טראמפ עצר את מימון ארגון הבריאות העולמי

נשיא ארה"ב הודיע כי הורה להפסיק את העברת הכספים לארגון הבריאות העולמי "שנכשל בחובה הבסיסית שלו".

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"א בניסן תש"פ

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב טראמפ מאשים את ארגון הבריאות העולמי במחדלים קשים במאבק בקורונה, והורה לעצור את המימון שמעבירה ארה"ב לארגון.

בתדרוך לעיתונאים אמר טראמפ כי הורה לעצור את הכספים שמעבירה ארה"ב לארגון הבריאות העולמי לאחר שלדבריו "הארגון נכשל בחובה הבסיסית שלו, ויש להטיל עליו את האחריות לכך".

טראמפ הוסיף, "אנו נבצע הערכה של התפקוד הלוקה מאוד בחסר של ארגון הבריאות העולמי במשבר הקורונה, ואת הסתרת התפשטות הקורונה. ארה"ב מעבירה מדי שנה בין 400 ל-500 מיליון דולר, בעוד סין מעבירה בקושי 40 מיליון דולר.

"אם ארגון הבריאות העולמי היה מבצע את תפקידו והיה שולח מומחים רפואיים לסין על מנת להעריך באופן אובייקטיבי את המצב בשטח ולהבהיר את חוסר השקיפות של סין, ניתן היה להכיל את התפרצות הקורונה עם מעט מאוד מקרי מוות. זה היה מציל אלפי חיים ומונע משבר כלכלי עולמי, במקום זאת, ארגון הבריאות העולמי קיבל את הבטחתה של סין לקבל אחריות והגן על פעולותיה של ממשלת סין", דברי הנשיא האמריקאי.

הודעתו של טראמפ מהווה מכה קשה עבור ארגון הבריאות העולמי, שפנה בחודש מרץ האחרון בבקשה למדינות העולם לתקציב נוסף בגובה 675 מיליון דולר על מנת להילחם במגיפת הקורונה ותיכנן לפנות בימים הקרובים בבקשה לקבל עוד מיליארד דולר.

"עם התפרצות מגיפת הקורונה, יש לנו דאגה עמוקה האם נעשה השימוש הטוב ביותר האפשרי בנדיבות של ארה"ב", אמר טראמפ. ההחלטה שלו זכתה לביקורת חריפה מצד חברי קונגרס דמוקרטים, פוליטיקאים בכירים בעולם וראשי האיחוד האירופי שכינו אותה "בלתי מוצדקת".

קבוצת מומחים רפואיים מהעולם כינתה את החלטת טראמפ, "פשע כנגד האנושות".

גם מייסד מייקרוסופט ביל גייטס, צייץ בטוויטר כי "עצירת המימון לארגון הבריאות העולמי במהלך משבר בריאות עולמי הוא מסוכן כפי שהוא נשמע. העבודה שלהם מאטה את קצב התפשטות וירוס הקורונה, ואם העובדה הזו תופסק אף ארגון אחר לא יוכל להחליף אותם. העולם צריך את ארגון הבריאות העולמי כעת יותר מאי פעם".