המייל שהביא לעצירת משחקי ה-NBA

סטפון מארבורי, כוכב ה-NBA לשעבר שמאמן בסין טוען כי הוא זה שהביא לביטול משחקי הכדורסל בליגה הטובה בעולם מחשש להתפשטות הנגיף

נרי וייס - ערוץ 7 , כ' בניסן תש"פ

כדורסל
כדורסל
צילום: פלאש 90

ב-12 במרץ הודיע קומישינר ה-NBA, ליגת הכדורסל הטובה בעולם, אדם סילבר על עצירת משחקי הכדורסל בארצות הברית לאלתר. למעשה, החלטה זו היא שהעלתה למודעות גדולה יותר בארצות הברית את הסכנה שבנגיף וגרמה למשנה זהירות גדולה הרבה יותר ממה שנהגה עד אז המדינה החזקה והעשירה.

בהודעה לתקשורת אז נכתב כי ההחלטה התקבלה לאחר ששחקנה הצרפתי של יוטה ג'אז, רודי גובר נדבק בנגיף המבהיל. אך האם דווקא אי-מייל מסין הוא הגורם לכך?

ארבעה ימים לפני ההחלטה על הפסקת המשחקים בליגת הכדורסל הטובה בעולם, ב-8 במרץ, קיבל סילבר מייל משחקן ה-NBA לשעבר המאמן כיום בליגה הסינית העשירה, סטפון מארבורי.

מארבורי, שעבר להתגורר בסין ומאמן שם בליגה כיום, ראה את מה שהנגיף מחולל במדינה אליה עבר וכתב לסילבר כי "המשחקים חייבים להיפסק באופן מיידי. לא יהיה כיף לאף אחד אם המשחקים יימשכו ואנשים ימותו".

על פי מארבורי, סילבר הגיב לו למייל ואמר שהליגה מגבשת תוכנית פעולה בעצת רופאים מומחים, אבל לא התחייב על כך שהמשחקים יופסקו. שלושה ימים אחר כך פשוט כבר לא הייתה לו ברירה.

יש לציין כי מארבורי שנבחר רביעי בדראפט 1996, ידוע כמי שלצד יכולותיו הגבוהות היו לו גם בעיות התנהגות קשות עם חבריו לענף ומאמניו, כשהשיא הגיע ב-2010 אז נפלט מליגת הכדורסל הטובה בעולם ועבר לסין.

בעוד בארצות הברית נחשב לבעייתי, בסין התקבל מארבורי כאגדת כדורסל והוא זה שהביא להתפתחות הענף שם כשב-2015 אף קיבל אזרחות סינית.

בראיון ל-"וול סטריט ג'ורנל", מספר מארבורי על מה שהניע אותו להתריע מהנגיף. "הבנתי שהולך להגיע לאמריקה צונאמי, אבל אף אחד לא היה מוכן לשמוע. הגעתי לביקור בניו יורק ובכל פעם שיצאתי מהבית לבשתי מסכה, אנשים חשבו שאני משוגע. אמרתי לכולם, 'זה מגיע, וזה הולך להיות ענק. זה רק עניין של זמן'. אבל כולם נפנפו אותי, גם ב-NBA".

מארבורי לא הסתפק רק בלמתוח ביקורת על הנהלת ליגת הכדורסל הטובה בעולם, כי אם גם על נשיא ארה"ב טראמפ כשאמר כי אמירתו שהקורונה היא עניין סיני בלבד, היא "אמירה מטורללת למדי".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il