סין הסתירה את ממדי המגיפה?

מחקר טוען כי מספר הנדבקים בגל הקורונה הראשון בסין היה פי 4 מהנתונים הרשמיים. בריטניה פותחת במחקר ענק לגילוי מספר הנדבקים האמתי.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ט בניסן תש"פ

סין הסתירה את ממדי המגיפה?-ערוץ 7
העיר ווהאן בסין
צילום: רויטרס

מחקר שביצעו חוקרים בפקולטה לבריאות הציבור באוניברסיטת הונג קונג מעלה כי מספר הנדבקים בגל הראשון של וירוס הקורונה בסין עמד על פי 4 מהנתונים אותם פירסמו השלטונות בבייג'ינג.

על פי הנתונים הרשמיים שפירסמה סין בתאריך 20 בפברואר, לאחר ההתפרצות הראשונה של הקורונה, עמד מספר הנדבקים על 55 אלף בני אדם. אלא שלדברי החוקרים מאוניברסיטת הונג קונג, מספר הנדבקים האמיתי בסין באותם ימים עמד על 232 אלף בני אדם. המחקר פורסם בכתב העת הרפואי Lancet.

עד היום דיווחה סין על 83 אלף מקרי הידבקות בקורונה, אולם על פי ההערכות של החוקרים המספר גדול הרבה יותר. החוקרים השתמשו במחקר שלהם בנתונים שקיבל ארגון הבריאות העולמי מסין עד 20 בפברואר.

ועדת הבריאות הלאומית בסין שינתה לא פחות משבע פעמים את ההגדרה למקרה הידבקות בוירוס הקורונה, ולטענת החוקרים הדבר הפחית באופן מכוון ומשמעותי את מספר הנדבקים. "אם ההגדרה החמישית של הידבקות בקורונה היתה נשארת לאורך כל ההתפרצות והיתה יכולת בדיקה מספקת, ההערכה שלנו היא כי עד 20 בפברואר היו 232 אלף נדבקים בקורונה בסין, בניגוד ל-55 אלף המקרים שדווחו" נכתב במחקר.

בשבוע שעבר נחשף כי מספר המתים מקורונה בעיר ווהאן, שם התפרצה המגיפה לראשונה, היה גבוה ב-50 אחוזים מהנתונים שפירסמה סין.

בינתיים הודיעה בריטניה כי היא מתחילה במחקר ענק חדש שיכלול 300 אלף בני אדם, על מנת לגלות איזה חלק מהאוכלוסיה הבריטית כבר נדבק בקורונה וכמה אחוזים מהם פיתחו נוגדנים לנגיף. לדברי ארגון הבריאות העולמי רק 2-3 אחוזים מהאוכלוסיה בעולם נדבקה בקורונה, עם או בלי תסמינים.

הממשל הבריטי טוען כי לנתוני המחקר הענק בבריטניה תהיה השפעה חשובה על תכנון המשך המאבק בנגיף ופתיחת הכלכלה הבריטית.