בני ברק - העיר שחוברה לה יחדיו

כיפות שחורות וסרוגות, כומתות צנחנים אדומות, אפודים כתומים של פיקוד העורף ומדי משטרה מעורבים יחד בתמהיל שרק עם ישראל יכול לשקף.

אודי טנא , י"ט בניסן תש"פ

אודי טנא
אודי טנא
צילום: יוסי זליגר

ימים טרופים עוברים על כולנו עם משבר הקורונה. חלק מזה הוא הסיקור המגה מוגזם בנושא הקורונה בבני ברק. נכון, הנגיף היכה פה גלים אך נראה היה שיש מי שניסו להרוויח מן הסכסוך וללבות את היצרים בין הציבור החרדי לבין אזרחי ישראל.

למען הסר ספק, כותב שורות אילו אינו נמנה על המגזר החרדי ומשתייך בגאון למגזר הדתי לאומי וכן, מתגורר בבני ברק. 

בני ברק היא אחת מעשר הערים הגדולות בישראל, בעלת 210 אלף תושבים. רובם ככולם אוהבים את מדינת ישראל. כ-15% מתושביה הם בעלי כיפות סרוגות ושקופות. בשנים האחרונות מפלגות אווירה שונות החלו לתקוף שוב שוב את החרדים. אם תרצו, דבר זה הפך למעין מקצוע אולימפי- "תקוף את החרדים כמה שתוכל ותראה ניסים בקלפי".

סיקור נושא הקורונה בבני ברק חצה כל גבול אפשרי. משדרים מיוחדים, פריצות לשידור, מדד שעתי של מספר החולים בבני ברק ועוד. אין ספק, שעל התקשורת להיות חומת המגן ולחשוף את הציבור למה שקורה. זו תפקידה. מצער היה לראות כי לחלק מהעוסקים בדבר היה רצון לקדם את הריב והמדון על פני הקירבה והשלום.

מי שמסתובב בימים האחרונים בבני ברק מבין כי בין אלפי החיילים שנמצאים פה לבין הציבור הבני ברקי החל להירקם מהלך אדיר של קירוב לבבות. מי שתהה, את הציבור החרדי, כמו כל ציבור אחר, לא צריך לחנך ודבר לא יכול לבוא בהתנשאות או בכפייה.

השינויים בציבור זה כבר קורים מעל ומתחת לפני השטח וביתר שאת. מספיק לראות את כמות החיילים החרדים שיש כיום, שהולכים בגאווה עם מדי צה"ל, ומבינים כי תהליך ההתקרבות של הציבור הזה למדינת ישראל ובוודאי לצה"ל הוא הליך שנמצא בעיצומו. 

מספיק היה לראות בימים האחרונים את החיבור המדהים בין חיילי צה"ל לציבור הבני ברקי כדי להבין זאת. עם כינון הסגר על בני ברק, מאות חבילות של דברי מתיקה, חלות, דברי מאכל ומה לא בעצם, הובאו ספונטנית לחיילים ולשוטרים שעשו את עבודתם בליל שבת. הציבור שכל כך אוהבים לשנוא מצא את עצמו מחבק את החיילים והשוטרים ודואג לשלומם.

כיפות שחורות וסרוגות, יחד עם כומתות צנחנים אדומות, אפודים כתומים של פיקוד העורף ומדי משטרה ומג"ב מעורבים יחד בתמהיל ותלכיד מדהים שרק עם ישראל יכול לשקף. לא בידוד מרחיק אלא חיבור מעמיק.

עסקני העיריה ובראשם חלק מהפוליטיקאים החרדים מנסים למוסס שוב שוב את הקריסה בניהול המשבר הזה. העירייה לא מתפקדת, העסקנים במפלגות החרדיות לא עשו כדי למנוע מן המשבר לפרוץ ואף חלקם תועדו באירועים וחתונות. ראש העיר בפועל הוא האלוף (במיל.) רוני נומה שגויס לניהול העיר.

איפה שאותם עסקנים כשלו, באו התושבים והוכיחו את הכוח האדיר שיש בחיבור בין חלקי העם השונים, לא זה המפלג שנראה על ידי התקשורת ועסקנים מנסים להרוויח ממנו, אלא חיבור של אמת, כזה שאיתו בונים באמת גשרים.

נגיף הקורונה הוכיח לנו שוב עד כמה עם ישראל הוא יחיד ומיוחד. מה נשתנה בחג הזה מכל החגים שקדמו לו? אותה מגיפה שמבקשת להשאיר אותנו בבית, גורמת לנו לצאת החוצה איש אל אחיו , כל אחד מן המיצר הפרטי שלו, ומאחדת את כולנו יחד, כאיש אחד בלב אחד.  

אודי טנא, תושב בני ברק, יועץ תקשורת ומנהל משברים, דובר תנועת "אם תרצו"