היכונו לגל עלייה

עתה יותר מתמיד הגיע הזמן לפתוח לרווחה את שעריה של מדינת ישראל. אילן רוט מנכ"ל ארגון לביא עולמי בטור אישי.

אילן רוט , כ"ג בניסן תש"פ

עולים חדשים
עולים חדשים
צילום: ערוץ 7

רבים שואלים מהי הסיבה שבורא העולם שלח לנו את הקורונה. לדידי, השאלה איננה מדוע הקב"ה שלח את המגפה הזאת, אלא איך העם היהודי בישראל יכול למנף את הקורונה כדי ליצור מציאות שמקרבת אותנו מאד לגאולה השלמה.

אני בטוח שיהיו לשאלה זו תשובות רבות. כל אחד רואה את מה שקרוב לליבו ולשם נודדות מחשבותיו ושאיפותיו. כאדם שגורל העם היהודי עומד תדיר אל מול עיניו ומדירות שינה מעיניו, התשובה שלי היא שהקב"ה מעניק לנו עתה הזדמנות פז נוספת להשיב נדחי ישראל לארצם. שנים רבות לא הרגישו היהודים שמדינת ישראל היא המקום הבטוח ביותר בשבילם כמו בתקופה זו. הקב"ה מראה לנו את הנתיב ואנחנו רק צריכים לאחוז בהגה ולהוביל את המהלך.

אני בטוח כי אצל יהודים רבים, במיוחד כאלה שמתכתבים כבר שנים, בינם לבין עצמם, עם נושא העלייה, אך לא אזרו אומץ לקום ולעלות, עולים עתה בליבותיהם הרהורים ומחשבות של עלייה. ולו בשל הרצון לדאוג לעתיד ילדיהם ובני משפחותיהם. כיום, המקום הבטוח בעולם ליהודים הוא בארץ ישראל – לא רק אל מול אנטישמיות ושנאת ישראל, אלא גם בגלל ההתמודדות של מדינת ישראל אל מול הקורונה.

אולם גם אם המחשבה הזאת לא התנחלה בעוצמה בליבותיהם, זהו העת לקרוא להם בקול גדול ורם לשוב הביתה. מעטים הם הרגעים בחיי האומה שמהווים הזדמנות לצאת בקריאה גדולה לעלייה ושישנו סיכוי שקריאה זו לא רק שתצא מהלב אלא גם תתנחל בלבבות.

עתה יותר מתמיד הגיע הזמן לפתוח לרווחה את שעריה של מדינת ישראל, ושכל אחד ואחד ממשרדי הממשלה יתאים את עצמו לכך: הורדת מחסומים בירוקרטיים והצגת תוכניות לפעולות שיש בהם כדי לעודד עלייה גדולה לארץ ישראל – מדינת היהודים. ממשלת ישראל, המוסדות הלאומיים של העם היהודי וכל הגורמים ההתיישבותיים במדינה: ערים, מועצות מקומיות ומועצות אזוריות ותנועות ההתיישבות החלוציות – כולם חייבים לנער את האבק מצורות החשיבה ודרכי הפעולה הישנות, ולחשוב ולתכנן, דווקא עכשיו, בעקבות הקורונה, פעולות שיש בהן להביא ארצה עוד כמיליון יהודים מתפוצות ישראל.

כולם חייבים להיערך לעודד עלייה, להקל את תהליכי העלייה, להיערך לקליטה ראשונית (מרכזי קליטה ואולפנים), ליצירת מקורות תעסוקה ע"י הכשרות מקצועיות או/ו המרת תעודות והתאמתם לשוק הישראלי או לסטנדרטים הישראלים (בעיקר בתחומי הרפואה והמשפט), ליצירת מסגרות חינוך פורמליות ובלתי פורמליות, וכמובן להכנת קהילות בישראל לאימוץ העולים – חילוניים, דתיים וחרדים.

אני צופה שאנחנו יכולים לגרום לא רק לגל אלא ממש לצונאמי של עליית יהודים מכל רחבי תבל לארץ ישראל. דמיינו לעצמכם עוד מאות אלפים של יהודים שבאים להתיישב ברחבי יהודה, שומרון, בנימין, הגליל והנגב. יהודים שבאים לא רק מארצות מצוקה אלא גם מארצות רווחה – קהילות שלמות.

מעבר לכל הסיבות האידיאולוגיות של עצם השיבה לישראל ותחיית עם ישראל בארצו, והתרומה העצומה שתהיה לעלייה זו למדינת ישראל ולכלכלתה, עלייה זו תוריד לגמרי מסדר היום את המחשבה על פינוי יישובים בכל שטחי ארץ ישראל, תגרום לכך שרוב העם היהודי יהיה בארצו (על כל ההשלכות הדמוגרפיות וההלכתיות שבכך) ובוודאי תביא גם להחשת הגאולה השלמה.

אך גם אם טועה אנכי, והאוטופיה הזאת שאני מדמיין אל מול עיניי אינה אלא חלום של מעטים בלבד, אני חושב שצריך לאחוז בשתי הידיים את ההזדמנות ולמנף את המציאות בישראל בעקבות הקורונה כדי לעורר את היהודים לעלות ארצה – בבחינת קול דודי דופק. העובדה שמדינת ישראל היא המדינה היחידה בעולם (נדמה לי) שמנהיגיה ראו חשיבות להשיב כל ישראלי שרצה לחזור ארצה, ולהפעיל את מטוסי אל-על כדי לטוס אפילו עד לאוסטרליה הרחוקה כדי להביא ישראלים הביתה, (נדמה לי אפילו בחינם, לפחות בחלק מהמקרים), רק היא בלבד יש בה כדי לעורר גאווה עצומה בקרב הצעירים היהודים ברחבי העולם, ולהניעם לחשוב על עלייה לישראל. גם אם לא מחר אלא מחרתיים.

מובן מאליו, שכל הערבות ההדדית שפרצה בכל עוזה ברחבי המדינה, הדאגה להורים ולסבים ולסבתות, וכו', חשפה בעולם בצורה מעוררת כבוד והערצה את מדינת ישראל היפה והטובה. מדינת ישראל נתנה ליהודים עוד סיבות טובות להתגאות בה, ובסופו של דבר זה יביא אותם לעלות ארצה. מחר או מחרתיים. קריאה גדולה שלנו, יחד עם גיוס כל הכוחות לכך, יעשה את שלו, במוקדם או במאוחר, כדי לגרום לכך שיהודים רבים יעלו ארצה. עלינו לפעול עכשיו ולהכין את עצמנו לקבל בזרועות פתוחות את יהודי התפוצות.

אני קורא לכולם, אבל בעיקר להנהגה הציונית דתית של מדינת ישראל. ההנהגה הפוליטית, הרבנית, המונציפאלית/ההתישבותית – להקים מטה-על להוביל להובלת הרוח הזאת בציבור הישראל ובהנהגתה. אני רואה בקורונה קריאת השכמה לעם בישראל, ובעיקר להנהגת הציונות הדתית, לעלות קומה ולהגביר הילוך בהחשת הגאולה. זהו עת לעשות לה'!

הציונות הדתית אולי אינה נמצאת בתקופה הטובה בתולדותיה בהקשרים הפוליטיים. אבל הרוח האיתנה והחלוצית לא קהתה כמלוא הנימה. מפעליה המפוארים של הציונות הדתית בתחומי החינוך, ההתיישבות, התעשייה והביטחון וכו' יכולים להיות בסיס איתן לעידוד וקליטת העלייה, וכן העובדה שנכון לעכשיו, אנחנו אוחזים בעמדות מפתח בהנהגת המוסדות הלאומיים ובמשרדי הבטחון, התפוצות, החינוך והתחבורה, ומעורים ומובילים בכל תחומי החיים במדינת ישראל, גורמים לכך שהציונות הדתית בשלה להוביל ולהנהיג את המהלך כולו.

אם לא ניערך ונפעל עכשיו – נפספס את הצונאמי! ואם לא עכשיו אימתי?! – היכונו לעליית יהודי התפוצות. בכל הכח והעוז – נגרום להתגשמות הנבואה – ושבו בנים לגבולם!

הכותב: אילן רוט מנכ"ל ארגון לביא עולמי