בג"ץ LIVE
דיוני בית המשפט העליון יועברו בשידור חי

העליון יחל בפרויקט ניסיוני שבמסגרתו יועברו בשידור חי דיונים נבחרים של בית המשפט. הדיון הראשון - ביום חמישי הקרוב.

ערוץ 7 , י"ט בניסן תש"פ

LIVE
LIVE
צילום: ISTOCK

הרשות השופטת משלימה בימים אלה את שלב ההיערכות לפרויקט ניסיוני שבמסגרתו יועברו בשידור חי דיונים נבחרים של בית המשפט העליון.

הפרויקט הניסיוני יופעל תחילה באופן זמני ובמתכונת מצומצמת של הליכים נבחרים, בעלי עניין ציבורי מיוחד, המתקיימים בפני בג"ץ או בפני הרכב מורחב של שופטים, בהיקף של כעשרה שידורים ישירים בשנה הראשונה.

לצורך ביצוע הפרויקט הוקם במהלך החודשים האחרונים חדר בקרה ושידור מעל אולם ג' בבית המשפט העליון. בחדר הוצבו ארון תקשורת וכן שולחן בקרה הכולל פאנלים של שליטה, מסכי טלוויזיה ומערכת סאונד מתקדמת.

חדר הבקרה ישלוט מרחוק בחמש מצלמות שהותקנו באולם ג' ויפיצו את השידור החי. כמו כן, נבנה חדר ייעודי עבור מתורגמן לשפת הסימנים הכולל מוניטור ורמקולים, וכן מצלמה נוספת שתצלם ותעביר את התרגום בזמן אמת.

בשבועות האחרונים הושלמו בדיקות תקינות המערכת שנועדו לוודא שכל רכיביה מתפקדים כהלכה. דיונים אשר יוחלט להעבירם בשידור ישיר במסגרת הפרויקט הניסיוני ישודרו באתר בית המשפט העליון ובאתר הרשות השופטת וכן יתאפשר שידורם בערוצי התקשורת וברשתות החברתיות.

ועדת היגוי בראשותו של המשנה לנשיאה, השופט חנן מלצר, שקדה על התווית הפרויקט ומימושו והיא תמשיך ללוות אותו גם לאחר השקתו. לשכת העיתונות הממשלתית, המסייעת בהקמת הפרוייקט הניסיוני משלביו הראשונים, הופקדה על ביצועו בשלב הנוכחי.

ביום חמישי הקרוב, צפוי הרכב שופטים בראשות הנשיאה חיות לדון במספר עתירות שעניינן הסמכת שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל לבצע איסוף, עיבוד ושימוש ״במידע טכנולוגי״ של חולים מאומתים בנגיף הקורונה במטרה להילחם בהתפרצות המגיפה. ההרכב בוחן אפשרות כי דיון זה יהיה הראשון שישודר בשידור חי.

נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות: "אני מבקשת להודות לכל הגורמים שטרחו על ביצוע הפרויקט והשקיעו בו עבודה רבה, ובראשם המשנה לנשיאה חנן מלצר. הפרוייקט הניסיוני להעברת שידורים ישרים של דיוני בית המשפט העליון רותם את הקדמה הטכנולוגית להגשמת עקרון פומביות הדיון.

''בשם עיקרון זה דיוני בית המשפט פתוחים מאז ומתמיד לקהל הרחב הממלא את האולמות ומעתה יוכל הציבור לצפות בדיונים נבחרים גם בשידור חי. לשידור החי משנה חשיבות בימי מגיפת הקורונה, נוכח המגבלות הקיימות על התקהלות בעת הזו. אנחנו מזמינים את הציבור לצפות בשידורים הישירים ולהתרשם מעבודתו של בית המשפט העליון", הוסיפה חיות.