תזריע מצורע - לעסוק בנושאים אינטימיים ממקום של צניעות וטהרה

בדור שבו הידע פרוץ במרחבי הרשת בקליק מהיר על המקלדת, חשוב שילדינו יקבלו את הידע על כל הנושאים האינטימיים היישר מהוריהם.

הרב שלמה סובול , ל' בניסן תש"פ

תזריע מצורע - לעסוק בנושאים אינטימיים ממקום של צניעות וטהרה-ערוץ 7
הרב שלמה סובול
צילום: גיא טייב

כולנו אוהבים ומתפללים שהחיים שלנו יהיו מלאים רק בשמחות וכיף, אבל מה לעשות שהחיים מורכבים גם מאתגרים.

תורתנו תורת חיים היא והיא באה לתקן גם את המצבים הלוא נעימים בחיים. ואמנם ספר ויקרא מפגיש אותנו עם סיבוכי החיים, כאשר פרשות תזריע מצורע שנקרא השבת עוסקות במצבי חיים שהיינו מעדיפים לוותר עליהם: טומאה של יולדת, צרעת, והשיא זה הלכות זיבה ונידה.

נושאים אלו הם נושאים מביכים שמקובל להגיד עליהם 'שהשתיקה יפה להם', וכדאי כמה שפחות לדבר עליהם. והנה להפתעתנו לא רק שהתורה 'מרשה' לדבר על נושאים אינטימיים מעין אלו, אלא כמו שמיד נראה היא מדגישה את החשיבות לדבר על נושאים אלו.

בפתיחת הפרשייה שעוסקת בזיבה נאמר (פרק טו, פסוקים א -ב):

"וַיְדַבֵּר ה' אֶל מֹשֶׁה וְאֶל אַהֲרֹן לֵאמֹר. דַּבְּרוּ אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וַאֲמַרְתֶּם אֲלֵהֶם: אִישׁ אִישׁ כִּי יִהְיֶה זָב מִבְּשָׂרוֹ זוֹבוֹ  טָמֵא הוּא"

כמו שניתן לשים לב בקלות יש כאן פתיחה כפולה "דברו אל בני ישראל" וגם "ואמרת אלהם". וכלשונו של הנצי"ב מוולוזין: "והנה לא מצינו בכל פרשיות התורה זה הלשון 'ואמרת אלהם' רק 'דברו אל כל עדת בני ישראל לאמר'..." מדוע? מה מקום לאריכות זאת?

מבאר לנו הנצי"ב יסוד חשוב חינוך:

"אלא כלפי שקשה לדבר בענייני זיבה וקרי שהוא באברי הזרע שמתפעלים במחשבה, והיינו סבורים שיותר טוב למעט הדיבור והלימוד בהם..." – כלומר: היינו חושבים שאולי לא כדאי לעסוק בנושאים כאלו צנועים, ולכן התורה מדגישה "ואמרתם אליהם" שגם משה וגם אהרון צריכים ללמודעם בני ישראל את הנושאים הללו.

הקב"ה מלמד את משה ואהרון שאין צורך לברוח מעיסוק בנושאים אינטימיים. כאשר הדיבור בנושא נעשה מתוך צניעות וטהרה, ומתוך חיבור לתורת חיים, העיסוק בנושאים אלו לא רק שאיננו שלילי, אלא הוא נדרש וחיובי לבריאות הנפשית של ילדים ומתבגרים.

בדורנו נכונים הדברים יותר מתמיד. דווקא בדור שלנו שהידע כל כך פרוץ במרחבי הרשת והמדיה החברתית בקליק מהיר על המקלדת, כדאי וחשוב מאוד שילדינו יקבלו את הידע על כל הנושאים האינטימיים על ידי ההורים.

יצירת אווירה של שיח סביב הנושאים האלו, יאפשר לילדינו לשאות אותנו את השאלות שהעדינות האלו, ולא לחפשם ברחבי הרשת, ולהגיע חלילה למקומות לא ראויים.

תקופת הקורונה שכפתה עלינו הישארות בבית ושהות של הרבה שעות בתוך המשפחה, יכולה להיות תקופה נפלאה שאפשר לנצל, כדי להגיע עם בנינו בונותינו לשיחות עמוקות גם בנושאים שלפעמים בגלל עומס החיים, איננו מצליחים להגיע אליהם. נשוחח, נעשה ונצליח!

הרב שלמה סובול הוא ראש ארגון הרבנים ברקאי