לא בשביל זה הצבענו לליכוד

נתניהו חייב להבין שאם הוא מוותר על המשפטים הוא מקבל מרד בליכוד. גם תומכי נתניהו במפלגה צריכים למתוח קו אדום ברור.

צחי לוי , כ"א בניסן תש"פ

צחי לוי
צחי לוי
צילום: עצמי

עד שלא נחתם ההסכם הקואליציוני אפשר לעצור את רוע הגזירה ולהשאיר את אמיר אוחנה במשרד המשפטים. 

ישנה רק דרך אחת לעשות את זה: נתניהו חייב להבין שאם הוא מוותר על המשפטים הוא מקבל מרד בליכוד, כן חברים, גם מבסיס התומכים הכי קרוב שלו. גם תומכי נתניהו בליכוד צריכים למתוח קו אדום ברור.

נתניהו צריך לקרוא לגנץ ולומר "אני לא מסוגל למסור את המשפטים, הליכוד היא מפלגה דמוקרטית והתומכים שלי לא מאפשרים לי". גנץ יתקפל כי אין לו שום אפשרות אחרת.

בארבע השנים הקרובות יתחלפו שישה שופטים בעליון, כולם פרוגרסיבים. מעולם לא הייתה לנו אפשרות טובה יותר לתקן את בג"ץ ולחסל את ההפיכה השיפוטית. 

אם ניסנקורן ימנה שישה שופטים חדשים לעליון, בדור הקרוב בג"ץ ימשיך להיות מעוז השמאל ואנחנו נמשיך לקלל בחוסר אונים, וזה עוד לפני שהגענו לבתי הדין לעבודה שיהפכו רשמית לסניף של ההסתדרות, מה שיעלה לנו הרבה מאוד כסף.

איבוד משרד המשפטים הוא לא רק איבוד היכולת למנות שופטים, זה איבוד השליטה על החקיקה הממשלתית שכן שר המשפטים עומד בראש וועדת שרים לחקיקה ומשרדו מחווה עמדה במקצועית על כל הצעת חוק בכנסת, איבוד שליטה קריטי על עמדת המדינה בבג"ץ (מחלקת הבג"צים), ואיבוד השליטה בכל רפורמה ממשלתית שעוברת דרך משרד המשפטים. לא בשביל זה הצבענו ליכוד.

הגיעה העת למתוח קו אדום ברור: אם נתניהו מוותר על משרד המשפטים, הליכוד מוותר על נתניהו.