בית דפוס סירב להדפיס תוכן להט"בי ויצטרך לשלם פיצויים

אגודת הלהט"ב תבעה בית דפוס שסירב להעניק לה שירות. ביהמ"ש חייב את בית הדפוס לשלם לתובעים סכום של 50,000 ש"ח.

ערוץ 7 , כ"ז בניסן תש"פ

בית דפוס
בית דפוס
צילום: איסטוק

שופטת בית משפט השלום בבאר שבע, אורית ליפשיץ, קיבלה תביעה של האגודה למען הלהט"ב נגד בית דפוס בעיר באר שבע, אשר סירב לבצע עבודת דפוס בעלת תוכן להט"בי.

בית המשפט חייב את בית הדפוס לשלם לתובעים סכום של 50,000 ש"ח.

האירוע התרחש לפני כ-3 שנים, אז סטודנטים מ'התא הגאה' באוניברסיטת בן גוריון ביקשו הצעת מחיר עבור הדפסת חומרי פרסום. בתגובה לבקשה השיב בית הדפוס לפונים שלא לשלוח לבית הדפוס חומרי תועבה: "איננו עוסקים בחומרי תועבה, יהודים אנחנו".

לאחר מייל זה לא התקיימה כל פניה ישירה חוזרת מצד הסטודנטים, אלא באמצעות עו"ד שהתגלגלה לתדהמת בעל בית הדפוס לתביעה משפטית ע"ס 100,000 ש"ח.

את בית הדפוס ייצג עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו. עו"ד יאדו הציג לבית המשפט שתי חוות דעת של רבנים, אשר קבעו כי על-פי ההלכה היהודית בעלי בית הדפוס אינם יכולים להדפיס חומר מסוג זה. עוד טען עו"ד יאדו כי לא ניתן לחייב את בית הדפוס לייצר במו ידיו מוצר יחודי ללקוח שנוגד את אמונתו ואת ההלכה היהודית.

בהחלטתה קבעה השופטת באופן תקדימי כי "מקום שבו אמונתם מתנגשת עם ההכרח לתת שירות במקום ציבורי הערך האחרון מכריע", תוך שהיא מנמקת שיש לפרש את חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים בצורה רחבה, וכי הוא גובר על חופש הדת. נקודה נוספת אותה קבעה השופטת היא כי יש לחייב בעלי עסקים לתת שרות לא רק במוצרי מדף, אלא אף בייצור יחודי למזמין ההזמנה.

עו"ד יאדו הגיב בחריפות לקביעת השופטת: "בית המשפט הכשיר את הכפייה החילונית בישראל. אם במדינת ישראל יהודי מאמין לא יכול לנהל עסק ע"פ אורחות חייו, איפה כן? כל יהודי מאמין יודע שעם ישראל שרד אלפי שנות היסטוריה בזכות תורת ישראל, ביהמ"ש שכח או אולי אף פעם לא למד את השיעור הזה והוציא פסק דין שמנחית מכת מחץ על בית עסק של אנשים יראי השם ונקיי כפיים שבשל צו מצפונם וציוו דתם לא השתחוו לפסל הלהטב"י.

''זהו יום קשה למדינת ישראל, אשר חייבת במציאות המורכבת לאפשר שוויון גם לשומרי תורה ומצוות, כפי שאפשרו בסוגיות דומות בתי המשפט הן בארה"ב והן בבריטניה, אולם בית המשפט בישראל הפעיל מנגנון הכרעה חד צדדי, פרו להטב"י ואנטי דתי שיכרסם בכושר הלכידות של החברה הישראלית ויפגע בחוסנה".

ממפלגת נעם נמסר בתגובה, "הפסיקה הנלוזה של שופטת בית המשפט בבאר שבע היא תוצאה של התרבות הפוסט מודרנית המבצעת שטיפת מוח ציבורית עכורה ומנסה לקבוע לציבור בישראל מה לחשוב ובמה להאמין. אנו מוקיעים את הפטרונות המחשבתית המנסה לחנך אותנו מחדש שאין איש ואין אשה, אין אבא ואין אמא, ומבטיחים להמשיך ולהיאבק בתופעות הזויות אלו. אנו קוראים לכל אזרחי ישראל הנאמנים לטבע שלהם לתמוך בבית הדפוס ביום זה ולבצע ממנו הזמנות גדולות כדי שירוויח פי כמה וכמה מהקנס ההזוי שהושת עליו".