אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

1. אני מלא הערצה למורים שמלמדים את ילדי בימים טרופים אלו. הם עושים עבודת קודש מדהימה. עובדים קשה מאוד בתנאים קשים מאוד למען הילדים של כולנו.

אלו מהם שגם מטופלים בזאטוטים (רובם) הם בכלל מלאכי עליון, גיבורי על. הוקרתי להם רבה ועצומה. באמת

2. חשוב מאוד שהילדים לומדים עכשיו וטוב שמערכת החינוך חזרה מהחופש. לא טוב לילדים כל הוואקום הזה מהחיים. אבל כאן צריך גם להגיד שיחד עם חשיבות הלמידה מרחוק חייבים להיות ריאליים, ולהתחשב ביכולת של הבית להעניק סביבה תומכת.

אחרת התוצאה עלולה להיות תסכול הולך וגובר של התלמידים, במקום להרוויח את החיבור שלהם לשגרת לימוד בונה (אני מדבר בעיקר על הגילאים הצעירים. כיתה ט ומעלה זה כבר שונה. שם תופס יותר הכלל שקבע פרעה "תכבד העבודה על האנשים ויעשו בה, ואל ישעו בדברי שקר")

3. משבר הקורונה זה אסון לכולם. חייבים להפנים את זה. למעלה ממיליון ישראלים שכירים לא יודעים אם תהיה להם עבודה עוד חודש-חודשיים או שהם הפכו למובטלים. עוד מאות אלפי עצמאים הפכו למובטלים דה פקטו ואפילו דמי אבטלה אין להם, אלא רק מענק עם אפקטיביות מוגבלת מאוד.

המורים, למרבה השמחה, הם ציבור עובדים (שרובו הגדול מאוד) עם קביעות תעסוקתית. אני הכי שמח על זה בעולם. באמת. וגם טוב שיש להם ארגוני עובדים ששומרים על זכויותיהם. אבל המחשבה שהגשם ירד כלכלית על כולם ודווקא במורים הוא יעצר היא גם לא סבירה וגם לא הגונה.

לכל השכירים במשק יש זכות לקבל משכורת ובכל זאת מיליון מהם בחל"ת, שזה אומר שהם מקבלים רק חלק מסוים מאוד מהשכר, וגם זה לפרק זמן מוגבל. לכן האופן שבו התבטאה מזכ"לית הסתדרות המורים היה כל כך מכעיס.

יש פער עצום בין להגיד "לא ניתן שמורים יעבדו ולא יתוגמלו" לבין להגיד "נתנו 9 ימים, לא ניתן אפילו יום אחד נוסף". יושב מול הטלויזיה עובד בחל"ת או עצמאי בקריסה ושומע משפט כזה, כל מה שהוא רוצה זה לשבור את המכשיר באותו רגע

4. אז מה עושים אם גם הלמידה מרחוק היא חשובה (כשהיא במידה הנכונה) אבל גם למשק יש עוד צרכים? מאזנים. חושבים על פתרונות יצירתיים, לדוגמה מודל של למידה מרחוק בעצימות מופחתת ובהמשך החזר ימים חלקי לפי מפתח מסוים. זו אגב סתם דוגמה, אפשר לחשוב על פתרונות יצירתיים אחרים.

האם המורים ישלמו עליהם מחיר? בטח. מי לא משלם מחיר בימים טרופים אלה? האם זה ישבור את המורים? לא. קודם כל כי בסופו של דבר גם להם זה יהיה קל קצת יותר, ובנוסף, בסוף המשבר מחכה להם המשרה שלהם בתנאים הרגילים, לא כמו למיליון העובדים בחל"ת והעצמאים שכבר דיברנו עליהם

5. ושוב, מורים יקרים, אנחנו לגמרי מעריכים את עבודתכם הקשה בחינוך ילדינו, במיוחד בימים אלו. העבודה שלכם במיוחד בימי קורונה, במיוחד בתחום של הקשר האישי והרגשי עם כל תלמיד היא מאוד חשובה ומוערכת. אבל תבינו גם אותנו, לאף אחד הקורונה היא לא פיקניק. אל תגרמו לנו לחשוב שאתם מנותקים ממה שקורה במדינה הזו שלנו

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו