ראש מועצת גוש עציון: ח"כ ימני שווה שליש מנציג גוש השמאל?

ראש מועצת גוש עציון תמה מדוע על פי המפתח של נתניהו בממשלה הבאה קול ימני שווה שליש מקול כחול לבן. "חייבים לאזן בנוכחות ימינה".

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח בניסן תש"פ | עודכן: 21:21

עם נתניהו וזמביש. נאמן
עם נתניהו וזמביש. נאמן
צילום: גרשון אלינסון

לאחר החתימה עם כחול לבן נפנה ראש הממשלה היום (רביעי) לשוחח עם שותפיו בבלוק הימין בניסיון להשאיר אותם בממשלה, כאשר מוקד השיחות היא 'ימינה' החוששת שערכי הימין נמכרו על ידי ראש הממשלה לטובת הקמת ממשלת מרכז שמאל בראשותו.

ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, קורא לראש הממשלה כמצביע ליכוד שלא לוותר על נוכחותה של 'ימינה' בממשלה הבאה. "אנחנו רואים שבהגדרה הממשלה הבאה היא פריטטית, כלומר כל אצבע של גוש ה- 19 חברי הכנסת שווה לאצבע מבלוק של 59, כלומר הפתק שלי בקלפי שווה שליש", מציין נאמן בפתח דבריו.

עם זאת הוא מבהיר כי "גם היום אני לא מעדיף בחירות ובוודאי שלא ממשלת מיעוט, כך שהממשלה הזו היא ברירת מחדל, שלא צריך ללכת אליו בשמחה ובששון אלא להבין שמדובר בכוח מצומצם שצריך להתייחס אליו בהתאם".

האם משמעות דבריו של נאמן על יחסי הכוחות בין הימין והשמאל בממשלה הבאה מלמד על כך שנתניהו אינו סוחר טוב כל כך כפי שנדמה? נאמן משיב בשלילה: "אני סומך על נתניהו שהוא סוחר לא רע כל כך, אבל כשניגשים להרכבת הצד שלנו של הממשלה אני רוצה לאזן את הצד השני. אם כבר הגעתי למצב שהקול של מחנה הימין שווה שליש מהשמאל אז לפחות צריך לחזק את המחנה האידאולוגי של הימין בתוך הממשלה שלו".

"אם מפלגת 'ימינה' תישאר מחוץ לממשלה זה יפגע בצביון הממשלה כולה, ולכן עוד לפני שבוחנים את חברי הכנסת של הליכוד צריך ש'ימינה' תהיה בפנים ותתרום את כל מה שצריך", הוא אומר. "אם הייתי חושב שראש הממשלה הוא אדם ציני שמה שאכפת לו זה רק להיות ראש ממשלה ולא אכפת לו אידאולוגיה הייתי מחפש בית פוליטי אחר. אני חושב שנתניהו הוא כן אדם אידאולוגי שמאמין בריבונות ובהתיישבות והשאלה היא יכולת הביצוע והמחיר הפוליטי שצריך לשלם".

מוסיף נאמן: "כבוחר אני פונה למנהיג המפלגה שלי שידאג שלממשלה יהיה צביון ימני ככל היותר. בעוד בני גנץ בונה את החבילה שלו לקראת הממשלה, תדאג אתה שבחבילה שאתה מרכיב הערכים האידאולוגיים יהיו קיימים", אומר נאמן ועל כך אנו שואלים אם קריאתו זו לא עלולה לעורר אצל נתניהו תחושה הפוכה, כזו שלפיה הוא אינו זקוק ל"הכשר" הימני של 'ימינה' ובעיניו מפלגתו שלו ימנית דיה ולכן 'ימינה' יכולה להישאר מחוץ לממשלה.

נאמן אינו שולל את הסברה הזו אך מציין את ההבדלים העקרוניים בין מפלגת שלטון למפלגה סקטוריאלית. "הליכוד היא מפלגה אידאולוגית ויש בה את כל הקשת של העם וגבולות הגזרה שלה הם הרבה יותר רחבים. יש לכך יתרונות של אחדות העם והכללת העם בבית אחד". לטעמו מלכתחילה נכון היה לבטל את המפלגות הסקטוריאליות ולהותיר הצבעה בין שתי מפלגות, ימין ושמאל, כמקובל בארה"ב, ובכך לחסוך מאבקים כדוגמת אלה של השנה האחרונה, "אבל מאחר וזו השיטה כיום יש מפלגות שמוגדרות אידאולוגיות והכוח שלהן מוגדר ככה. בליכוד קשת העניין היא רחבה הרבה יותר, גם נהגי מוניות חשובים וגם אוכלוסיות נוספות".

בדבריו דוחה שלמה נאמן את הטענה לפיה נתניהו דאג שלא לפגוע במפלגות החרדיות ואולי 'ימינה' צריכה להציג איום בפרישה כדי לזכות במעמד הראוי לה. "מדובר במפתח ח"כים. אם ל'ימינה' היו יותר ח"כים היו להם יותר תיקים. נתניהו לא מתייחס לחרדים יותר כשותפים והוא לא יותר לארג' כלפיהם. הוא מכבד את הציבור של ההתיישבות והכיפות הסרוגות ומרגיש מחויב לציבור הזה", משוכנע נאמן ובאשר לכוחו של האיום בפרישה מהקואליציה הוא מוסיף:

"צריך לבחון את הדברים במבט פוליטי. אני לא חושב שבאופוזיציה הזו 'ימינה' תוכל להשפיע מימין. יו"ר האופוזיציה הוא לפיד ובאופוזיציה נמצאות מפלגות שמאל ואנטי דתיות ולהגיד שבאותו ספסל אופוזיציה יצעקו על ביטול חוק הלאום ועל פינוי חאן אל-אחמר זה לא רציני. לעומת זאת כאשר אתה בממשלה ובקבינט – ואכן חייבים לדרוש ולקבל תפקידים בעלי השפעה – אתה משפיע בתוך הממשלה ועל קבלת ההחלטות, נושאי התיישבות וחינוך נשארים בידיים שלך".

"אנחנו חוששים שלא יהיה לנו עם מי לדבר אם האנשים האלה לא ייכנסו לממשלה", אומר נאמן ומפנה את פנייתו גם לשר נפתלי בנט: "אני מפנה את הפניה לנפתלי בנט ולראשי 'ימינה', אנחנו צריכים אתכם בפנים, משפיעים מבפנים ולא מבחוץ. אולי האינטרס הצר הוא לשבת באופוזיציה ולבנות מפלגה חזקה יותר, אבל זה לא האינטרס של ההתיישבות".