תביעה ייצוגית נגד ארגון הבריאות העולמי

תושבים בניו יורק תובעים את ארגון הבריאות העולמי על "קשירת קשר עם ממשלת סין לטיוח חומרת מגיפת הקורונה".

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ז בניסן תש"פ

ניו יורק בימי הקורונה
ניו יורק בימי הקורונה
צילום: רויטרס

על פי כתב התביעה הייצוגית שהוגש על ידי מספר תושבי ניו יורק לבית המשפט המחוזי במדינה, ארגון הבריאות העולמי וממשלת סין פעלו יחד על מנת להסתיר את חומרת מגיפת הקורונה שגבתה אלפי קורבנות בניו יורק לבדה.

על פי כתב התביעה\ ארגון הבריאות העולמי כשל במשימתו להצהיר במהירות על הקורונה כמגיפה עולמית, לעקוב אחר תגובתה של סין להתפרצות המחלה, לספק הנחיות לטיפול עבור מי שנדבק, לייעץ למדינות החברות כיצד להגיב להתפרצות הקורונה לרבות מגבלות על נסיעות או בניסיון לתאם תגובה גלובלית להתפרצות הנגיף.

בציוץ טוויטר שפירסם ארגון הבריאות העולמי ב-14 בינואר, נכתב כי "חקירות ראשוניות שבוצעו על ידי הרשויות הסיניות לא מצאו הוכחות ברורות כי נגיף הקורונה שהתגלה בעיר ווהאן מועבר מאדם לאדם".

הציוץ הזה צוטט על ידי הנשיא טראמפ בשבוע שעבר כאשר הודיע על ההחלטה לעצור את מימון ארגון הבריאות העולמי עקב "הכשלון לחקור דיווחים אמינים בדצמבר 2019 ממקורות בווהאן שסתרו את הדיווחים הרשמיים של ממשלת סין".

התביעה הייצוגית מאשימה את ארגון הבריאות העולמי ב"רשלנות חמורה" והתובעים דורשים פיצוי על מה שהם מכנים "נזק בלתי ניתן לחישוב" עבור תושבי ניו יורק.

היום (שלישי) הודיע ארגון הבריאות העולמי כי "כל העדויות האפשריות מוכיחות כי מקור וירוס הקורונה הוא בעטלפים והוא לא הומצא במעבדה" לאחר שנפוצו שמועות כי מדובר בוירוס שהומצא ודלף ממעבדה בווהאן, אולי כנשק ביולוגי אפשרי.

בשבועות האחרונים חתמו עשרות אלפי תושבי פלורידה בארה"ב על תביעה ייצוגית נגד סין, בדרישה לפיצויי עתק על התפרצות הנגיף.