שורת הקלות בהגבלות הקורונה

"נאפשר ספורט בזוגות ותפילות בחוץ עד 10 אנשים, נחזיר ממחר את החינוך המיוחד", אמר נתניהו, "ימי העצמאות והזיכרון - בבתים".

ערוץ 7 , כ"ד בניסן תש"פ

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג הערב (מוצאי שבת) שורת הקלות בהגבלות הקורונה. יחד עם נתניהו הופיעו מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד.

"שבועות האחרונים ישראל וכל מדינות העולם עוברות מסע יוצא דופן שמטרתו להבטיח את הבריאות ואת החיים בצל מגפת הקורונה", פתח נתניהו את דבריו.

"בזכות האחריות שלכם, אזרחי ישראל, וצוותי הרפואה הנפלאים שלנו בקו החזית, בזכות ההחלטות והצעדים שנקטנו בזמן, הצלחנו עד עכשיו במשימה זו", אמר נתניהו. "ישראל מדורגת גבוה מאוד בקרב מדינות ה-OECD, שיעור התמותה בקרב החולים הוא מהנמוכים ב-OECD וגם שיעור הבדיקות הוא מהגבוהים בעולם".

"יש עוד מה לתקן, ואנחנו מתארגנים ומשתכללים כי כך זה במלחמה בקורונה. זו מלחמה שיש בה כל כך הרבה אי ודאות. מלחמה שתוקפת את האנושות במתקפה שלא ידעה מזה מאה שנים, אבל אזרחי היום קורה משהו בישראל שלא קרה מתחילת המשבר. עד היום נקטנו צורה של צעדים שעיקרם היה הידוק על התנועה. סגרנו את גבולות המדינה, צמצמנו את כוח האדם, הפעלנו אמצעים דיגיטליים, הקמנו מערך בדיקות והצטיידות שגדל משבוע לשבוע, הטלנו מגבלות תנועה בימי החגים וגם סגרים ממוקדים.

"הצעדים הללו הוכיחו את עצמם בהאטה בקצב ההדבקה ובהתייצבות במספר החולים והמונשמים, ובעיקר בצמצום המתים לעומת מה שהיה יכול להיות", הוסיף רה"מ. "אנחנו רואים בשבדיה שנקטה מדיניות מקלה, יותר מ-1,000 מתים. בבלגיה יותר מ-5,000 מתים. אלה לא השוואות סתם. יש כאן תוצאות טובות יחסית".

נתניהו החל לפרט את ההקלות במסגרת בחיים בצל הנגיף "נעלה את שיעור העובדים במקומות העבודה לממוצע של 30%. נאפשר לתעשייה, להייטק ולשירותים להיפתח עוד יותר בכפוף לעמידתם בתו הסגול - נוהל מפורט שמסדיר את מספר העובדים וכולל צעדים חיוניים נוספים לצמצום סכנת ההדבקה".

"נחזיר את החינוך המיוחד והפעלת משפחתונים, נרחיב את התחבורה הציבורית, נאפשר פעילות ספורט בזוגות קבועים, תפילה בחוץ עם מסיכות עד עשרה מתפללים. נמשיך להשקיע משאבים גדולים מאוד באוכלוסייה המבוגרת. אם נראה בשבועיים הקרובים נמשיך בהקלות, אם נראה החמרה - נאלץ להטיל הגבלות שנית".

תמונה

"ראיתי את נגיף הקורונה דוהר אלינו והוא לא יעזוב אותנו בטווח הקרוב. לכן, המדינה זקוקה לממשלה רחבה ויציבה. אני עובד סביב השעון כדי להלחם בקורונה ואני ראיתי ורואה בממשלת אחדות וחירום חלק הכרחי להשגת נצחון במלחמה הזו".

"עד שימצא חיסון לקורונה, אנחנו נאלץ להתקיים בשגרת הקורונה, דווקא בשל כך אני מוסיף להשקיע בהקמת ממשלת חירום לאומית. אין מי שרוצה בכך יותר ממני. אני אותה באחדות עם בני גנץ - כל השאר זה ספינים".

"אחינו המוסלמים- עכשיו הרמאדן. כפי שהיהודים נהגו בפסח, אני מבקש שתשמרו על הכלל, על עצמכם ועל חיי יקירכם ותחגגו רק עם המשפחה הגרעינית", אמר. "אירועי יום הזיכרון והעצמאות לא יהיו עם קהל. החגיגות יהיו בבתים ובמרפסות".

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר, "אנחנו יכולים לקחת סיכון מבוקר ואנחנו סומכים על האזרחים שישמרו על הכללים. אנחנו נמצאים במקום הרבה יותר טוב ממדינות אחרות ואנחנו נמצאים בו משום שהאזרחים התנהגו לפי הכללים"

"לבני 67 ומעלה - אל תגיעו לעבודה. נאפשר לחברות לחזור לעבודה. במשרדים יתאפשר ישיבה בחדר עד שמונה אנשים. אנחנו משחררים את החינוך המיוחד עד שלושה ילדים בקבוצה והפרדה בין הקבוצות".

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד אמר "החל ממחר - מקומות עבודה חיוניים ממשיכים כרגיל. שאר המגזר הפרטי - תעשייה, ייצור ושירותים חוזרים ל-30%. עדיין מומלץ לעבוד מהבית ככל האפשר".