ליאורה מינקה
ליאורה מינקה צילום: חזקי ברוך

ארגוני מעונות היום המפוקחים בהם ויצו, נעמת, אמונה, נשי חרות, החברה למתנסים, נאות מרגלית, בית יעקוב וארגונים נוספים, קוראים לממשלה לתת עדיפות וקדימות לפתיחת מסגרות החינוך לגיל הרך במסגרת אסטרטגית היציאה ממשבר הקורונה.

לדבריהם, מעונות הגיל הרך המשרתים מאות אלפי משפחות בישראל, מספקים מענה למשק כולו, ואי פתיחתם תהווה חסם לחזרת המשק לפעילות.

"הודעת רוה״מ בדבר התרת הפעלת 'משפחתונים' מאולתרים עבור עד שלוש משפחות אין בה משום פתרון למאות אלפי הורים לילדים בגיל הרך", נמסר.

הארגונים גיבשו מודל הפעלה מיוחד לחזרה הדרגתית לשגרה, שיוגש היום למשרדי הרווחה והאוצר.

עיקריו, הקטנת כיתות ומעבר ללמידה בקבוצות קטנות של עד שמונה ילדים, הגדלה מתחייבת של כוח האדם והתאמות נדרשות. ע"פ תחשיב שערכו ארגוני המעונות, עלות ההפעלה של מעון בתקופת החזרה לשגרה תהיה כפולה מעלות ההפעלה בימי שגרה רגילים ודרישתם היא שהמדינה תישא בעלות פתיחת המסגרות באופן מלא.

"אנו ערוכים לפתיחת מעונות היום ומגויסים לסייע למשק לחזור לשגרה, אך המדינה צריכה לשאת בעלויות הפעלת המסגרות במתכונת המיוחדת, ולא רק זאת – עליה לדאוג לשיפוי ארגוני מעונות היום על הנזקים שנוצרו בתקופת הקורונה. כיום אנו מצויים על סף קריסה בשל חוסר תקצוב ממשלתי קודם והפסקת כלל התשלומים המתחייבים בגין הפעלת מערך המעונות- גם בתקופה זו. הדבר רק מחריף את המצב ומעמיד בסכנה את פתיחת המעונות. אנו מקווים שהממשלה תיקח אחריות על הגיל הרך ותאפשר למאות אלפי הורים לחזור לעבודה עם החזרה לשגרה".

ליאורה מינקה, יו"ר אמונה ומראשי פורום ארגוני מעונות היום המפוקחים, אמרה הערב "המדינה משאירה את המעונות בבידוד כלכלי. לא נפתח את המעונות במצב הנוכחי. ממשלת ישראל מתכוננת לחזרה לשיגרה, מכינה תוכניות ומכנסת ועדות, אך מתעקשת מסיבה לא ברורה להשאיר את מעונות היום בבידוד כלכלי ותחת סגר חובות לבנקים".

עוד הוסיפה "על משרד האוצר להזרים מיידית חמצן כלכלי ולהנשים את מעונות היום לטובת ילדי הגיל הרך. לא נהיה שק החבטות של האוצר. אנו מברכים על הרצון לשוב לשגרה זהירה אך ללא התייחסות רצינית למעונות המפוקחים, נאלץ בצער רב להשאיר את המעונות סגורים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו