משפחות שכולות לבג"צ:
לעצור את העברת כספי הקורונה לרשות הפלסטינית

עתירה דחופה הוגשה לבג''ץ בידי משפחות שכולות וארגון לביא בדרישה למנוע מהממשלה להעביר מאות מיליוני שקלים לרשות הפלסטינית.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ט בניסן תש"פ

לאפסן את המזומן
לאפסן את המזומן
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ארגון לביא ופורום ''בוחרים בחיים'' של המשפחות השכולות הגישו היום (ה') עתירה דחופה לבג''ץ נגד שר האוצר, ראש הממשלה ויו"ר ועדת הכספים בדרישה לעצור את העברת הכספים הצפויה לרשות הפלסטינית על סך 500 מיליון ש"ח, בעקבות משבר הקורונה.

בעתירה שהוגשה ע"י עו"ד יצחק בם, נימקו העותרים כי מלבד החשש הממשי שהכספים לא יוחזרו למדינת ישראל, הרשות הפלסטינית צפויה להעביר חלק ניכר מהכספים למשפחות מחבלים ופעילי טרור, כמענק על ביצוע פיגועים ומעשי טרור כנגד אזרחי ישראל.

בעניין זה צויין בעתירה כי "בהתאם לסעיף 4(א) לחוק להקפאת כספים ששילמה הרשות הפלסטינית בזיקה לטרור מהכספים המועברים אליה מממשלת ישראל, תשע"ח-2018, חייבת ממשלת ישראל להקפיא בכל חודש מן הסכום שהיא מעבירה לרשות הפלסטינית".

עוד צויין בעתירה כי "למרבה הצער, הרשות הפלסטינית, בניגוד גמור להתחייבויותיה לחדול מדרך הטרור, עושה שימוש נלוז בכספים המגיעים אליה ומשלמת משכורות ומענקים לפעילי טרור המרצים את עונשם בבתי הסוהר בישראל ולכאלה שהשתחררו מריצוי מאסרם. הרשות הקימה מערך ענף ועתיר תקציבים של תמיכה כלכלית בפעילי טרור ובני משפחותיהם".

לסיום דורשים העותרים מבג''ץ לעצור את העברת הכספים בצו על תנאי, וזאת עד לדיון בעתירה. העתירה הדחופה מגיעה בהמשך למכתב שנשלח בידי המשפחות השכולות וארגון לביא, כבר לפני כ-10 ימים לשר האוצר, ולגורמים נוספים, אך לא נענתה בידי השר והגורמים.

מארגון לביא הפועל למען מינהל תקין בישראל נמסר "העברת סכומי עתק לרש"פ בעיצומו של המשבר הכלכלי מהחמורים שידעה ישראל, נעשית שלא כדין ובניגוד לחוק הקפאת משכורות המחבלים, אנו קוראים לנבחרי הציבור לחדול מהחייאת הרש"פ כל זמן שהרש"פ מתגמלת ומעודדת רצח יהודים".

מירב והרצל חג'אג', הורים שכולים אשר פעילים בפורום בוחרים בחיים, מחו על הכוונה להעביר את הכסף לרש''פ: "לא יתכן שבזמן שהרשות ממשיכה בזמן הקורונה להסית ולשלם משכורת למחבלים ולבני משפחותיהם שרצחו את ילדנו, מדינת ישראל תעביר לרשות שלושה מיליארד שקל מכספי המיסים של תושבי ישראל.

''הלכה למעשה אנחנו מממנים את רוצחי ילדנו. אנחנו מציעים לראש הממשלה ולשרים במקום לתת לרשות כסף והם יעבירו אותו למשפחות המחבלים להעביר ישירות למחבלים ולמשפחותיהם את הכספים. למחבל שרצח את בתנו שיר חג'אג' ועוד שלושה קצינים בארמון הנציב בירושלים קראו פאדי קונבר והוא גר בגאב'ל מוכאבר, הממשלה מוזמנת לשלוח להורים שלו, לילדיו ולאשתו ימח שמם וזכרם את הכסף ישירות, למה לחכות שהרש"פ יעבירו".

עו"ד יצחק בם מסר "הגיע הזמן שהרשות הפלסטינית תוציא את המחבלים שלה לחל"ת - זה עשוי לחסוך מיליוני שקלים ואלפי פיגועים. אבל עד אז, אסור לממשלת ישראל להעביר לרש"פ ולו שקל אחד מעבר למה שנגבה בפועל כמס על עבודתם של תושבי רש"פ בישראל וכמס עקיף על סחורות, אסור גם להקדים תשלומים על חשבון תקבולים עתידיים, כי אין שום וודאות שהכסף הזה יחזור. מן הראוי שהממשלה תשקיע את הכסף בהתמודדות עם משבר הקורונה בישראל, בבריאות, בסיוע למובטלים ולעצמאים, ולא ברשות תומכת טרור".