תפקידם של המורים
תפקידם של המורים צילום: איסטוק

בואו נפריד בין שני עניינים: מה מצופה מהמורים ומה המשק צריך.

אולי הבעיה המרכזית שלנו היא המהות. כל מורה למד חינוך או הוראת מקצוע, לחנך, ללמד, להנחיל דרך. זהו תפקידו של המורה. לכן, הוא אוהב ונותן מעצמו לילד שלך. הוא רוצה לעזור לו לעצב את דרכו, ללמוד ולהוסיף ידע.

אחרי תקופה לא פשוטה לכל אחד מאיתנו בבית עם הילדים. היה מצופה שההורים היו נושאים את עיניהם ואומרים שהם רוצים שמערכת החינוך תחזור כדי לעזור לקדם את הילדים. להוסיף לילדים ידע חשוב שפספסו.

אבל הגישה, 'תשמרו על הילדים כי אנחנו צריכים לעבוד'. והנגזרת מהגישה הזו היא כמובן תלונות על כך שהמורים לא מוכנים לשבת כל החופש ולשמור על הילדים שלנו.

אז אולי הבעיה היא במהות. הרמתם טלפון למורה להגיד לו כמה הוא חסר לילדכם? לקבל טיפים בחינוך? תדברו בשפה הזאת. המורים למדו חינוך והוראה כדי להיות במקום הזה. לא להחליף ביביסיטר.

כמובן, הבעיה של המשק היא רצינית. וצריך לקחת אחריות. משרד האוצר צריך לעזור עם קייטנות ומסגרות שיעזרו להורים ללכת לעבודה. אבל זה לא התפקיד של המורה. לא לשם כך הוא הגיע..

ואם השיח ישתנה ובאמת יהיה אפשר להשיב את התלמידים לזמן חינוך ולימוד המורים יגיעו ויתנו כמה ימים אבל צריך לשקול כמה ימים בקיץ יכולים להיות מוקדשים לשם כך. אין שום תלמיד שישב כל הקיץ ללא חופש וילמד..

כשהשיח ישתנה הדבר החשוב שיקרה זה שהילד שלכם יקבל מכם את היחס האמיתי והנכון למערכת החינוך והיא תהיה הרבה יותר יעילה כלפיו..

ודבר אחרון, לגבי המשכורות. לא חושב שזה ענייננו בכלל../ אבל נגיד שנכנס לשם בכל זאת, המשכורת של המורים לא גבוהה בכלל. אז היתרון הגדול שיש להם זה ארגונים חזקים וביטחון תעסוקתי. אז אולי לא נצר את עינינו ונפרגן..

הכותב הרב נאור נחמני (בחל''ת ואינו מקבל משכורת ממשרד החינוך)