גל אוחובסקי
גל אוחובסקי Photo by Miriam Alster/FLASH90

סיון רהב-מאיר היא אישה מאוד מרשימה. אשת תקשורת חילונית שחזרה בתשובה, ואז הצליחה למקם את עצמה בשורה הראשונה של התקשורת הישראלית כחרדית. היא עשתה זאת תוך שהיא הופכת לאמא לחמישה, ותוך שהיא כובשת את הקהל בבית. לא במקרה בחר בה בשעתו "גלובס" לאשת התקשורת האהובה בישראל.

רהב-מאיר חרוצה, עובדת מסביב לשעון בטלוויזיה וברדיו, ובשנים האחרונות גם ברשתות החברתיות. לפני כשנה החליטו היא ובעלה - איש התקשורת ידידיה מאיר, שמתחלק איתה בבניית האימפריה - שהגיע הזמן לכבוש גם את ארצות הברית. הם ארזו את חמשת הילדים ועברו לגור בניו יורק, שם החלה רהב-מאיר להרצות בפני קהלים הולכים וגדלים ששמחים לפגוש (אולי לראשונה) ישראלית חרדית שיודעת לדבר גם חילונית. מי שמזלזל בה הוא כסיל גדול.

עכשיו נשאלת השאלה מה בעצם רוצה האישה האמביציוזית הזאת להביא לעולם. בסרט המעניין של חיים אתגר, ששודר השבוע בקשת 12, היא הבהירה שמטרתה לעשות טוב לעם ישראל ולתורת ישראל, ולהסביר כמה נהדרת השבת כיום מנוחה. היא אמרה גם שמאסה בהגשת חדשות אגרסיבית, והיא מעדיפה להדגיש את מה שיפה ומאחד במקום את מה שמפריד.

כשאתגר ניסה ללחוץ אותה וטען שהיא כמעט תמיד נחמדה מדי ולא לוקחת צד, רהב-מאיר הסבירה שבשביל כל הוויכוחים הרגילים לא צריך אותה, יריבו כולם גם בלעדיה, והמשיכה לחייך. נשמע נפלא, לא? אז זהו, שממש לא. כי אם בוחנים לעומק את דבריה, מתברר שהיא בסך הכל עלה תאנה מטעם עצמה לדעות החרדיות המסורתיות כפי שאנחנו מכירים אותן. כולל הזלזול בכל ערך חילוני.

באנגלית פשוטה

מה בעצם ההבדל בין בין רהב-מאיר לבין יעקב ליצמן, חוץ מזה שהיא כן יודעת מי הם סטטיק ובן אל? לא הרבה. בסוף גם היא הכי רוצה שכולנו נחזור בתשובה. אבל רגע, זה לא כל כך פשוט - כי לבטל אותה כסתם איזו רבנית מצליחנית זה לא פייר ולא נכון. רהב-מאיר היא בעיניי יותר סיפור טרגי, סיפור על אישה שחזרה בתשובה וכחלק מההסתנוורות הגדולה שהתהליך מביא איתו הפכה לנציגה מאוד מסוכנת ולא מודעת של תהליכי ההדתה. היא מלאה כוונות טובות, היא מדברת יפה, אבל היא משתפת פעולה עם האויבים הכי איומים שלה עצמה.

האם הרב קיינבסקי באמת מסכים שאישה תהיה כוכבת תקשורת? תדבר באינטרנט? תטוס לבד להרצאות? למה לרהב-מאיר להתנגד לחיילות בטנקים כשאורח חייה כיום שנוא על הרבי מגור באותה מידה? האם כשתרצה בקרוב להצטרף לפוליטיקה יקבלו אותה כח"כית לאגודת ישראל? איזה ערך אמיתי יש לכל מה שהיא אומרת אם דווקא האנשים שאותם היא מייצגת בכלל לא סופרים אותה?

זה טראגי עוד יותר כשרהב-מאיר מתחילה להביע דעות בענייני להט"ב. רגע, אל תגידו עכשיו שאני מתחיל לנדנד עם הומואים. תקשיבו שנייה. רהב-מאיר לא מוכנה לצאת נגד בגלוי, אבל מסבירה שמשפחה זה "כמו בתנ"ך, ככה זה אלפי שנים". ופה בדיוק האישה הזאת, בת 38, נופלת למקומות שאין לה שום סיבה לצלול אליהם. דווקא כמי שמכירה את הדברים מקרוב ומיודדת עם חילונים, היא הייתה יכולה לאמץ גישה חדשה - כמו שאימצו היהודים באמריקה, כולל האורתודוכסים (שאינם אולטרה-חרדים). היא הייתה יכולה להיות יותר הרב שרלו ופחות הרב ברלנד. יותר בעד עדכון ופחות בעד שמרנות ריאקציונרית.

זה עצוב עוד יותר כי כהורה, רהב-מאיר אינה רואה את הדבשת של עצמה. עזבו חד-מיניים: חמישה ילדים שאינם שולטים באנגלית, ובעל שלא מדבר את השפה, היא סחבה לאמריקה. אחרי היום הראשון בבית ספר חזרו שלושה מהילדים והסבירו שלא הבינו מילה ממה שנאמר. את זה סיפרה רהב-מאיר בעצמה לחיים אתגר.

למה במקום לקדש עתיקות היא לא עצרה לרגע וחשבה שאולי כדאי לשפר את האנגלית שלהם לפני שהם יגיעו לאמריקה? יש מלא מחזירים בתשובה ופרשני יהדות עבור הקהל החילוני; יש מעט מדי נשים גיבורות שנלחמות בתוך הקהילה החרדית בעד מודרניזציה. למה היא לא מצטרפת אליהן?

רהב-מאיר מסבירה שהשירים של עומר אדם זה רידוד התרבות. אם באותה נחישות היא הייתה נלחמת בחוסר התרבות המוחלט של החרדים באשר הם, בהסתגרות, בהפניית הגב לכל מה שמתחדש בעולם - היה לנו על מה לדבר. אבל היא הרבה פחות פייטרית ממה שנדמה לה.

שמישהו אחר יחבר

רהב-מאיר הפנימה את הערכים הכי מכוערים של הממסד הדתי, עד כדי כך שלא הייתה מוכנה לברך את צביקה פיק לרגל נישואי בתו דניאלה לקוונטין טרנטינו. אכן, ואהבת לרעך כמוך. היא, אגב, סיפרה את זה אצל אתגר בכלל בלי מחשבה שנייה; הייתי מציע לה לא לנפנף בזה מול הקהל שמקשיב לה בארה"ב.

אין לי בעיה עם זה שרהב-מאיר, כמו רוב  הדתיים, מזלזלת בעולם החילוני ורואה אותו כריק מתוכן. היא והקהילה שלה משלמים עכשיו ברחבי העולם את המחיר על כך שהם מאזינים קודם לרבנים זקנים ורק אחר כך מקיימים את חוקי המדינות שבהן הם חיים. אני גם לא כועס על רהב-מאיר, פשוט צר לי עליה.

האישה הזאת תהיה בקרוב עשירה ומפורסמת; היא תחזור לאמריקה ותהפוך לשם שמוכר בכל בית, תוזמן לבית הלבן ובטח גם לביתו של מארק צוקרברג. תמונות שלה בהוליווד עם מיטב הכוכבות הן ממש מעבר לפינה. היהודים באמריקה, בניגוד לחילונים בישראל, מתים על דוסים מונגשים. שם, איפה שהדת מופרדת מהמדינה, אנשים כמוה הם כיף. כמו דיפאק צ'ופרה. יידישקייט שכל כך חסרה להם.

מה שסיון רהב-מאיר לא תצליח לעשות, לצערי, זה לייצר גשר אמיתי בין החילוניות הישראלית לבין החרדים. כמו כל הקונפורמיסטים בכל הדורות, היא מעדיפה לעמוד שעות ולהסביר לנו איזה כיף זה הפרשת חלה במקום להקל על "המורדת" הבאה שרוצה ללמוד פסנתר כדי שלא תצטרך לברוח לברלין. או לנטפליקס.