הרב בקשי דורון ומכון פועה יד ביד

ראש מכון פועה מספר על הקשר החי והרציף עם הרב בקשי דורון בשאלות, התייעצויות, חקר הלכתי, טיפול ממוקד בזוגות חשוכי ילדים ועוד.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ' בניסן תש"פ

הרב בקשי דורון ומכון פועה יד ביד-ערוץ 7
הרב בקשי דורון עם הרב בורשטיין במכון פועה
צילום: אלבום אישי. הרב בורשטיין

ראש מכון פועה, הרב מנחם בורשטיין, סופד לראשון לציון, הרב אליהו בקשי דורון זצ"ל, שצעד יד ביד עם המכון, עודד וחיזק את אנשיו ופעילותו.

הרב מספר כי רק לפני יומיים עוד התקשר לבנו של הרב בקשי דורון ושאל לשלומו מתוך ביטחון שעוד ישובו לדבר, אך הידיעה על פטירתו היכתה במפתיע.

"אני רוצה לשתף על העזרה של הרב למכון שלנו, מכון פועה המסייע לזוגות עם בעיות פוריות. כבר כשלושים שנה אנחנו שואלים אותו ולא הכול פורסם אבל זו הייתה עזרה מאוד ממשית", מספר הרב בורשטיין ומציין כי גם הרב עצמו היה שולח למכון זוגות והרב בורשטיין היה אומר לו "כבוד הרב, בוא נתחלק בעבודה. אתה תיתן את הפסקים ההלכתיים ותתפלל למען הזוג ואני אטפל בצד המעשי של הדברים ואפנה לרופאים". לאחר שהושלמה המלאכה והיו בריתות וזבד הבת הרב היה שמח ושותף ומודה למכון על המאמץ הגדול.

הרב ברושטיין מספר על חשיבות ההדרכה ההלכתית של הרב בקשי דורון כמו גם העזרה הממשית למערכת הפיקוח ההלכתית שהוקמה מול בתי החולים למניעת תקלות וטעויות בהפריות מבחנה. :הוא תמיד היה נכון ותמיד היה מגיע לטקס הקשר עם בית החולים והלוקה של הפיקוח ההלכתי".

"במכון פועה יש לנו בכל שנה ביום רביעי של פרשת שמות כנס של רבנים ואנחנו משתדלים לגוון ברבנים, אבל על הרב בקשי אי אפשר לוותר", מספר הרב ברושטיין ומציין כי באחד הכנסים הרב חש מאוד שלא בטוב אך לא הסכים שלא להגיע על אף שתוך כדי דבריו ניכר היה עליו שהוא חש ברע, "אבל הוא המשיך ואחרי הכנס הוא שאל אותי אם אני חושב שזה טוב שהוא בא. אמרתי לו 'מצידי בוודאי, אבל הרב היה לו קשה' והוא אמר 'אין קשה. כשהציבור צריך אני בא'. החשיבות של העשייה למען הכלל הייתה מאוד משמעותית בקשר ארוך השנים שלנו".

מוסיף הרב ברושטיין ומציין כי בשו"ת פועה הכולל ארבעה כרכים מופיעות שאלות שהרב בקשי דורון נשאל בנושאי פוריות. בדבריו הוא מזכיר מספר דוגמאות כלליות כשאלת המאמץ שבו מחוייב כל זוג להבאת ילדים לעולם. הרב השיב על כך והבהיר כי הרצון לחינוך הילדים לא צריך למנוע את המאמץ להגדלת המשפחה.

הרב בקשי דורון נשאל גם על חידושים ופיתוחים ובהם על אמצעי מניעה, וגם בנושא זה הרב למד היטב את הדברים ואת פרטיהם הרפואיים גם מרופא שהובא אליו במיוחד. "הוא שאל שאלות וקבע שאי אפשר לפסוק בלי לדעת את הרקע הרפואי בצורה טובה".

"היו לנו שאלות על אנשים עם מחלות וענייני שידוכין, מה צריך להגיד ומה לא, אילו בדיקות מותר לעשות ולפעמים היו דברים אצלו שהם היו ממש חידוש כמו הקביעה שאם זו הדרך שתביא את הבחור להתחתן אז מותר לעשות את הבדיקות ובלבד שיתחתן".

עוד מספר הרב בורשטיין על מקרה בו רב מקומי מסוים סירב לאשר בדיקה של מקווה כלשהו ונשין טבלו בישוב אחר. "התקשרתי גם לרב עובדיה וגם לרב בקשי עם אותה שאלה ושניהם ענו אותו דבר 'מי זה ואדבר איתו. אסדר את זה'. זה הצד הפרקטי של הדברים".

"אדם עם עשייה עצומה שמה שינחם אותנו הוא רק זה שנמשיך בדרך שהוא התווה לנו, נלמד את כל הדברים הגדולים שהוא עשה וככה נוכל לזכור את פועלו הגדול ולהודות לקב"ה ששלח לנו דמות אדירה שכזו".