שרון בתדרוך
שרון בתדרוך צילום: שרון אבטחה

מנכ"ל 'שרון אבטחה', מיכאל שרון, מתריע מפיגועים העלולים להתבצע במהלך חודש הרמאדן על אף, ואולי אף בחסות הקורונה.

"במהלך השנים סימן חודש הרמאדן את תחילתם של פיגועים רבים בזירות שונות ברחבי הארץ, רוב רובם המכריע של הפיגועים התרחשו בירושלים ויו"ש", קובע שרון ומציין כי גם ניסיונות של מערכת הביטחון לייצר הקלות ומחוות לקראת תקופה זו לא נענו בהרגעת הזירה:

"בשנת 2016 ניסו במערכת הביטחון לספק הקלות ביטחוניות לאוכלוסייה המוסלמית ביהודה ושומרון אשר נושאת תעודת זהות ירוקה. מערכת הביטחון וצמרת צה"ל סברו כי באם יינתנו הגדלה למכסת האישורים לפועלים תושבי הרשות העובדים בישראל, יהיה בצעד זה להטיב כלכלית עמם ובכך תמנע ההסלמה ביטחונית. לאחר כשבוע התנפצה האשליה ופיגוע קשה אירע במתחם שרונה בתל אביב".

בדבריו מזכיר שרון את מהלך הפיגוע ההוא שלב אחר שלב: "שני מחבלים יוצאים מכפר יטא, באזור גזרת הר חברון, מגיעים לבאר שבע לאזור תחנת הרכבת. השניים מבחינים בשני מאבטחים אשר מבצעים בדיקות קפדניות, המחבלים מחליטים לשנות את יעד התקיפה ונוסעים במונית לתל אביב. הם יושבים במסעדה ולאחר כמה דקות פותחים באש אל עבר אזרחים רבים וכתוצאה מכך נרצחים 4 אנשים. אזרח אמיץ ונחוש נלחם בידיים חשופות במחבלים והם נמלטים מהזירה. אחד המחבלים נתפס על ידי שוטר שלא בתפקיד ומחבל שני נתפס לאחר מרדף קצר של כוחות הביטחון".

"יום לפני הפיגוע במתחם שרונה, בחמאס ובג'יהאד האסלאמי מפרסמים: 'חודש הרמאדן הינו חודש של ג'יהאד וניצחונות מזהירים באיסלאם, מתגברת הנכונות להקריב את הנפש...'".

שרון מצטט ממאמר שפרסם המזרחן ד"ר מוטי קידר בשנת 2015: "האווירה הדתית מתגברת במהלך חודש הרמדאן ולכן קל יותר להבעיר את השטח ולגייס תמיכה במהלכים תוקפניים. הרמדאן באופן מסורתי זו תקופה של מלחמות בעולם המוסלמי. האדרנלין הדתי מופרש באופן מוגבר והרבה מלחמות יזומות פרצו בחודש הרמדאן, החל מתקופת הנביא מוחמד ועד למלחמת יום הכיפורים".

לדברי שרון לא רק האיום הפח"עי הולך וגובר בתקופה זו, אלא גם תופעת הפשיעה הפלילית מתעצמת כגון: התפרצויות ליישובים, גנבות עדרים, גנבות חקלאיות וגניבות רכוש. "על פי האמונה המוסלמית במהלך חודש הרמאדן המוסלמים מחויבים לצום מעלות השחר ועד לשקיעת החמה. נמצא כי קיים היפוך של שעות הפעילות, המוסלמים עורכים סעודות מתחילת הלילה ורבים מהם מעידים כי הם נשארים ערים ברוב שעות הלילה. צום וחוסר שעות השינה מביאים כל אדם לחוסר בערנות, קושי בריכוז והתגברות כעסים. השפעות אילו מאתגרות לא רק את מערכת הביטחון אלא אף את מעסיקיהם של הצמים במהלך חודש זה. קבלנים מעידים כי ישנה התגברות של סכסוכים בין הפועלים ואף בינם לבין הקבלנים עצמם. גם במערך האבטחה מעידים כי בתקופה זו קיימת עליה חדה בדיווחים על תגרות ותקריות בין המאבטחים לבין פועלים".

עוד הוא מציין כי "בנוסף, פועלים עובדים בחודש זה באופן חלקי וחלק מהמעסיקים משלמים שכר שעתי, מה שגורם לירידה משמעותית בשכרם. חשוב לציין כי בתקופה זו משחררים אסירים מוסלמים לחופשת חג. עובדה נוספת אשר מעלה את החשש כי קיימת זיקה ישירה להתרבות אירועים פליליים. כך לדוגמא: בשנת 2018 התבצעה כריתה של כמעט 1000 עצים בכרמים באזור שילה ודווח על מקרים רבים של גניבות כבשים, עגלים באזור המועצות זבולון, גליל תחתון, עמק יזרעאל, מגידו ועוד".

כאמור, שרון אינו רואה במאבק בקורונה אירוע ממתן אלא לעיתים להיפך: "כיום, נגיף הקורנה איננו פסח גם על האוכלוסייה הערבית המתגוררת ביהודה ושומרון. ארגון אש"ף הקורא לעצמו רשות פלסטינאית הטיל גם הוא סנקציות כנגד התושבים ובכך הפך לשותף פעיל במאבק נגיף הקורנה. אחת הפעולות שננקטו על ידו היא הטלת סגר ואיסור יציאת תושבים מהבתים למעט עבודות המגודרות כחיוניות. למרות זאת, לא בוחלים אנשיו, ובראשם ראש הממשלה של הרשות להסיט כנגד מדינת ישראל בריש-גליה. הרשות מפרסמת כי הנגיף הופץ במכוון על ידי מדינת ישראל ומסיטה במאמרים ובפרסומים שונים. אחת הדוגמאות האבסורדיות הוא סרטון שהופץ ברשת ובו בכניסה לכפר יטא בהר חברון מנעו אנשי המנגנון הביטחוני כניסה של חיילי צה"ל לפעילות ביטחונית בעיירה. בסרטון אחר, נצפו אנשי המנגנון מרססים בחומר כלי תחבורה של כוח צה"ל אשר נכנס לבצע משימת ביטחון שגרתית".

את אזהרתו מסכם שרון: "צירופם של שלושת העובדות הבאות: חודש הרמאדן, הסתה גוברת של הרשות בשל נגיף הקורונה וקושי כלכלי של אזרחים המתגוררים ביהודה ושומרון מהווים זרז להוצאת פיגועים חבלניים ולריבוי של אירועים פליליים. על כן, כלל העוסקים במלאכת האבטחה והביטחון לתת את דעתם בנושא".

לדבריו על מערכת הביטחון לקבל החלטות "על מנת להתמודד בצורה יעילה לצמצום אפשרי של התפרצות גל טרור חדש! כולי תקווה, כי בניגוד לשנים שבהם שלמנו מחיר כבד על החלטות שגויות, במערכת הביטחון ינקטו צעדים אשר בהם יובהר חד משמעית כי מדינת ישראל לא תקבל, במיוחד בימים אלו, התחממות ביטחונית באף אחת מגזרותיה".