"אויר לנשימה" - 100 מכונות הנשמה מצה"ל לבית חולים שיבא

לאחר שעברו ניסוי מסכם, 100 מכונות הנשמה שיוצרו בשיתוף פעולה של צה"ל ובי"ח שיבא במסגרת פרויקט "אויר לנשימה", יועברו לבית החולים.

ערוץ 7 , כ"ב בניסן תש"פ

ארבעה שבועות לקח לצה"ל לפתח קו של מכונות הנשמה בסיומם בוצע הניסוי הקליני המרכזי של המוצר, ומאה מערכות ראשונות עשויות לעבור כבר היום (חמישי) לבית חולים שיבא.

בצוות, בו עבדו כ-150 איש המירו מכשירי הנשמה ביתיים למכונות הנשמה משוכללות.

רס"ן ס' מאמ"ן אמר "התחלנו את הפיתוח תחת רעיון שאנחנו מפתחים מוצרים זמינים בעולם שבו אין רכש כשליבת הפתרון מבוססת לטובת הנשמה מלאה ישנם כמה פרמטרים חשובים: 1. מוניטור שימדוד התראות לחץ. 2. סכמת הנשמה שתלווה את החולים הקשים מכונות ההנשמה לא מתאימות להם. 3.היינו חייבים למנוע את קליטת המזהמים מהאוויר ולהבין איך אנחנו מחברים את כל המידע למערכת התקשרות של בתי החולים אז מערכת שלנו מספקת את המידע אחריה ונותנת מידע על כל חולה".

לדבריו ישנו מוניטור שנרשם עליו פטנט והוא יוצר אפשרות לבתי החולים להשתמש בציוד שלהם ולשדרג אותו משמעותית ע"י פטנט קטן וזול.

"אנחנו כל הדרך הולכים יד ביד עם משרד הבריאות, מכולם אנחנו מקבלים את הצורך האמיתי למוצר שלנו" הוסיף רס"ן ס', והדגיש: "היחידה לא ויתרה על אף פרויקט משמעותי אנחנו עובדים במקביל, אנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים כדי לתרום למדינת ישראל".

ד"ר עמיקם עדני, רופא מבי"ח שיבא, ציין "הבנו שיש צורך גדול והבנה שיש מצב די מחריד, שיגמרו מכונות ההנשמה בארץ. הפתרון שעלה זה שימוש במכשירי עזר בכמות גדולה שילמדו להמיר אותו ולהסב אותו למכשיר הנשמה שיוכל להתמודד עם האתגר כמו חולי קורונה, אחרי חודש של עבודה רבה משותפת אנחנו היום מגיעים לסיום ואנחנו מרגישים יוצר בטוחים לרגע שנאלץ להגיד שנגמרו מכונות ההנשמה".

לדבריו חולי הקורונה אלה חולים שקשה להנשים אותם לכן היה צורך טכנולוגי שיענה על הדבר, "לאורך כל התהליך הזה חשבנו על היום שלא יהיו לנו מכונות הנשמה גדולות, אז חשבנו איך אנחנו מייצרים מערכת פשוטה קלה לתפעול, ניטור טוב גישה טובה ושתביא פתרון יעיל לרגע הזה".

"עברנו הרבה בדיקות והבדיקה האחרונה היא על ידי סימולטור שמדמה את הנשימה הקשה כמו של חולי קורונה וככה דימינו את המערכת לחולי הקורונה ויש להגיד שהיא מוכנה. יכולת ההנשמה של מכונות ההנשמה שאנחנו מייצרים, דומות למכונות הנשמה לפי לחץ, למכונות הנשמה יש יכולות נוספות יותר מגוונות, אבל יש כאן עניין של עלות מול תועלת", הוסיף.