שרה בק
שרה בקצילום: ערוץ 7

בכירים במפלגת הבית היהודי הביעו ביממות האחרונות חשש כי חקיקת חוק "נורבגי מדלג" בהתאם לדרישת כחול לבן, תביא לפגיעה באשת התקשורת לשעבר שרה ב"ק שהצטרפה לשורות המפלגה במערכת הבחירות האחרונה.

כזכור, ב"ק הצטרפה לשורות הבית היהודי ברגע קשה למפלגה, כאשר נראה היה כי היא עלולה שלא לעבור את אחוז החסימה ולהיוותר מחוץ לכנסת.

אולם, כאשר הורכבה הרשימה בשעה האחרונה לפני פקיעת המועד להגשת הרשימות לכנסת שובצה ב"ק ברשימה לא מטעם מפלגת הבית היהודי אלא מטעם מפלגת א"חי, וזאת על מנת לאפשר את שיבוצה בעשיריה הראשונה של רשימת ימינה, במקום השמיני.

אם סיעת ימינה תקבל שני תפקידי שרים, אותם יאיישו נפתלי בנט והרב רפי פרץ, אזי על פי חוק נורבגי רגיל אמורות להיכנס לכנסת עידית סילמן מהימין החדש (מספר 7 ברשימת ימינה) ושרה ב"ק מהבית היהודי ששובצה ברשימה כנציגת מפלגת אח"י (מספר 8 ברשימת ימינה).

מה שעלול למנוע את המצב הזה הוא ההסכם הקואליציוני בין גנץ לנתניהו שקובע כי לא יחקק חוק נורבגי רגיל אלא חוק "נורבגי מדלג". הכוונה היא שכאשר מתפטר שר על פי החוק הנורבגי לא נכנס לכנסת הבא בתור ברשימה, אלא הבא בתור באותה רשימה שהוא חבר ברשימה מטעם מפלגתו של השר.

מאחר ששרה ב"ק לא מופיעה ברשימת ימינה מטעם הבית היהודי אלא מטעם אח"י עלול לטענת אותם בכירים להיווצר מצב אבסורדי שבו מינוי בנט והרב פרץ לשרים יכניס לכנסת את עידית סילמן מהימין החדש ואת מוטי יוגב, שהוא המועמד הבא בתור הרשום כמועמד מטעם הבית היהודי, וזאת למרות שיוגב ממוקם רק במקום ה-11 ברשימת ימינה.

לטענתם של הבכירים שדרשו מהרב פרץ למנוע את הפגיעה בשרה ב"ק, לא יתכן לדלג על מי שהתגייסה לסייע לבית היהודי בשעה קשה ביותר, רק בגלל הגחמות הפוליטיות והבעיות הקואליציוניות שנוצרו עקב הפיצול ברשימת כחול לבן. לדבריהם, לא הגיוני גם לדלג עם החוק הנורבגי על שלוש נשים, שרה ב"ק (מס' 8 בימינה), שירלי פינטו (מס' 9 בימינה) ואורית סטרוק (מס' 10 בימינה) ולהכניס לכנסת גבר נוסף לרשימה הגברית מאוד ממילא.

לצד זאת חשוב לציין כי נכון לרגע זה כלל לא ברור האם ימינה בכלל תהיה חלק מממשלת האחדות שעל הקמתה חתמו שלשום ראש הממשלה נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ.