מדליקי המשואות תש"ף: סיפורו של זוהר ארנון

יום אחד הגיע זוהר למשרדי הקהילה היהודית בבודפשט כדי לברר מה עלה בגורל בני משפחתו שנותרו בקישוורדה.

יד ושם , כ"ז בניסן תש"פ

זוהר ארנון נולד ב-1928 בקישוורדה שבהונגריה ובגיל 15 עבר לבודפשט. ב-19 במרס 1944 נכנסו הנאצים לבודפשט. זוהר עבר להתגורר בבית מסומן שהוקצה ליהודים.

יום אחד הגיע זוהר למשרדי הקהילה היהודית בבודפשט כדי לברר מה עלה בגורל בני משפחתו שנותרו בקישוורדה. הוא פגש שם את אפרים (אפרא) טייכמן (אגמון), המדריך שלו מהשומר הצעיר. טייכמן שאל את זוהר אם הוא מוכן לצאת למסע שיסתיים בארץ ישראל והורה לו לחכות לו למחרת מול תחנת הרכבת.

זוהר הגיע למקום אך לא ראה את טייכמן. פתאום ניגש אליו קצין במשטרת הרכבת ההונגרית. זוהר נרתע. הקצין אחז בו ושאל: "אתה לא מזהה אותי? אני אפרא".

טייכמן היה חבר במחתרת תנועות הנוער הציוניות בבודפשט. אנשי המחתרת ציידו צעירים יהודים במסמכים מזויפים והבריחו אותם לרומניה, וכך הצילו את חייהם של אלפי יהודים. טייכמן הורה לזוהר לקנות כרטיס רכבת לנאג'וואראד הסמוכה לגבול רומניה, ונתן לו מסמכי זיהוי מזויפים.

בנאג'וואראד נפגש זוהר עם משה אלפן, פעיל ברשת ההברחה. רק אז התברר לזוהר שברכבת היו עוד תשעה נערים יהודים שנמלטו מהנאצים. אלפן הצמיד לארנון ולצעיר נוסף מבריח והם החלו במסעם לרומניה. משם עבר זוהר לבולגריה, יוון, טורקיה, סוריה ולבנון, ובינואר 1945 הגיע לארץ ישראל.

הוריו ושתיים מאחיותיו נרצחו בשואה. זוהר לחם במלחמת העצמאות. לזוהר ולרעייתו אהובה שתי בנות.