אסור לבג"ץ לטרפד את האחדות

התקשורת והאליטות הישנות מגייסות את מערכת המשפט כדי לטרפד את ממשלת האחדות. צריך לקוות שבית המשפט העליון לא יפול למלכודת

הרב ד"ר חיים שיין , ל' בניסן תש"פ

ד"ר חיים שיין
ד"ר חיים שיין
צילום: חזקי

בכל שנה, ביום הזיכרון, נהגתי לפקוד את קבריהם של מאיר שטיין הי"ד שנהרג בטנק שלי במלחמת יום כיפור, ישראל איגלברג הי"ד שהיה איתי בצוות הטנק בקורס קציני שריון, ושל הצנחן ישעיהו פרוכטמן הי"ד שנהרג בפעולת התגמול בחוסאן. 

ישעיהו, אחיו של חברי הטוב, שבבית הוריו פגשתי לראשונה את השכול והיגון. השנה, בצוק העיתים, לא אגיע לבית העלמין בקריית שאול. במפגש עם משפחת השכול שאבתי בכל שנה את תעצומות הנפש, עוז הרוח וחוזק האמונה בשיבת ציון, בגאולת ישראל ובבניין הארץ המובטחת. 

בימים אלה ממש, אזרחי ישראל מצויים בתוך חזיון תעתועים. נגיף בלתי נראה משבש את החיים ומעמיד את האנושות בפני אתגרים בלתי מצויים בתחומי בריאות, פרנסה, בידוד וסגר. מומחים מודים בצניעות שאינם יודעים את אורחות הנגיף ומקווים שבמהרה ימצא חיסון שיאפשר חזרה לימי שגרה.

בשבועות האחרונים גיליתי שוב את חוסן החברה הישראלית, תבונתה ובחירתה העיקשת בחיים. שום נגיף לא יוכל לעצור את הרצון לעוצמה, את החיוניות ואת תחושת הערבות ההדדית בחברה הישראלית. אין זו הפעם הראשונה שהישראלים מתמודדים עם אתגרים קשים ומורכבים - ומנצחים. מתוך המלחמות, הפיגועים ומצוקות הכלכלה, יצאנו מחוזקים, כך יהיה גם הפעם בהתמודדות עם הקורונה. כל בר דעת מבין את המורכבות שבקבלת החלטות קיומיות בתוך אי־ודאות מתמשכת.

מנכ"ל משרד הבריאות מרשים בתדרוכים תבוניים, ומנכ"ל האוצר משכנע בדאגתו למשק. מעל כולם מצויים נתניהו והממשלה, שצריכים להכריע בין המלצות, לעיתים סותרות, שניתנות מתוך אחריות. כל החלטה שהממשלה מקבלת נתונה מייד לביקורת בכלי תקשורת שלא מצליחים להתאושש מההפסד שלהם בשלוש מערכות בחירות. ממשלת אחדות בראשות נתניהו ואחר כך גנץ, היא עבורם חלום בלהות. השקעה אדירה שלהם בתקווה לחילופי שלטון, קרסה.

הפילוסוף הידוע שופנהאואר כתב שאין נקמה כמו נקמת עיתונאי שטעה. הוא צדק. בימים שכאלה מותר לצפות שגם התקשורת תיקח חלק במאמץ הלאומי. תעודד את רוח העם, תעמוד מאחורי החלטות ההנהגה, וגם אם יש ביקורת - לא תהפוך אותה למסר המרכזי בערוצי הטלוויזיה. התקשורת באנגליה העלתה על ראש שמחתה את קפטן טום מור, בן 99, שגייס מהציבור 20 מיליון ליש"ט למלחמה בקורונה באמצעות הליכה סביב גינת ביתו, והפכה אותו לגיבור לאומי.

התקשורת הישראלית, לעומת זאת, מעדיפה להביא מומחים מטעם עצמם שאמרו שהם יופתעו אם מספר הנפטרים מקורונה יעלה על עשרה, או כאלה שמסבירים שהקורונה פחות מסוכנת משפעת והזהירות מוגזמת. ערוצי הדיכאון פועלים ללא הרף, כולל אלה שטענו שהקורונה היא המצאה פוליטית לטובת נתניהו. מזלם של אזרחי ישראל שהם מוכיחים פעם אחר פעם שערוצי הטלוויזיה לא משפיעים על רובם. 

כעת, כמוצא אחרון, התקשורת והאליטות הישנות מגייסות את מערכת המשפט, כדי לטרפד ממשלת אחדות. תקוותי שבית המשפט העליון לא יפול למלכודת. אל לו לבג"ץ להתערב אם לא מתנוסס דגל שחור, זועק לשמיים, על ההסכם והחקיקה שבעקבותיו. חזקה על עו"ד אבי ליכט שהיה המשנה ליועמ"ש, ממנסחי ההסכם, שלא היה נותן יד לאי־חוקיות. התערבות מיותרת של בג"ץ תוביל בודאות למערכת בחירות רביעית, בזמן שיש לגייס את כל המשאבים למערכה נגד הקורונה. 

באדיבות "ישראל היום"