מגפת קורונה
דני דנון: סיוע לפלסטינים - רק אם תיפסק ההסתה

שגריר ישראל לאו"ם זועם על ההסתה הפלסטינית במועצת הביטחון למרות הסיוע הישראלי במשבר הקורונה, וקורא להתקדם עם החלת הריבונות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ל' בניסן תש"פ

דני דנון: סיוע לפלסטינים - רק אם תיפסק ההסתה-ערוץ 7
השגריר דני דנון
צילום: שחר עזרן

הפלסטינים ממשיכים לטעון בזירה הבינלאומית שישראל פוגעת בהם על רקע משבר הקורונה ודיון סוער בנושא התקיים אמש (חמישי) במועצת הביטחון של האו"ם.

השגריר הישראלי באו"ם, דני דנון, זועם על כפיות הטובה שהפגין הנציג הפלסטיני. "אני לא מופתע, אבל בהחלט זה מאכזב. בזמן שכל העולם משלב ידיים ומשתף פעולה נגד הנגיף המסוכן, הפלסטינים חוזרים להתנהלות הטבעית שלהם – אנטישמיות, אנטי ישראליות, השמצות חסרות בסיס – ומנסים לנצל את המצב כדי להרוויח נקודות פוליטיות. אני חשפתי את הפנים האמיתיות שלהם ואמרתי לנציג הפלסטיני שעליו להתבייש".

"המסר שלי היה מאוד ברור: על הפלסטינים לבחור. אם הם רוצים להמשיך לקבל סיוע בענייני הקורונה עליהם להפסיק את מסע ההסתה", אמר דנון.

לדבריו, במועצת הביטחון היתה אוזן קשבת לעמדה הישראלית. "רוב המדינות בירכו על שיתוף הפעולה בינינו ובין הרשות הפלסטינית וגם אני דיברתי על הרצון שלנו לעזור ולסייע בצמצום היקפי המגפה ברשות ובעזה. בנושא ההסתה הפלסטינית קראו להפסקת ההסתה, אבל בפועל דווקא ארה"ב וישראל שמסייעות לפלסטינים, נמצאות בתהליך של עשיית חשבון נפש פנימי והחלטה אם ממשיכים להעביר כספים וציוד לפלסטינים אם הם ממשיכים בהשמצות המזעזעות שהם מפנים כלפינו הכוללות שקרים שאינני יודע מהיכן מוציאים אותם".

עם זאת המועצה דווקא השמיעה ביקורת על ממשלת האחדות ותוכניותיה המדיניות. "שמענו בעיקר דאגה שלהם מהכוונה לקדם את החלת הריבונות, מהלך שמופיע בהסכם הקואליציוני כפי שפורסם עם תאריך יעד. הנציגים של האו"ם, האיחוד האירופי ומדינות נוספות אמרו שהם מודאגים. אנחנו לא התייחסנו לנושא הזה עדיין כי אנחנו ממתינים להחלטת ממשלה שתיעשה בתיאום עם האמריקנים. אני אומר לחברי בירושלים: עשו מה שטוב למדינת ישראל, אנחנו נתמודד כאן עם ההשלכות שיהיו בזירה הבינלאומית".

דנון מסביר שעל רקע ההסגר והמשבר, לא מועלות יוזמות שמנסות לסכל את הריבונות. "אין יוזמות אבל יש התייחסויות. אנחנו שומעים את האיחוד האירופי ומדינות מטעמו בקול רם וגם כמובן את הרשות הפלסטינית שמנסה להלך אימים. אבל משום שכולם עסוקים כעת במשבר הקורונה, זה לא נמצא ממש בסדר היום. אני מאמין שמיד לאחר תום המשבר הנושא הזה יחזור לסדר היום וייתכן שגם נראה פעילות נגד המהלך".

הוא מספר על ההתמודדות האישית שלו בימי הקורונה. "אנחנו ממשיכים את המאבק הדיפלומטי אף עושים את זה בצורה שונה. אתה אמנם שם חולצה, עניבה וז'קט אבל יכול להישאר עם מכנסי ג'ינס כי אתה מול המחשב כל היום".

"אנחנו פועלים בצורה וירטואלית, כי האו"ם ממשיך לתפקד. יש דיונים של מועצת הביטחון ושל ועדות. בשבוע שעבר ערכנו כינוס עם מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב והזמנו עשרות שגרירים שרצו לשמוע כיצד מתמודדים עם הנגיף בישראל. עיקר העבודה נעשית במרחב הוירטואלי וזה שונה. מצד אחד זה טוב כי הישיבות יותר קצרות וההתבטאויות נגד ישראל מתונות יותר. מצד שני, הטבע של עבודה דיפלומטית הוא חיכוך, מפגש בין אישי והדברים הללו בנסיבות הקיימות בניו יורק לא יכולים לקרות".

ביולי אמור דנון, אחרי מספר הארכות, לשוב לישראל. בשלב הראשון זה לא יהיה למערכת הפוליטית במסגרתה פעל עד צאתו לאו"ם. "כרגע אני ממשיך בפעילות ובעשייה. אנחנו מקווים שהמשבר הזה יסתיים במהרה ונוכל להתארגן לחזרה בקיץ הקרוב. אין עדיין תוכניות מוגדרות ליום שאחרי. כמובן שאמשיך לפועל במרחב הציבורי ואת הניסיון והקשרים שצברתי בחמש השנים האינטנסיביות שלי האו"ם אעמיד לרשות מדינת ישראל".

הוא לא פוסל תפקיד דיפלומטי נוסף, אם יוצע לו כזה. "כרגע זה לא עומד על הפרק, למרות שאני חייב לציין שהנושא הדיפלומטי קרוב היום לליבי. אני חושב שמשרד החוץ חייב לקבל תקציבים נוספים והתייחסות שונה. אני שירתתי במספר משרדים ומשרד החוץ חייב תוספת תקציבית משמעותית ולעבור ריענון כדי לעמוד במשימות העומדות בפניו בזירה הבינלאומית".