הרב ברוך אפרתי: שלטון זר בארץ ישראל? בשום פנים ואופן

הרב אפרתי חולק על העמדה לפיה כדי להחיל ריבונות חובה להסכים להכרה במדינה פלסטינית וטוען כי נאמנות לערכים חשובה מפוליטיקה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ב בניסן תש"פ

הרב ברוך אפרתי: שלטון זר בארץ ישראל? בשום פנים ואופן-ערוץ 7
טראמפ ונתניהו
צילום: רויטרס

הרב ברוך אפרתי, ראש רבני 'דרך אמונה', מגיב למאמרו של ראש מועצת אפרת עודד רביבי שטען כי זו טעות לא להסכים למדינה פלסטינית שכן הדבר מעכב את החלת הריבונות.

"אנחנו יודעים שדרכנו בציונות הדתית, זו שהנחילו לנו הרב קוק, הרב צבי יהודה, הרב שפירא ואחרים, רואה בהתיישבות בארץ ישראל ובמניעת שלטון נוכרי בארץ את אחד מיסודות התורה. לכן מבחינה תורנית אי אפשר להסכים לשום שלטון זר בארץ ישראל גם אם נרוויח מזה דברים אחרים", אומר הרב אפרתי לערוץ 7.

לדבריו, גם העובדה שכיום פועלת למעשה ישות פלסטינית עצמאית, אינה משנה דבר. "זה ההבדל בין פוליטיקה לאידיאולוגיה. פוליטיקה היא חשובה מאוד ובה מתעסקים עם הדברים הטקטיים - רווח והפסד ואמנות האפשר. אלו דברים חשובים מאוד כשעוסקים בסוגיות שלא מאוד עקרוניות".

"דברים שהם מאוד עקרוניים ועומדים בבסיס התורה והאומה זה שייך לאידיאולוגיה ואי אפשר לוותר על זה. אתה לא יכול לוותר על עניין יסודי. לכן, פוליטיקה זה חשובה לטכניקה וטקטיקה. אבל, שעם ישראל יכיר בכך שיש שלטון זר בשטח ארץ ישראל? בשום פנים ואופן לא.

''יש הבדל בין ההתנהלות שהם מתנהלים עכשיו וזה בעל כורחנו ובלי הכרה בזה שיש שלטון זר בארץ, לבין הרצון שאנחנו ואחרים נקבל את העובדה שיש שלטון נוכרי בישראל? הרי על זה נאבקו החשמונאים, על זה נאבק יהושע בן נון ועל זה אנחנו נאבקים", מוסיף הרב אפרתי.

לדעתו גם הטיעון שחשוב לשמור על יחסים גדולים עם ידידה טובה כמו ארה"ב, אינו נכון. "הטיעונים הללו היו גם בימי ירמיהו וישעיהו כשמלכי יהודה ומלכי ישראל. אז היה מדובר במצרים וכמה מלכים טענו שעבור הברית הטקטית עימם אפשר להקריב ערכים מסויימים והנביאים זעקו על כך. אנחנו לא יכולים לסמוך על אשור, מצרים או ארה"ב. בודאי שאנחנו אוהבים אנשים טובים וישרים ומכירים בערכם אבל הדבר הזה לא מתיר לנו למכור את הערכים שלנו, רק בגלל שידידה שלנו חושבת אחרת".

"מדינה פלסטינית לא עולה בקנה אחד עם הערכים שלנו כיהודים ועם הערכים של תורת ישראל. במיוחד הציונות הדתית והמפעל האדיר של גוש אמונים וההתיישבות ביו"ש, הכל התחיל מלימוד של הרב צבי יהודה שיש מצוות עשה מהתורה להחיל את הריבונות על ארץ ישראל ולא לאפשר או להכיר בריבונות זרה.

''הקולות שנשמעים מהצד השני הם של אנשים טובים וחשובים, ציונים, שרוצים בטובת ארץ ישראל בודאי. אבל בעניין הזה הם טועים טעות משמעותית וצריך להביע בקול רם את קולנו כציבור שנאמן לארץ", מסכם הרב אפרתי.