סמוטריץ'
סמוטריץ' צילום: קובי ריכטר/TPS

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' תוקף בחריפות את פסק דינה של שופטת בית משפט השלום בבאר שבע, אורית ליפשיץ, אשר קיבלה את תביעת האגודה למען הלהט"ב נגד בית דפוס שסירב ליצור ולהדפיס כרזות בעלות תוכן להט"בי.

"פסק דין הזוי, חמור ומקומם, שמחייב אדם שומר תורה ומצוות לפעול בניגוד לאמונתו בעסק הפרטי שלו. כפיה חילונית קשה", צייץ השר סמוטריץ' בטוויטר.

לדבריו, "פסק הדין מבוסס על פרשנות מעוותת של החוק ונראה שאין מנוס מלתקן את חוק איסור אפליה ולקבוע בו מפורשות את הזכות הטריוויאלית של הציבור הדתי לפעול על פי אמונתו במרחב הפרטי שלו".

סמוטריץ' הוסיף והסביר, "חשוב הדגיש: לא דובר על סירוב לתת שירות ללהט"ב בשל היותו להט"ב (כמו נניח להדפיס הזמנה לבר מצווה של בן של להט"ב רק בשל היותו כזה) אלא בסירוב להדפיס כרזה למצעד הגאווה, הדפסה שמהווה איסור הלכתי גמור".

"הסירוב היה בשל תוכן הפרסום ולא בשם זהות המזמין ולכן אינה אפליה גם לפי החוק הקיים", טען השר.

נציין כי בעקבות קבלת התביעה חייבה השופטת את בית הדפוס לשלם לתובעים סכום של 50,000 ש"ח.

האירוע התרחש לפני כ-3 שנים, אז ביקשו סטודנטים מ'התא הגאה' באוניברסיטת בן גוריון הצעת מחיר עבור הדפסת חומרי פרסום. בתגובה לבקשה השיב בית הדפוס לפונים שלא לשלוח לבית הדפוס חומרי תועבה: "איננו עוסקים בחומרי תועבה, יהודים אנחנו".

לאחר מייל זה לא התקיימה כל פניה ישירה חוזרת מצד הסטודנטים, אלא באמצעות עו"ד שהתגלגלה לתדהמת בעל בית הדפוס לתביעה משפטית ע"ס 100,000 ש"ח.

את בית הדפוס ייצג עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו. עו"ד יאדו הציג לבית המשפט שתי חוות דעת של רבנים, אשר קבעו כי על-פי ההלכה היהודית בעלי בית הדפוס אינם יכולים להדפיס חומר מסוג זה. עוד טען עו"ד יאדו כי לא ניתן לחייב את בית הדפוס לייצר במו ידיו מוצר יחודי ללקוח שנוגד את אמונתו ואת ההלכה היהודית.

בהחלטתה קבעה השופטת באופן תקדימי, "מקום שבו אמונתם מתנגשת עם ההכרח לתת שירות במקום ציבורי הערך האחרון מכריע", תוך שהיא מנמקת שיש לפרש את חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים בצורה רחבה, וכי הוא גובר על חופש הדת. נקודה נוספת אותה קבעה השופטת היא כי יש לחייב בעלי עסקים לתת שרות לא רק במוצרי מדף, אלא אף בייצור יחודי למזמין ההזמנה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו