ריבלין: המנדט יחזור מחר לכנסת

הנשיא הודיע לח"כ בני גנץ כי הוא דוחה את בקשתו להארכת המנדט להרכבת הממשלה. עם זאת, המנדט לא יעבור לנתניהו ויוחזר לכנסת.

ערוץ 7 , י"ח בניסן תש"פ

ריבלין עם נתניהו וגנץ
ריבלין עם נתניהו וגנץ
צילום: קובי גדעון, לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין הודיע בצהריים (ראשון) ליו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ כי לא יאריך את המנדט שקיבל גנץ להרכבת הממשלה לפני ארבעה שבועות.

ריבלין הודיע עוד כי אם לא יושג הסכם על הרכבת ממשלה עד מחר בחצות הלילה יחזור המנדט להרכבת הממשלה לכנסת ולא יעבור לבנימין נתניהו.

מבית הנשיא נמסר כי נשיא המדינה קיבל החלטה זו לאחר ששוחח גם עם יו״ר הליכוד בנימין נתניהו שלא אישר כי השניים קרובים לחתימה על הסכם שיוביל לממשלת אחדות.

"והיה ולא יחתמו השניים על הסכם עד מחר בחצות, ולא תשתנה תמונת הממליצים, ישוב המנדט לכנסת ותחל תקופת 21 הימים בהם יוכלו חברי הכנסת לגבש רוב להמלצה על מועמד מוסכם. למועמד המוסכם ינתנו 14 יום להרכיב ממשלה", נמסר בהודעה.

בבית הנשיא סייגו את ההודעה וציינו, "במידה ובזמן שנותר עד תום התקופה הראשונה שניתנה לגנץ להרכבת ממשלה, ישתנו הנסיבות ויבואו הצדדים אל הנשיא בבקשה להארכת התקופה על מנת לסייע בידם להגיע להסכם, ישקול זאת הנשיא שנית".

נציין כי במידה שבמהלך 21 הימים שבהם ניתן לאסוף 61 חתימות לצורך הרכבת ממשלה לא יעמוד אף אחד מחברי הכנסת במשימה, תצא ישראל למערכת בחירות רביעית בתוך שנה וחצי.

בכחול לבן הגיבו להודעת הנשיא ומסרו, "מאמצי ההגעה לאחדות נמשכים גם בשעה זו על ידי צוותי המשא ומתן במטרה להשלים את נספחי החקיקה הנדרשים להסכם שגובש כבר בשבוע שעבר".

"הבהרנו לליכוד, כי לא נאפשר כל פגיעה בשלטון החוק ובעקרונות היסוד אותם הצגנו. גנץ אמר לנתניהו בשיחתם כי הוא מחויב להסכמות ביניהם ונכון לקדם אותן בכל מקום ובכל שעה, לאחר שתושלם העבודה על נספחי החקיקה, בכדי להקים ממשלת חירום לאומית כפי שעם ישראל רוצה וצריך", נמסר עוד.

מהליכוד נמסר, "תנועת הליכוד שבה ומבקשת מהנשיא ריבלין להעביר את המנדט לראש הממשלה נתניהו, ראש המפלגה הגדולה בכנסת ועם 59 ממליצים, בדיוק כפי שנהג הנשיא ריבלין לאחר הבחירות הקודמות בספטמבר, כשהעביר את המנדט מראש הממשלה נתניהו לח״כ גנץ כשהיו לגנץ רק 54 ממליצים".