הקראת שמות וירטואלית ביד ושם

יד ושם יעמיד לרשות הציבור רשימה של שמות קורבנות השואה ויעודד אנשים לצלם את עצמם ו/או את הקרובים אליהם מקריאים את שמות הנרצחים

קובי פינקלר - ערוץ 7 , כ"ו בניסן תש"פ

הקראת שמות וירטואלית ביד ושם-ערוץ 7
יד ושם
צילום: קובי פינקלר

לקראת יום הזכרון לשואה ולגבורה, מוסד 'יד ושם' אירגן קמפיין בין-לאומי להקראת שמות קורבנות השואה , זאת בהעדר היכולת להתכנס לטקסי הקראת שמות פומביים.

המוסד, יעמיד לרשות הציבור רשימה של שמות קורבנות השואה ומעודד אנשים לצלם את עצמם ו/או את הקרובים אליהם מקריאים את שמות הנרצחים מהרשימה המבוססת על המאגר המרכזי של שמות קורבנות השואה או שמות קרוביהם שנרצחו.

כחלק ממהלך זיכרון עולמי, מתבקשים המשתתפים לשתף את סרטוני ההקראה שלהם (באורך של עד 15 שניות) ברשתות החברתיות, כש'יד ושם' ייצור מהסרטונים שישותפו טקס הקראת שמות בין-לאומי וירטואלי.

עוד בין האפשרויות השנה: זוכרים ביחד - הצעות לשיח משפחתי

פעילות חדשה שהוכנה במיוחד למשפחות עם ילדים צעירים המאפשרת קיום מפגש משפחתי בבית בנושא השואה. הפעילות כוללת קטעי קריאה, שמיעת שירים, התבוננות וצפייה בסרטון.

תערוכה מקוונת חדשה

לאורך כל תקופת השואה, בצל רדיפת היהודים בידי המשטר הנאצי, היו יהודים רבים שהצילו את אחיהם לצרה באמצעות זיוף מסמכים, הסתרה, הברחה, אספקת מזון, ביגוד, תרופות ועוד. המצילים פעלו בקהילות, בגטאות, במחנות, בשורות הפרטיזנים, כבודדים ובמסגרת קבוצות הצלה. לעתים עשו זאת בכוחות עצמם ולעתים נעזרו בלא יהודים, שלימים הוכרו כחסידי אומות העולם.

התערוכה המקוונת החדשה "הצלה בידי יהודים: אחד בשביל כולם" מאגדת 11 סיפורי הצלה של יהודים בידי יהודים בבלרוס, גרמניה, הולנד, הונגריה, סלובקיה, פולין, צרפת, קרואטיה ורומניה. התערוכה מבוססת על עדויות הניצולים ועל מגוון פריטים מארכיון יד ושם ואוספיו- פריטים שנמסרו ליד ושם לפני שנים רבות ופריטים שהגיעו לאחרונה במסגרת הפרויקט הלאומי "לאסוף את השברים".

בנוסף, לציון יום הזיכרון, העלה יד ושם מיני-אתרים המספקים שפע של תכנים מקוונים לציבור הרחב, כולל הרצאות מקוונות וכן מידע על הנושא המרכזי השנתי, סיפורים וסרטוני וידיאו של מדליקי המשואות, חומרים חינוכיים שפיתח בית הספר הבין-לאומי להוראת השואה בהם פודקאסטים מקוריים וכן סרטי עדויות, סרטונים היסטוריים ומושגים מונפשים.

כמו כן, כל ערוצי המדיה החברתית של יד ושם בשפות השונות ישתפו תכנים מגוונים העוסקים בנושא המרכזי ובסיפוריהם של ניצולי השואה מדליקי המשואות.