחלק לאזרחים לקראת החג. אחת הטענות כנגד המענק, נעוצה בעובדה שאת המענק יקבלו גם משפחות עם עשרה ילדים שההורים נפגעו קשות מהקורונה והוצאו לחל"ת, ומנגד גם משפחות עם של שני ילדים, בני 15, ו-17 להורים עובדי הייטק שממשיכים לעבוד מהבית ואינם נפגעו כלכלית מהנגיף, והנטל על המשפחה מהקורונה נמוך ביותר ובכל זאת יקבלו את המענק גם.

הקצבה המשולמת עולה למדינה הון רב, מדברים על סדר גודל של כ-2 מיליארד שקלים, והיא אינה עוזרת לנצרכים ולנפגעים האמיתיים.

מצד שני, ברור שציבור רב זקוק למענק, וכניסה לסטנדרטים מדוקדקים ובדיקה מי עומד בקריטריונים, היתה מעכבת את המענק, ורבים היו מוצאים עצמם ללא יכולת לעבור את החג, ללא יכולת לרכוש מוצרים בסיסיים להמשך החג ולחג השני.

עיכוב דומה ראינו רק בשבוע שעבר, סביב סוגיית העצמאיים, תחילה קבעו שם קריטריונים והגבלות אשר נגעו למחזור הכספי של העסק, לגובה ההכנסה של בן/בת הזוג וקריטריונים נוספים, דבר שהביא המוני עצמאיים שבקשותיהם למענק נדחו. ואכן, לאחר מספר ימים הקלה הממשלה את הקריטריונים והרחיבה את הזכאים למענק.

המסקנה היא שבזמן משבר קשה מאד לתת קריטריונים מדוייקים ואמיתיים, שגם יאפשרו סיוע מהיר לכל נצרך ומנגד ישמרו על הקופה, הדבר כמעט בלתי אפשרי.

מה הפתרון? מחד חשוב שהממשלה תמשיך ותציף את השוק בסיוע. אך מנגד על הקהילות ועל הציבור לעשות את ההשלמה הנדרשת. ראינו ברשת כבר יוזמות שונות שעלו, שמציעות למי שאינו זקוק למענק הילדים לתרום את המענק לכאלה שכן זקוקים, תרומה זה תמיד טוב, אבל ניתן לעשות דבר חכם יותר ונזקק יותר - לעזור לגמ"חים הקהילתיים.

כמעט בכל ישוב, קהילה וגם בערים, יש גמ"ח להלוואות. במצב השוק היום, בו רבים יוצאים לחל"ת ומוצאים עצמם עם ירידה דרסטית בהכנסות, הלוואות זה כמעט הדבר הכי נצרך.

הירידה בהכנסות, ככל הנראה ובע"ה תהיה של חודשים ספורים, והמשפחות זקוקות לסיוע לצלוח את התקופה הזו אינן זקוקות למענקים, צדקה ותרומות, אלא לתזרים לעבור את המשבר. הלוואה היא פתרון אפשרי לעניין, וטובה בהרבה מצדקה.

אנחנו קוראים לציבור בימים אלו לחזק את הגמ"חים הקהילתיים (ואם אין כזה - זה ההזדמנות לפתוח). אם כל גמ"ח יתחזק בעשרות אלפי שקלים נוספים שיתרמו לו האנשים החזקים בקהילה, הדבר יאפשר לגמ"ח, אשר בניגוד למדינה מכיר מקרוב את האנשים בקהילה, לסייע לאנשים שבאמת נזקקים לכך, בעוד למננלי הגמ"חים ישנם הכלים לבחון מי נצרך וכמה.

בזכות התרומות שיחזקו את הגמח"ים משמעותית, הגמ"חים יוכלו להעניק הלוואות, לאחד של 500, לאחר של 2000 ולאחרים אפילו הלוואה של 20,000, כי הגמ"חים מכירים את הצרכים, ויש להם את היכולת לבחון מי הנצרך באמת וכמה.

יחד ניצור סוג של הפרטת הסיוע: החזקים יתנו לגמ"ח הקהילתי והגמ"חים יפזרו לציבור. זה סוג מיוחד של צדקה והזדמנות לסייע לסביבה הקרובה בצורה נבונה ומושכלת.
חג שמח!

נדב רט הוא שותף בחברת ברק ייעוץ והשקעות

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו