בית משפט
בית משפט צילום: ISTOCK

תקופת הקורונה מציבה אתגרים בכל הקשור לתחום המשפט בכלל, ולתחום הצוואות והירושות בפרט.

לאור הגבלות התנועה ואיסור על פגישות והתקהלות נוצר קושי לערוך צוואה בעדים ולהסתייע בעורך דין לכתיבת הוראות הצוואה.

אך מה עושים בימי הקורונה בתקופה בה נוצר קושי לערוך צוואה באמצעות עורך דין ועדים האם כדאי להמתין עד לחלוף הוירוס - לתקופת זמן שאין וודאות מתי תסתיים ?

רבים מן האנשים מעדיפים לערוך צוואה שנערכה על ידי עורך דין, כאשר הם סבורים כי צוואה שנערכה על ידי עו"ד ירושה תעניק לצוואה משקל רב בבוא היום בו ילך המצווה לעולמו ויתבקש קיומה. תוך הנחה מוטעית כי צוואה בכתב יד הינה צוואה "חלשה" אשר לא תעמוד במבחן במידה ותוגש התנגדות.

כאן המקום להדגיש, צוואה בכתב יד, במידה ונעשית בהתאם להוראות חוק הירושה, הינה צוואה תקפה בדיוק כמו צוואה שנערכת ע"י עורך דין ובמקרים מסוימים עדיפה. זאת במידה והמצווה הקפיד על הכללים לעריכת צוואה בכתב יד.

מהם הכללים לעריכת צוואה בכתב יד?

הדין הישראלי מכיר בארבעה סוגים של צוואות: צוואה בכתב יד, צוואה בעדים, צוואה בל פה, צוואה בפני רשות / צוואה נוטריונית.

הכללים לעריכת צוואה בכתב יד קבועים בסעיף 19 לחוק הירושה, החוק מונה שלושה מרכיבים שבהתקיימותם תהיה הצוואה בכתב יד תקינה, להלן:

"צוואה בכתב יד תיכתב כולה ביד המצווה, תישא תאריך כתוב בידו ותיחתם בידו"

צוואה שהתקיימו בה שלושת המרכיבים נערכה בכתב יד של המצווה, נחתמה על ידו ונושאת תאריך תהנה מחזקת התקינות, ועל מי שיבקש להתנגד לה בבוא היום, יוטל נטל כבד לסתירת חזקת התקינות אשר הדין מקנה לה.

צוואה שנערכה כולה בכתב ידו של המצווה מעבר לכך שמהווה אמצעי זיהוי של עורך הצוואה, מעידה על גמירות דעתו של אדם שישב בחדרי חדרים עם עצמו והעלה על הכתב מה יעשה ברכושו לאחר מותו.

בכל מקרה וכדי למנוע טעויות מומלץ להתייעץ עם עורך דין לענייני ירושה טרם עריכת צוואה בכתב יד, ולו בכדי למנוע טעויות שעלול המצווה לעשות בניסוח הוראות בגוף הצוואה עצמה. הכותב הינו עורך דין בכרמיאל המתמחה בתחום דיני הירושה והצוואה לרבות בעריכת צוואות והגשת התנגדות לצוואה.

קישורים: עו"ד ירושה

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו