הבחירות חלפו והעתירה להדחת הרב יצחק יוסף נמחקה

במפלגת ישראל ביתנו הזדרזו להגיש כשבועיים לפני הבחירות לכנסת עתירה להדחת הרב הראשי. כעת, לאחר הבחירות, איבדו במפלגה עניין בעתירה

ערוץ 7 , כ"ה בניסן תש"פ

הרב יצחק יוסף
הרב יצחק יוסף
צילום: יוני קמפינסקי

שופטי בית המשפט העליון, יצחק עמית, יוסף אלרון ואלכס שטיין, הורו ביום חמישי האחרון על מחיקתה של העתירה שהגישה מפלגת ישראל ביתנו בדרישה להדיח את הרב הראשי לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף.

ההחלטה התקבלה בעקבות בקשה למחיקת העתירה ובהסכמת הצדדים, ובעקבות ההסכמה לא חויבו העותרים, ח"כ אביגדור ליברמן ומפלגתו, בהוצאות.

נזכיר כי העתירה הוגשה כשבועיים לפני הבחירות לכנסת, אך השופט התורן באותו יום, אלכס שטיין, החליט שלא להעביר אותה לטיפול מזורז ואפשר למשיבים, שר המשפטים, הרב יוסף, מועצת הרבנות הראשית והיועמ"ש, להגיב לעתירה עד ה-7 באפריל.

בחלוף הבחירות איבדו ליברמן ומפלגתו ככל הנראה את העניין בעתירה, שבסיסה המשפטי היה רעוע למדי כבר מלכתחילה, וכעת היא נמחקה.

נזכיר כי בעתירה דרשו ליברמן והמפלגה מבג"ץ להוציא צו על-תנאי המורה לשר המשפטים אמיר אוחנה להתייצב ולנמק מדוע עד כה לא כונסה ועדת הדיינים לדון בסיום כהונתו של הרב הראשי יצחק יוסף.

אוחנה נדרש להסביר גם מדוע לא הוגשה נגד הרב יוסף קובלנה לבית הדין המשמעתי לאור מה שהגדירו העותרים "השתלחותו הפרועה" בציבור העולים מברית המועצות לשעבר בתחילת חודש ינואר.

לטענת ליברמן, הרב יצחק יוסף, שאמור להיות דמות רוחנית מאחדת, משתלח באופן קבוע ובבוטות בחלקים נרחבים מהציבור הישראלי.

"דבריו על העולים מברית המועצות לשעבר מתווספים לאמירות גזעניות וחשוכות שלו בעבר על נשים, מערכת המשפט, העולים מאתיופיה, הציונות הדתית ומייסדי המדינה. בתאריך 29.03.2018 הוגשה נגדו תלונה לראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות בשל אמירתו המשווה 'כושים' לקופים", נאמר בהודעת ישראל ביתנו שפורסמה עם הגשת העתירה.

"בתאריך 07.01.2020 נחשף שהרב יוסף הסית נגד העולים מברית המועצות לשעבר, שעובדים, משרתים בצבא, עושים מילואים, משלמים מיסים ותורמים למדינה. דברי הרב הם גזענות ואנטישמיות לשמה ו'ישראל ביתנו' לא יכולה לעבור על כך לסדר היום. למרות שביום 07.01.2020 פנינו ליועמ"ש בבקשה לפתוח בחקירה נגד הרב, וביום 12.1.2020 פנינו לשר המשפטים ולנציב תלונות הציבור במשרד המשפטים על מנת שיפעלו להפסקת כהונתו, טרם קיבלנו תשובה מספקת, ולכן הבוקר הגיש ח"כ ליברמן עתירה לבג"ץ באמצעות עו"ד איתן הברמן ועו"ד מישל נגר ממשרד שרקון בן עמי אשר ושות'", נאמר עוד בהודעה.