לתת תקווה לקשישים

מנכ"ל עמותת מטב, ליאור שטרסברג, מסביר מה מטריד בימים אלה את האוכלוסייה הפגיעה ביותר של הקורונה - הקשישים.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ב בניסן תש"פ

קשיש. אילוסטציה
קשיש. אילוסטציה
צילום: ISTOCK

למעלה ממיליון קשישים חיים במדינת ישראל ומשבר הקורונה פוגע קודם כל בהם, הן במי שכבר אובחנו כחולים והן באלו הנעולים בביתם כבר שבועות ארוכים.

ליאור שטרסברג, מנכ"ל עמותת מטב, אומר לערוץ 7 כי "צריך לעשות אבחנה בין הקשישים במוסדות ובבתי האבות שהם כ-50 אלף אזרחים ותיקים לבין הרוב שנמצאים בקהילה. הנושא המשמעותי ביותר עבורה הוא נושא הבידוד והבדידות. מאחר וגם אנשים שיש להם משפחות שגרות קרוב – לא רואים את הילדים והנכדים – וזאת לצד אנשים שהם עריריים".

"יש מחקרים שפורסמו עוד לפני הקורונה והצביעו על כך שבדידות הורגת. יש לה השפעה על המימד הפיזי. ברור שאדם שקם עם תפקוד גבוה, חיבור לקהילה ולמשפחה וסדר יום, הדבר הזה מאוד משמעותי עבורו. כל זה השתנה במשבר הקורונה. אנשים נמצאים בבתים לבד, בתחושה של חוסר ודאות, בחשש ובפחד. מקבלי ההחלטות חייבים לקחת את הדבר הזה בחשבון. אנחנו שומעים מהקשישים את הקושי ואת הרצון שלהם לקבל תקווה ולדעת שהמצב לא יישאר כך לעד", טוען שטרסברג.

לדבריו, "אי אפשר להסתכל על למעלה ממיליון אזרחים כמקשה אחת. יש הבדלים ויש אנשים שאין להם 'מחלות רקע'. צריך לבדוק אילו קבוצות קיימות ולבחון לכל אחת מתתי הקבוצות אסטרטגיות יציאה. אי אפשר שלהם לא תהיה אסטרטגייה כזו ויאמרו שהם בינתיים יישארו בבית".

"אנחנו מטפלים גם באזרחים שנמצאים במצב שזקוקים למטפלת סיעודית ואני חייב לומר שהמסירות ואהבת האדם של המטפלות הסיעודיות מעוררת השראה. יש בישראל 230 אלף אזרחים סיעודיים שהמדינה קבעה שהם זקוקים לסיוע והן באות ומסייעות ונותנות את היחס האנושי שיש קשישים שכל כך זקוקים לו. כמובן שאנחנו מפעילים בשגרה מרכזי יום שכולם נסגרו ועל כן באמצעות הצוותים והמתנדבים מנסים להיות בקשר עם האנשים, לדבר איתם בטלפון או ב'זום'", הוא מסכם.