ריבלין עם בעלי העסקים
ריבלין עם בעלי העסקים צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נועד עם בעלי העסקים העצמאיים אשר הפגינו מחוץ לבית הנשיא היום (ראשון).

המפגינים הגיעו אל בית הנשיא לאחר שמחו מול הכנסת ומנכ"ל בית הנשיא יצא אליהם להקשיב לטענותיהם. כשסיים הנשיא את הפגישה שקיים במקביל להפגנה, ביקש לפגוש את המפגינים ואז נכנסו למפגש עימו שניים ממובילי המחאה.

לוסי, גננת במערך הגנים הפרטיים לילדים עד גיל 3, בת 45 ואם לילדה מרמת גן אמרה לנשיא, "אנחנו לא מקבלים כלום, גם לא מענקים שהוצהר כי יועברו אלינו ושרובנו לא קיבלנו. בינתיים אנחנו רק משלמים וצוברים חובות ומצפים שנחזור לטפל בקבוצות קטנות של ילדים כשהצוות מפחד מאוד מההשלכות של הדבקה. אין תכנית מסודרת ואומרים לנו- לכו תתמודדו".

לדבריה, "העסקים שלנו הם החיים שלנו ואנחנו מגדלים את העתיד. ברווחים שלנו המדינה לקחה חלק בלי שום בעיה ושילמנו את כל החובות שלנו אבל עכשיו מי איתנו? כל מה שאנחנו מבקשים זו תכנית. לדעת לאן פנינו".

אביר קרא מייסד "אני שולמן" הסביר לנשיא: "60 אחוז מהמועסקים במשק הם עובדי עסקים פרטיים. אנחנו חייבים כתף, לא רק במשבר הזה, אבל עכשיו יותר מתמיד. אנחנו ציבור שנשכח ובשעה הקשה הזו חשוב לנו מאוד שבמשרד האוצר ובמשרד ראש הממשלה יפעלו יותר מהר כי מה שקורה בחוץ יכול להביא לאנרכיה. אנחנו מצפים מנבחרי הציבור שלנו לתת דוגמא אישית ולהראות לנו איך גם הם נושאים בנטל בימים קשים כאלה."

הנשיא האזין לדבריהם וביקש להדגיש: "צריך להתייחס אל הטענות שלכם כי הזעקה שלכם נכונה אבל לא כדאי לאיים. אני יודע שבלי שהילדים יחזרו לגן ההורים לא יוכלו לחזור לעבודה ואני יודע שאי אפשר להגן על הציבור על חשבונכם. אני פוגש את שר האוצר ואת שר הבריאות ואת שר הביטחון ואלוף פיקוד העורף ואני קודם כל מבטיח לכם שכל שאמרתם לי יועבר לאוזני מקבלי ההחלטות. אני מבין שמשרד האוצר מתכוון לשפר את המענקים שהוא נותן ואני מבין שאתם גם באין אונים מול בנקים ואני מבטיח לכם שאעשה כל שאפשר כדי להעביר את זעקתכם. זהו מצב חירום שהוא כמצב מלחמה ואנחנו צריכים לראות את התמונה השלמה בלי להפקיר אף אחד. דבריכם יועברו כפי שאמרתם לי כאן. הגעתם אליי והשמעתם את דבריכם ואני אטפל בהם."

בישראל למעלה מחצי מיליון עצמאים ובעלי עסקים, לרבים מהם נסגרו העסקים ברגע אחד ללא אפשרות לעבודה מהבית עם פרוץ משבר הקורונה. ההוצאות והתשלומים להם הם נדרשים המשיכו לתפוח בהן שכירות, דמי ביטוח, מסים ועוד בעוד ההכנסות הופסקו לחלוטין. העצמאים ובעלי העסקים הקטנים מבקשים להשוות את זכויותיהם במתכונת דמי האבטלה לזכויות השכירים, ולהקים קרן פיצויים לעסקים.