פטירתם הטראגית של למעלה מ-30 מבני הקהילה החרדית בניו יורק מנגיף הקורונה במהלך החג האחרון, הקרינה על תושבי המקום שלדאבון הלב כבר הורגלו במראות הקשים של ארונות קבורה המגיעים בזה אחר זה לבית ההלוויות המקומי.

בהנחיית הרבנים ועל מנת שלא לפגוע בכבודם של הנפטרים, בוצעו חלק מההלוויות כבר במהלך יום שישי, בו מקיימות קהילות ישראל בתפוצות "יום טוב שני של גלויות".

אנשי ה"חברה קדישא" ביצעו את ההלוויות מסביב לשעון, בחלקן ללא נוכחות משפחות הנפטרים, עקב המצב הייחודי שנוצר ובמטרה להימנע מצורך לקבור נפטרים בקברי אחים.

בראיון לערוץ 7 מספר עו"ד שמשון אדלר המתגורר בסמיכות לבית הלוויות בבורו פארק כיצד תפילות החג מהמרפסות התערבבו בבכי של המלווים.

"כמו בכל ריכוז דתי בעולם, גם אנחנו בבורו פארק התפללנו במרפסות את כל תפילות החג. קראנו בתורה, ושרנו את תפילת הלל שהפעם לוותה בחמיצות מסוימת.

"בשל היותי מתגורר בסמיכות לבית ההלוויות המקומי נתקלתי בעוד ועוד הלוויות שנערכו במהלך תפילת יום טוב שני. וכך, לגודל הטרגדיה, כשאנחנו שרנו את ההלל, מלוויהם הבודדים של הנפטרים התייפחו בבכי מר על יקיריהם".

בדבריו התייחס לעבודת אנשי 'ההצלה' המקומיים שעושים עבודת קודש, כלשונו. "הם עובדים סביב השעון, לא נחים לרגע. למרבה הצער, ידיהם עמוסות עבודה. חללי הקורונה לא מפסיקים לזרום והם נמצאים שם כדי לכבד את המת בשעתו האחרונה".

עם זאת, הבהיר כי נרשמה האטה מסוימת במספר הנפטרים בבורו פארק. "נדמה אפוא שהשיא הרע כבר מאחורינו. לטעמי, רוב תושבי בורו פארק כבר נדבקו מהנגיף - ורבים מביניהם כבר החלימו".

"איני יודע האם מי שעבר את המחלה הוא חסין מפני הידבקות נוספת, אולם על פי דיווחי 'ההצלה' אנו יודעים שמספר הנפטרים פחת קמעה ביחס לשבוע שעבר וגם אלו בשורות טובות".

קורונה: כיצד לקרוא את הנתונים בישראל?