בחמאס מחכים לממשלת גנץ-נתניהו

הפרשן לענייני ערבים יוני בן מנחם אומר לערוץ 7 כי דווקא אחדות פוליטית ישראל יכולה לקדם מצד חמאס את עסקה לשחרור שבויים.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ח בניסן תש"פ

בחמאס מחכים לממשלת גנץ-נתניהו-ערוץ 7
יוני בן מנחם
צילום: פלאש 90

בימים האחרונים גברו האיתותים לגבי אפשרות של פריצת דרך לעסקת שבויים עם חמאס.

יוני בן מנחם, פרשן לענייני ערבים וחוקר במכון הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, אומר לערוץ 7 כי בחמאס יש לחץ רב להתקדמות במגעים.

"מה שקרה הוא שהגיע משבר הקורונה והכניס את חמאס ללחץ כי משפחות האסירים הביטחוניים מפעילים לחצים על הארגון לזרז את העסקה משום שהם חוששים שאותם אסירים ייפגעו מהקורונה בכלא הישראלי, לא יקבלו טיפול נאות וימותו", אומר בן מנחם.

לדבריו, "יש בשטח שינוי במגמה של החמאס ויש כוונה שלהם לזרז את העסקה שתקועה הרבה זמן בגלל שתי סיבות עיקריות: הראשונה, תנאי מוקדם שישראל תשחרר לפני כל דבר עשרות מחבלים ששוחררו בעסקת שליט, חזרו לפעילות טרור ונעצרו. השנייה, הם רוצים שבעסקה ישוחררו מחבלים בהיקף גדול יותר מעסקת שליט, בה יצאו לחופשי למעלה מאלף מחבלים ודרישתם היא לשחרור רוצחים רבים שדם על ידיהם. לכן יצא יחיא סינוואר ביוזמה לקידום העסקה".

"ברקע יש גם את הבחירות הפנימיות בחמאס. סינוואר מנצל את שהותו של איסמעיל הנייה בחו"ל כדי להוביל עסקה עם ישראל, לחזק את מעמדו ולחזק את מעמד חמאס", הוא מוסיף.

בשלב הראשון ככל הנראה, מדובר בעיקר על מידע בתמורה למספר לא גבוה של מחבלים. "יש דיווח בשם המודיעין המצרי שמצרים הודיעה לחמאס שישראל מוכנה לעבר עסקה ולבצע צעדי בוני אמון לקראת עסקה והיא מעוניינת קודם כל במידע על מצב השבויים שבידי חמאס ובתמורה יתבצע שלב ראשון של העסקה במסגרתו ישוחררו אסירים מבוגרים וחולים".

"המצרים טוענים גם שישראל דורשת שהעסקה תתפרש על פני כמה חודשים כדי להבטיח את המשך השקט ברצועת עזה כדי שהפלגים הפלסטיניים לא ינצלו את ההזדמנות, אחרי שיקבלו את המחבלים הראשונים לירות לעבר ישראל. השאלה כאן היא האם חמאס רציני ומוכן לוותר על התנאי הבסיסי של שחרור עשרות מחבלים. יחיא סינוואר במכוון משאיר את הנושא עמום, אבל בכיר אחר טען שלא יהיה ויתור על הדרישה הזאת", מסביר בן מנחם.

עם זאת, לדעתו, מניתוח דברי ראשי חמאס נראה שהם מעוניינים מאוד בעסקה. "אם יתברר שחמאס מוכן לוותר על התנאי המוקדם זה אומר שיש שינוי במצב. הסימנים מראים שחמאס בלחץ בגלל משבר הקורונה והסכנה לחיי המחבלים הכלואים בכלא הישראלי. בחמאס גם מעריכים שעומדת לקום ממשלת חירום בישראל ואז יהיה קונצנזוס ישראלי על עסקה כזו והם יוכלו לדרוש מספר גדול של מחבלים מחד ומאידך זה יצמצם את הביקורת הפנימית בישראל".

"אם הם יתגמשו יש סיכוי טוב שיתבצע לפחות שלב ראשון בו יתקבל מידע על גורל ארבעת השבויים שלנו בתמורה לשחרור כמה מחבלים מהכלא. זה מזכיר את העסקה הקטנה שהיתה ב-2009 לגבי גלעד שליט, כשישראל שחררה 25 מחבלות מהכלא בתמורה לסרטון קצר של גלעד שליט", מסכם בן מנחם.