משנה לעילוי נשמה: 24 שעות ברציפות

הארגון העולמי של בתי הכנסת יוזם לימוד משותף מסביב לגלובוס לעילוי נשמת חללי צה"ל ביום הזיכרון שיצוין בשבוע הבא.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ט בניסן תש"פ

מדי שנה ביום הזיכרון עומדים שני חיילי צה"ל ליד דגל ישראל בהר הרצל בירושלים. הארגון העולמי של בתי הכנסת החליט לדמות מודל זה גם ללימוד ארצי משותף לעילוי נשמת חיילי צה"ל במשך 24 שעות.

במסגרת המיזם "משנה לעילוי נשמה", כל אזרח נרשם ללימוד בעמדה הסמוכה למקום מגוריו ומציין את השעה בה לומד. לשם כך הופקה חוברת מיוחדת של לימוד הכוללת, בין היתר, גם תפילות אל מלא רחמים, קדיש, תפילה לשלום חיילי צה"ל ותפילה לשלום המדינה.

המיזם הינו גלובלי כאשר החוברת והאתר הינם גם בשפה האנגלית. ניתן להירשם באתר גם ללימוד אישי ללא התחייבות לשעה או עמדה מסוימת. השנה, עקב מגפת הקורונה, הלימוד יתקיים בבתים – איש איש עם משפחתו הקרובה והרישום באתר יציג את מפת הארץ והעולם והמקומות בהם ילמדו לעילוי נשמת החיילים.

הפרויקט החל ביוזמת סא"ל אורי שלומאי ז"ל עוד בחייו והוא פעל במספר מקומות בודדים. השנה נרתם לפרויקט הארגון העולמי של בתי הכנסת אשר החליט להפוך זאת למיזם עולמי - כאשר מעבר ללימוד ברחבי העולם - רק בישראל יפעלו כ-100 "עמדות" מסביב לשעון.

יו"ר הארגון העולמי של בתי הכנסת בארץ ובעולם דוד בן נאה: "אנו רואים חשיבות עליונה בחיבור של כלל יהודי העולם לזיכרון של חיילי צה"ל. לימוד התורה מסביב לשעון ביום הזיכרון מסמל יותר מכל את החיבור והקשר העמוק של כל יהודי למען אלו שמסרו נפשם למען העם והארץ".

מנהל הארגון העולמי של בתי הכנסת בארץ ובעולם, הרב שמואל סלוטקי, אמר היום לערוץ 7 כי "הייחודיות בפרויקט הוא שבפעם הראשונה ירגישו הלומדים מכל העולם היהודי את הרגשת השותפות, הערבות והאחריות ההדדית בלימוד. שהרי כל בית וכל עמדת לימוד יסומנו במפה העולמית ובמפת א"י וכך ניתן יהיה לחוש את החיבור לכלל ישראל בכבוד הניתן לנופלים על קידוש השם בצבא. כמו כן במציאות בה היציאה לבתי העלמין, ולמשפחות השכול אינה אפשרית, יש בכך חיזוק, עידוד ושותפות עם המשפחות הרואות את יהודי כל העולם לומדים לעילוי נשמת יקיריהם".