פרופ' יורם לס
פרופ' יורם לסצילום: עצמי

פרופ' יורם לס, מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, טען ב"חדשות הבוקר" שההקלות עליהן החליטה הממשלה אינן מספיקות.

"ב-24 מדינות באירופה המגפה דועכת, מספר המתים מקורונה קטן יותר ממספר המתים מהשפעת ב-2017", דיווח פרופ' לס, "את הסגר צריך לבטל כליל. בסוף כולם יידבקו בווירוס, עם סגר או בלעדיו. הסגר לא מונע הדבקה, הוא רק גורם להדבקה איטית יותר. אין צורך באיטיות הזאת כי בתי החולים יכולים לטפל בפי חמישה חולים".

על התמונות הקשות של קברי האחים באיטליה אמר "קברי האחים זה בגלל שהעובדים בבתי הקברות היו שטופי מוח על ידי הרשתות החברתיות וסירבו לגעת בגופות. הם פחדו כי סיפרו להם על ימי הביניים. בארצות הברית מתים כל יום 8,000 בני אדם, האם מצלמים את הגופות שלהם? למה פתאום מתעניינים בגופות?".

לדברי פרופ' לס, המחיר הכלכלי והנפשי מהסגר יהיה חמור בהרבה מזה הבריאותי: "יש 350 חולים אמיתיים, שאר ה-12 אלף בריאים. הייתה להם הצטננות ועכשיו הם נהנים על חשבוננו בכפר הנופש באשקלון. סגר זה אבטלה ואבטלה זה תמותה. מיליון ומאה אלף מובטלים בשביל 350 חולים? איפה נשמע הדבר הזה? יש אנשים שבנו כל חייהם עסקים פרטיים ועכשיו נשבר עליהם העולם, וכל זה בשביל 350 איש? יותר אנשים ימותו בגלל האבטלה מאשר מהקורונה, ואלה אנשים באמצע החיים שמפרנסים משפחות".