מרחב משפחתי מחבר
מרחב משפחתי מחבר צילום: OU ישראל

מיזם TFZ של מרכזי הנוער דאורייתא ומקום בלב של ארגון OU ישראל מבקש לכנס את בני הבית לפעילות משפחתית חוויתית נטולת טכנולוגיה על ידי הגדרת מקום וזמן.

לשם כך, צוות ההדרכה של מרכזי הנוער 'אתגר' משפחות ברחבי הארץ להצטלם בזמן פעילות משפחתית ללא טכנולוגיה, כשברקע הסמל של מיזם TFZ, לתייג את התמונה ולכתוב "מרחב משפחתי מחבר" ולפרסמה ברשת.

כל המשתתפים שפרסמו את תמונתם נכנסו להגרלה על ערכת משחקי קופסא לחג הפסח. שלוש משפחות מאושרות מאשדוד, שדרות וירושלים זכו בפרס הנכסף.

"מאז החל המשבר והסגר הביתי, אני נמצא הרבה יותר זמן מול מסכים", מסביר חיים פלזנר, סמנ"כל OU ישראל. "לפעמים אני מרגיש שעוברים ימים שלמים ואני לא רואה את הילדים שלי כי אני כל העת בטלפון, כך קורה במשפחות רבות בישראל. סיר הלחץ וחוסר הוודאות במצב הנוכחי גורם לרבים למצב רוח ירוד ובריחה למסכים כדי להפיג את השעמום.

''כדי לכאורה להרגיע אצלנו משהו פנימי אנו חשים צורך בלתי נשלט להתעדכן כל העת במתרחש, מה שמוביל כמובן להשפעה הפוכה ולהגברת הלחץ והחרדה. בנוסף, הורים רבים מעידים שהם אינם יודעים כיצד להיות עם ילדיהם ונכנסים לחרדה מעצם העובדה שהם צריכים להיות במוד של "Being" עם הילדים ולא רק של "Doing".

''הם דואגים מהעובדה שמצופה מהם לא רק נוכחות פיזית, אלא זמן איכות אמיתי שבו אנו רואים את הילדים, מלווים את סדר יומם וכן, גם מחנכים אותם. בעצם המיזם אתגרנו אותם ביכולת להיות עם ילדיהם ולהחליף את נקודת ההסתכלות ממקום של פאניקה להזדמנות נדירה להיות משמעותיים עבור ילדינו", הסביר פלזנר.

צילום: OU ישראל

קורן מורידי מירושלים השתתף במיזם עם בני משפחתו. הוא מספר: "אשתי, אני ושלושת ילדינו בחרנו להכין מסיבת הפתעה עבור חברה טובה של אשתי שאינה יכולה לחגוג את הולדתה בגלל הסגר. החלטנו לשמח אותה, ולשם כך הכנו קישוטים, ניפחנו בלונים ואפינו עוגה בשבילה. חוץ מזה שהיא מאוד שמחה והתרגשה, זכינו גם להעביר יחדיו שעות כיפיות כשאף אחד מאיתנו לא בפלאפון או במכשיר אחר, זה היה נהדר".

רחלי ניניו, מנהלת פיתוח והדרכה במרכזי הנוער של OU ישראל מציינת כי "דווקא בזמן הזה, כשאמנם כולנו נמצאים פיזית אחד עם השני, הרגשנו שכולנו נמצאים לא מעט שעות במסכים ולכן יצאנו במיזם מרחב משפחתי מחבר. המטרה לעצור, להיות ביחד בלי טכנולוגיה. התוצאה והתמונות שקיבלנו העידו כמה רגעים משפחתיים מקסימים עושים אנשים למאושרים. צריך לזכור שלהיות זמן רב עם הסובבים אותנו והאהובים שלנו, זו אחת החוזקות שלנו דווקא בימים אלה כשאין שגרה ויש הרבה לחץ מסביב. מזל שיש לנו את הזמן להיות ביחד".

מנכ"ל OU ישראל הרב אבי ברמן סיכם: "ללא ספק אנו מצויים בתקופה מאתגרת ביותר, אך בכוחנו כהורים להחליט לאיזה כיוון לקחת את המחשבות האוטומטיות והדרך החינוכית שלנו כהורים ולהפוך את האתגר להזדמנות נדירה שלא תחזור לחזק את הקשר האישי עם כל אחד מילדינו, לחזק את הקשר עם בני הזוג ואת התא המשפחתי בכללותו. בסופו של דבר התקופה הזו תחלוף, ונחזור לשגרת חיינו, השאלה היא איך נצא ממנה. יש בכוחנו לזכור את התקופה המורכבת הזו כחוויה מעצימה ולא ככזו שהיינו מעדיפים לשכוח".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו