הכדורגל האירופי חוזר

באוסטריה כבר חזרו להתאמן, בגרמניה ואנגליה נקבע תאריך חזרה, בספרד יחלו בבדיקות ביום שלישי הקרוב וגם איטליה מכינה עצמה לחזרה

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ט בניסן תש"פ

הכדורגל האירופי חוזר-ערוץ 7
כדורגל
צילום: ערוץ 7

"מבצע קורונה", כך מכנים במדינות רבות בעולם את ההכנות לקראת חזרת הכדורגל לפעילות.

בעוד בבלגיה, הולנד וסקוטלנד כבר הודיעו אם כי עוד לא באופן רשמי וסופי על סיומה של עונת 2019/20 בליגות המקומיות, במדינות רבות אחרות דוגמת איטליה, גרמניה, אוסטריה, ספרד ואנגליה, נערכים לחזרת הספורט המקצועני ובייחוד ענף הכדורגל.

בספרד נערכה פגישה בין רופאי כל הקבוצות של שתי הליגות המקצועניות, כאשר שם מתכננים לערוך ביום שלישי הקרוב בדיקות לכלל השחקנים ואנשי המועדון לגילוי נגיף הקורונה, כדי שיהיה אפשר לחזור לאימונים מלאים ולמשחק פעיל בהקדם.

בספרד אמרו כי במקרה שאחד השחקנים יימצא חולה או אפילו בעל שרידים לנגיף, ייאסר עליו ליטול חלק בפעילות ויצטרך להישאר בבידוד ביתי עד אשר יחלים לגמרי, כאשר המטרה היא לחדש את האימונים בשבוע השני של חודש מאי. בהמשך, לפי העיתון "אס" הספרדי, השחקנים והצוותים ישהו בבידוד בבתי מלון ומתקני המועדונים כ-15 ימים לפני פתיחת הליגה המחדש כשהצפי הוא חזרה בתחילת חודש יוני.

גם באיטליה, המדינה שספגה בתחילת הנגיף את המכה הכי קשה מכולן, מתכננים חזרה לפעילות כששם גם כן הציבו את תחילת חודש יוני כמועד החזרה לשגרה וקבוצות רבות כבר החלו לקרוא לשחקניהן הזרים לשוב למדינה.

גם באנגליה, שחוותה מכה קשה בדומה לספרד ואיטליה מבחינת כמות מתים מהנגיף, מתכננים לשוב לשחק כדורגל בקרוב כשגם שם מעוניינים לבצע בדיקות מקדימות לשחקני הפרמייר ליג - ליגת העל האנגלית. על פי התכנית, יידרשו שחקני הליגה הראשונה לבצע בדיקות לב ע”י קרדיולוגים שימומנו על ידי לא אחרת מאשר הממשלה בממלכה.

הממשלה ביקשה לקבל מידע על כל ממצא חריג בבדיקות הלב שייערכו לשחקנים לפני החזרה למגרשים, כאשר את המידע יחלקו גם הליגה והמועדונים. בפרמייר ליג גם כן נחושים לבחון את מצב השחקנים בתקופה חריגה שכזו והאם הם כשירים לשוב למגרשים אחרי שישה שבועות ללא כל פעילות מלבד אימונים ביתיים, שאלה שעלתה לדיון בכל רחבי העולם.

למעשה, ההחלטה לעבור בדיקות לב מגיעה לאחר מאמר שפורסם במגזין רפואי שטען כי ספורטאים שלא היו בפעילות זמן רב וחוזרים לפעילות מלאה בזמן הקורונה נמצאים בקבוצת סיכון לחלות בנגיף. לדברי כותבי המאמר, פעילות גופנית אינטנסיבית עשויה לגרום לעוסקים בה לרגישות גבוהה יותר לזיהום שקשור למחלות לב.

על פי הדיווחים באנגליה, רופאי הקבוצות בפרמייר ליג כבר הכינו פרוטוקול מלא לחזרה למגרשים כיצד לשמור על השחקנים, וכעת הנהלת הפרמייר ליג דורשת מהם דוח שמפרט כיצד בדיוק עשוי להשפיע הנגיף על מצבם.

עם זאת, ב"דיילי מייל" טוענים כי על אף האופטימיות וההכנות לקראת חזרה לפעילות, ישנן לא מעט קבוצות שלא מאמינות כי יחזרו לפעילות וכי העונה תתבטל.

מי שנראית כמו הליגה הראשונה שתחזור לפעילות באירופה, היא ה'בונדסליגה', ליגת העל הגרמנית שהודיעה כי תחזור לפעילות ב-9 במאי.

על פי הודעתה של הליגה הגרמנית, יהיו מספר כללי בטיחות חשובים בכדי להבטיח את שלומם של כל העוסקים בדבר. בכל משחק יימצאו 322 אנשים לכל היותר, ולכל אחד מהם שיגיע לאצטדיון תיערך בדיקת חום על מנת לשלול הידבקות.

בנוסף, שחקנים לא יוכלו ללחוץ ידיים, בדומה למה שהיה נהוג כשבועיים לפני הסגר הכללי ואף לא יוכלו לקחת חלק בתמונות קבוצתיות כנהוג לפני משחקים. גם מסיבות עיתונאים וראיונות לאחר משחק לא ייערכו ובמידה ששחקן אחד יימצא חיובי, הקבוצה כולה לא תצטרך להיכנס לבידוד אלא רק מי שבא איתו במגע.

אין ספק כי מדובר בצעד תקדימי שמוכיח שישנה אפשרות לסיים את עונת 2019/20 למרות הכל ועשוי להשאיר פתח של תקווה עבור אוהדים רבים במדינות שונות. עם זאת, ההחלטה כפופה לאישור משרד הבריאות הגרמני.

בליגת העל הצרפתית הציבו את ה-17 ליוני כתאריך חזרה לפעילות, כששם כבר החלו ברכישת ערכות בדיקה במטרה להחזיר את שתי הליגות הבכירות לאימונים כשעד עכשיו רכשו 50,000 ערכות בדיקה לגילוי הנגיף.

עם זאת, בכל המדינות המתכננות לשוב לפעילות בהקדם ככל הניתן, יודעים כי המשחקים הקרובים וכנראה שגם אלה בשנה וחצי הקרובות יתקיימו ללא קהל כשאלה לא יוכלו להגיע למשחקים עד אשר יימצא חיסון לנגיף, דבר אשר יביא לנזקים כלכליים גדולים מאוד.

בספרד, שם הנזק הכלכלי בעקבות אי הגעת קהל צפוי להגיע ל-129.5 מיליון יורו, שוקלים הכנסת אמצעים טכנולוגיים נוספים למשחקים עצמם כמו הצבת מיקרופונים על השחקנים והנגשת המשחקים לקהל הרחב וביתר מדינות העולם צפויים עוד רעיונות טכנולוגים למציאת פיתרון בנושא.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il