ח"כ ניר ברקת נגד משרד האוצר: הסתכלות גזברית

ח"כ ניר ברקת תוקף את האוצר בדיון של ועדת הכספים: "יש כאן כשל מנהיגותי ואי אמון בהתמודדות של האוצר עם המשבר"

ערוץ 7 , כ"ב בניסן תש"פ

משבר מנהיגות. ניר ברקת
משבר מנהיגות. ניר ברקת
צילום: משה ביטון

ח"כ ניר ברקת תקף היום (חמישי) במהלך דיון בוועדת הכספים של הכנסת את התנהלות משרד האוצר לנוכח משבר מגיפת הקורונה.

"במדינה יש אמון גדול ברה"מ ובמשרד הבריאות והיא נחשבת אחד המקומות הבטוחים בעולם, אבל במקביל לזה, בדיוק הפוך קורה בתחום הכלכלי. יש אי אמון גדול מאוד של המגזר העסקי בהובלה של המערכת הכלכלית ושל האוצר", טען ברקת.

ח"כ ברקת האשים את משרד האוצר ב"הסתכלות גזברית", שנועדה לוודא "איך חוסכים כספי מדינה, תפיסה שאולי נכונה למשבר רגיל אבל היא לא נכונה לגבי המצב בו אנו נמצאים. יש כאן כשל מנהיגותי ותפיסה שגויה של האוצר, שמקמצנת את ההשקעה בסיוע ישיר".

"כבר לפני חודש אמרתי שבעת הזו ובגודל המשבר הזה, תמיכה ישירה בעסקים זה הפתרון. היום מוקדשים 40 מיליארד ש"ח לסייע לעסקים ומתוך זה פחות מ-10 מיליארד ש"ח סיוע ישיר, אבל צריך לשים סכומים דרמטיים ויותר משמעותיים עבור סיוע ישיר לכלל העסקים, גדולים, קטנים ועצמאיים", הדגיש.

ברקת הוסיף, "אותי מעניין מיליון המובטלים, לאן הם יחזרו? אנו צריכים להילחם על כל עסק כמו שנלחמים על חיי כל אדם. צריך לתת סיוע ישיר ותמיכה ישירה לכל העסקים, גדולים, קטנים, עצמאיים, להילחם יחד איתם. כל שקל שנשים על העסקים ימנע פשיטות רגל"

בנוגע לחברת אל על שחווה את המשבר הקשה בתולדותיה ונמצאת בסכנת קריסה, אמר ברקת: "הגישה שאומרת שנבדוק כל עסק ועסק זו גישה שמתחמקת מסיוע ישיר. אם אתה רוצה להעלות את שרידות העסקים כדי להגדיל את מספר האנשים שיחזרו לעבוד אחרי המשבר, אתה צריך לתת סיוע ישיר, כסף מזומן לחשבון ולא רק אשראי. במקום לדחוף אותם להתייעל כל הזמן תזרים להם מזומן, כמו שצריך לעשות לכל עסק אחר. תעזור להם בתמיכה ישירה ואז תראה שהם עוברים את המשבר יותר בקלות, הסיכון יהיה יותר קטן, ויותר אנשים יוכלו לעבוד".