מפגש של נוער האיחוד הלאומי
מפגש של נוער האיחוד הלאומי צילום: באדיבות המצלם

נוער האיחוד הלאומי התחיל בקטן עם צוות נוער מצומצם שפעל במגוון נושאים.

אבל אחרי שנה עמוסה בשינויים, יש להם כבר עשרות פעילים, תכנית הנהגה, חשבונות טוויטר ופייסבוק גדולים, מחאות, דוכנים והמון פעילות.

נעם מלול, סטודנט למשפטים, תושב ירושלים ורכז הנוער במפלגה, חנה ריבלין, שמיניסטית באולפנת 'רעיה' ותושבת מזרח ירושלים, ואביה פריד, שישיסט בישיבת 'מקור חיים' ותושב תקוע, מספרים על הבנייה והשינוי של השנים האחרונות, מה מניע אותם לפעול ולמה הם בחרו לעשות זאת במסגרת מפלגת האיחוד הלאומי הקטנה.

נתחיל עם השאלה שכולם שואלים תמיד על הפוליטיקה המגזרית, מה מייחד אתכם במטה נוער מהמטות שיש בבית היהודי או הימין החדש?

חנה ואביה עונים: ''יש לנו אנשים רבאקיסטים שרוצים רק להוסיף טוב. יש לנו גרעין שמייצר פעילות ונוער שלם שעושה ופועל. אין אצלנו היררכיות, יש גרעין עשיה. אין יו"ר, יש את הפעילים המובילים. קבוצה שלמה של ביחד. ובעיקר- מדברים ועושים אידיאלים. לא מתביישים לדבר גבוה כי אנחנו לגמרי מכוונים לשם. תורת ישראל, ארץ ישראל, עם ישראל, זה הדיבור".

נעם מוסיף: "פה הפוליטיקה היא לא מטרה, אלא כלי להשגת מטרות נעלות. בנוסף, משקיעים המון כספים ומחשבה רבה מאוד בצעירים ובני הנוער. המפלגה רואה בצעירים את הנציגים שלה בשטח, ומדגישה כל הזמן שהיא רק הכלי עבור בני הנוער לעזור להם להשפיע ולקדם את הערכים שעליהם הם גדלים: בבתיהם, בישיבות, באולפנות ובתנועות הנוער".

מה הנושאים והפרויקטים שאתם מקדמים ביומיום?

חנה: ''כל מה שקורה בארץ ישר מגיע לקבוצת הגרעין ויש דיונים על התגובה שלנו כנוער, למשל, בג''ץ קיבל עתירה של מחבל והורה להרוס רק קומה אחת מביתו, אנחנו הצטרפנו למחאה על הכח של בגץ ועל עונשים מקלים למחבלים-הצפנו את הרשת ויצרנו שיח חשוב. זו הפעילות השוטפת.

מעבר לזה יש את תכנית המנהיגות, אחרי גל פיגועים נוסף, נמאס לנו מהמצב הביטחוני, פנינו לרב שמואל אליהו בשאלה מה אפשר לעשות. אחרי חצי שנה התחלנו את תכנית המנהיגות. המטרה הייתה להכשיר את הנוער להיות אנשי עשייה בכל תחומי ההשפעה לטווח הרחוק. וליצור צוותים שפועלים לשינוי של מה שמפריע לנו. זה חזון מטורף. תכנית המנהיגות באה להגיד שזה לא רק נוער של מפלגה, זה אידיאלים שימשיכו הלאה בשליחי הציבור שלנו".

מה למעשה הייתה הסיבה למפנה בגודל ובעשייה של הנוער בשנה האחרונה?

חנה: ''אחרי סבב הבחירות הראשון, לפני כשנה, הבנו שבפועל נשארנו בערך חמישה בני נוער, כי חלק יצאו לשירות, וחלק החליטו שהם לא מתעסקים יותר בפוליטיקה. היו ימים ארוכים של דיונים, ויכוחים והתלבטויות מה אפשר לעשות. היו רגעים שכמעט והחלטנו לעזוב את הנוער. תהינו עד כמה צריך אותנו ועד כמה נוכל להשפיע.

שלחנו מכתב לראשי המפלגה ושאלנו מה דעתם. כולם ענו לנו דברים שאז נשמעו כמו חלום רחוק, על כמה שהנוער יכול להרים דברים גדולים, לשנות מהלכים ולהשפיע. בחרנו להאמין בזה, להתחזק ולנסות לפעול בכל הכוח עם מה שיש. בסבב הבחירות השני המפלגה החליטה לחזק את הנוער ולגייס רכז ייעודי שייקח את האחריות על הנושא. את סבב בחירות ב' התחלנו 5 חבר'ה כשלאט לאט הצטרפו אלינו עוד והפכנו לנוער שעושה ויוזם ומשמעותי לעם ישראל''

אז איך מתחזקים מטה נוער, שלוש מערכות בחירות ברצף?

חנה: ''כשמאמינים במה שעושים וכשיש מטרה ברורה- גם אם הדרך פתאום נהיית יותר ארוכה ומתישה- המטרה מחזקת. אז יש כאלה שהדרך הארוכה כבדה להם, אבל ברוך השם יש לנו נוער מטורף שלא מפסיק עם הלהט והרצון להוסיף טוב גדול גם כשיותר מאתגר".

המפלגה שלכם ובראשה השר בצלאל סמוטריץ' חוטפים הרבה ביקורת, איך זה משפיע עליכם?

אביה: ''ביקורת זה לא מה שיעצור אותנו, אנשים אומרים את הביקורת הזו בגלל שמפריע להם שאנחנו פועלים, אם כך אז אדרבה נמשיך לפעול במלא המרץ".

חנה: ''בצלאל הוא איש עשיה. ואנשים מכל המגזרים מעריכים אותו על כך גם כשלא מסכימים עם דעותיו. אנחנו כנוער, פחות שמים לב לביקורת ורואים את הטוב. יותר מזה: יש לנו דמות להערכה. אדם שנושם תורה ומשפיע בחיי המעשה. זה מדרבן אותנו לפעול ולהבין שהתורה לא מנותקת מהעשייה".

איך הפעילות בנוער השפיעה עליכם בחיים האישיים? גורם לכם לרצות להיכנס לפוליטיקה בעתיד?

אביה: ''העשייה משפיעה בכל מיני צורות, אם זה חשיבה שונה אם זה הסתכלות שונה על מקרים בחברה הישראלית. אתה לומד לפעול בכל מיני דרכים שונות ואתה מבין שגם אם אתה מעוניין להשפיע אתה יכול בכל נושא שתרצה. בקשר לעתיד- עוד חושב על זה, מאמין שכן".

חנה: ''אני לא חושבת שאכנס לפוליטיקה בעתיד. הפעילות הפכה אותי לאדם יותר מעורב בעם ישראל, לא להתעלם ממה שקורה. כשמשהו נראה לי לא תקין או צריך חיזוק, זה בדיוק המקום לעשות ולשנות".

אתם בסך הכל חבורת בני נוער יחסית קטנה, פחות משכבה בתיכון רגיל. איפה אתם רואים את ההשפעה שלכם?

אביה: ''אנחנו אמנם לא הנוער הכי גדול אבל אנחנו לא נותנים לזה להשפיע עלינו, אנחנו לא מסתכלים על שאר הנוער ואומרים 'איזה באסה שאנחנו כאלה קטנים', הדרך הטובה ביותר להשפיע זה להיות חלק ולנסות ולקדם את הערכים שלנו, חבורה קטנה אבל לא פראיירית.

הפכנו לאחת המפלגות המשפיעות והמובילות למרות גודלנו. אני לא חושב שהגילאים שלנו משפיעים, אני רוצה להשפיע וזה המקום, הפוליטיקה בסוף זה דבר נחמד שכיף להתעסק בו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו