משבר הקורונה
פרופ' איתמר גרוטו: פתיחת מערכת החינוך תעלה בחיי אדם

פרופ' גרוטו: "אם נחזיר הכל לשגרה, זה יכול להגיע גם לאלפי מונשמים. פתיחה מלאה של המשק בעוד שבועיים זה משהו שלא מקובל עלינו".

ערוץ 7 , כ"ט בניסן תש"פ

פרופ' איתמר גרוטו: פתיחת מערכת החינוך תעלה בחיי אדם-ערוץ 7
פרופ' איתמר גרוטו
צילום: דוברות משרד הבריאות

פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הבהיר הבוקר (חמישי) בראיון לגלי צה"ל כי במשרד צפופים גל שני של תחלואת קורונה שיהיה חריף יותר מהראשון.

"רוב הסיכויים שיהיה גל שני, שיהיה גדול יותר מהגל הראשון, גם אצלנו. אנחנו צריכים לפתח כלים כדי לעצור את הגל הזה בזמן", אמר גרוטו.

בראיון התייחס גרוטו לתקלה במטושי הבדיקות שעליה דווח אתמול בתקשורת וציין, "יש לנו כמה עשרות אנשים שנבדקו ויצטרכו להיבדק שוב. זיהינו את התקלה מיד".

בהמשך הראיון הבהיר גרוטו כי משרד הבריאות מתנגד להחזרת המשק לשגרה והסביר את ההיגיון מאחורי הסגר שנקבע ביום העצמאות, "אנחנו חושבים שהקלות שנעשו הן מידתיות ויאפשר שליטה במצב, אך חלק מהכלים שיאפשרו לנו את זה הם סגרים"

לדבריו, "אם נחזיר עכשיו את הכל לשגרה, זה יכול להגיע גם לאלפי מונשמים. חד משמעית אני יכול לומר שפתיחה מלאה של המשק בעוד שבועיים זה משהו שלא מקובל עלינו".

בנוגע למערכת החינוך אמר גרוטו, "אני חושב שאפשר להחזיר באופן מסוים את מערכת החינוך. אבל אני חושב שצריך לחשוב על זה בדרך אחרת, פתיחת מערכת החינוך לחלוטין תעלה בחיי אדם. היא יכולה לגרום בתנאים מסוימים לגל שיהיה קטן יותר, אם נצליח לעצור את זה עם הכלים שלנו, אך לפי המודלים שיש לנו פתיחה כזו תוביל לעלייה במספר החולים. בסוף זו צריכה להיות החלטה של המדינה".

"צריך להיות כל הזמן עם האצבע על הדופק ולהסתכל על מצב המשק ומצב התחלואה, ומי שצריך לאזן הם מקבלי ההחלטות. אני חושב שבסוף צריך למצוא את האיזון, יש לנו מדדים מפורטים ואנחנו מציגים אותם בפורומים הרלוונטיים", הוסיף.