פטירת הרב אליהו בקשי דורון:
''תלמיד חכם ענק, מורה דרך לרבים''

שר הביטחון בנט ספד לרב בקשי דורון זצ''ל: ''איש חסד ונתינה, פעל רבות לקירוב לבבות''. השר דרעי: ''אבדה גדולה לעם ישראל''.

ערוץ 7 , י"ח בניסן תש"פ | עודכן: 00:20

שר הביטחון נפתלי בנט, יו"ר מפלגת ימינה, ספד לרב הראשי לשעבר הרב אליהו בקשי דורון שנפטר בגיל 79 לאחר שנדבק בנגיף הקורונה.

''הרב הראשי לשעבר אליהו בקשי דורון הלך כעת לעולמו בתום מאבק עיקש בנגיף הקורונה. הרב היה איש חסד ונתינה, שפעל רבות לקירוב לבבות בעם ישראל. מוסדות בנין אב ודבי אליהו שהקים מסמלים את מורשתו, מורשת של אהבת העם והתורה", אמר בנט.

''בשמי ובשם מערכת הביטחון, אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחה בשעה קשה זו. עם ישראל כולו מחבק אתכם. יהיה זכרו ברוך", הוסיף שר הביטחון.

שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי ספד: ''ברוך דיין האמת. מתאבל מרה על פטירת הרב הראשי, הראשון לציון, הרב אליהו בקשי דורון. הרב בקשי דורון, היה תלמיד חכם ענק, מורה דרך לרבים בעם ישראל ופטירתו היא מכה גדולה. כאב גדול מאד, אבדה גדולה לעם ישראל. יהי זכרו ברוך''.

שר החינוך רפי פרץ אמר ''‏עם ישראל התייתם הערב. הלב דואב על פטירתו של הראשון לציון, הרב בקשי דורון זצ"ל. הרב בקשי היה מגדולי התורה בדורות האחרונים, מורה לרבים, מסור לתורה ולעם ישראל באופן יוצא דופן, הנהיג רבנות קשובה, מכילה ומאירת פנים. זכותו הגדולה תגן עלינו ויהא מליץ יושר בעדנו. יהי זכרו ברוך".

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' (ימינה) ספד: ''כאב עצום על תלמיד חכם, איש תורה וחסד, מנהיג. מחובר לכל חלקי העם והוביל בתפקידיו עמידה איתנה על כבודה של תורה. הראשון לציון הרב בקשי דורון נתבקש לישיבה של מעלה, חבל על דאבדין ולא משתכחין".

שר התחבורה ישראל כ''ץ (הליכוד) מסר ''אני מצר עמוקות על פטירתו של הראשון לציון, הרב הראשי לשעבר אליהו בקשי-דורון זצ״ל. חבל על דאבדין של ענק בתורה ובחסד. תנחומי הרבים למשפחה הנכבדה ולתלמידיו הרבים".

ח"כ עוזי דיין מהליכוד אמר לאחר פטירת הראשון לציון: ''הרב בקשי דורון, זקן הראשונים לציון, אדם ומנהיג דתי אהוב הלך לעולמו. יהי זכרו ברוך ונצור לעד".

הרב הראשי לישראל ונשיא בית הדין הגדול הרב דוד לאו ספד, ''יחד עם כל בית ישראל מתעטף באבל בערב הקשה הזה עם הסתלקותו לגנזי מרומים של הראשון לציון, הרב הראשי לישראל ונשיא בית הדין הגדול הגאון הגדול רבי אליהו בקשי דורון זצ"ל ששימש בין היתר כרב בערים בת ים וחיפה.

''הגר"א בקשי דורון כיהן כנשיא בית הדין הגדול ועמד בראשות מוסדות תורה רבים בהם צמחו תלמידי חכמים מופלגים. עמד לימין רבני ודייני ישראל בעצה ותושיה. הסתלקותו הערב מותירה חלל גדול בעולם היהודי. נמשיך עם כל בית ישראל להעתיר בתפילה לבורא עולם שישלח רפואה שלמה לכל החולים ויסיר מאיתנו את המגיפה הקשה הזו", הוסיף הרב הראשי.

יו"ר סיעת ש"ס ח"כ יואב בן צור ספד ''המומים וכואבים את לכתו של זקן הראשל"צים הגאון הרב אליהו בקשי דורון זצ"ל הרב הראשי לישראל לשעבר. הרב היה מורה דרך לרבים, סמל לענווה ולצניעות ונצר לדור דעה. 'וְכָל בֵּית יִשְׂרָאֵל יִבְכּוּ אֶת הַשְּׂרֵפָה אֲשֶׁר שָׂרָף ה'".

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) סיפר "חש הערב עצב נורא, כמובן בפן הכללי, הרב זצ"ל היה דמות מרתקת אשר שילבה ידענות אדירה של תורה, ספריו בהלכה נמצאים ברבים מהיכלי התורה, אבל גם בפן הפרטי, בשנים האחרונות הגעתי להתייעץ ולהתברך בביתו פעמים רבות. הרב היה במשך שנים אחד מרבניה המשפיעים של תנועת ש"ס והשר דרעי היה נועץ בו רבות.

''אין ספק כי זהו ערב קשה מאוד. איבדנו אדם גדול שהיה בנוסף לכל גם גאון במידות, החיוך והעצה שלו תחסר לי ולרבבות שומעי לקחו לאורך עשורים רבים", הוסיף מלכיאלי.

ח"כ איילת שקד (ימינה) אמרה ''הרב הראשי לשעבר אליהו בקשי דורון, מגדולי הדור, הלך לעולמו בשל מחלת הקורונה הארורה. הרב היה איש של נתינה גדולה לעם ישראל. עשייתו המפוארת, מפעלי החסד והתורה שהקים, פעילותו לקירוב לבבות, אהבת הארץ והתורה ימשיכו את מורשתו לדורות הבאים. שולחת תנחומי למשפחתו ולתלמידיו. יהי זכרו ברוך".

השר לשירותי דת יצחק וקנין ספד לרב הראשי לשעבר: ''עולם התורה וההלכה איבד הערב את אחד מפוסקי הדור, הראשון לציון הרב הראשי לישראל הגאון רבי אליהו בקשי דורון זצוק״ל. אוי לה לספינה שאבד קרבניטה, הרב זצ"ל המשיך את שושלת הראשונים לציון לדורותיהם.

''זכיתי להכירו באופן אישי ולהתייעץ איתו כשכיהן כרב ראשי ואב"ד בחיפה הרב היה מגדלור שמשך אליו רבים שבאו להתייעץ עימו ולשמוע ממנו דעת תורה. דרכו ההלכתית באה לידי ביטוי בספרי ההלכה שלו שו"ת בנין אב", הוסיף שר הדתות.

ח"כ יולי אדלשטיין מהליכוד אמר ''הרב אליהו בקשי דורון, הראשון לציון והרב הראשי לשעבר, נפטר הערב מנגיף הקורונה. הרב התבקש לישיבה של מעלה כשהוא מותיר אחריו מורשת של גדלות תורנית עצומה, המשולבת ללא הפרד באכפתיות לעסקי ציבור באהבה ובאמונה. חבל על דאבדין ולא משתכחין".