בנימין נתניהו
בנימין נתניהו Flash 90

העיתונאי הוותיק של ידיעות האחרונות, נחום ברנע, תיאר בטורו האחרון כיצד יבלמו ראשי כחול לבן את החלת הריבונות ביו״ש ובבקעת הירדן.

לדברי ברנע ״שאלת הסיפוח״ היא דוגמה טובה לדילמה שמייסרת את אנשי כחול לבן. ״נתניהו התחייב לפני הבחירות על סיפוח. הם נגררו אחריו. בעצם, הם מתנגדים. הם בעיקר מתנגדים לסיפוח בקעת הירדן, בגלל האיום של מלך ירדן לבטל את הסכם השלום״.

במהלך המשא ומתן אמר נתניהו לגנץ ואשכנזי שיש לו רוב לריבונות בלעדיהם: ליברמן ויעלון יצביעו בעד כשהדבר יובא לכנסת. בכחול לבן התלבטו והחליטו שמשימתם היא להיות בפנים ולהשפיע.

״כאשר יישבו בממשלה, יביא גנץ, כשר ביטחון, את כל הסתייגויות צה"ל מההשלכה של ההחלטה על ההסכם עם ירדן; אשכנזי, כשר החוץ, יסביר את הנזק באירופה ובאסיה. גם בבית הלבן מודאגים מתגובת מלך ירדן. נתניהו יסתפק בסוף בהחלת החוק על גוש עציון״.

לדברי ברנע, אילו החלת הריבונות היתה משאת נפשו של נתניהו, הוא היה מחליט עליה בממשלות הקודמות שלו. ״הרי אפילו את חאן אל אחמר לא פינה״.

״אריה דרעי שיכנע את גנץ שיהיה לו בעל ברית מתון ליד שולחן הממשלה. הוא הזכיר את העבודה שלו עם רבין בשנות ה־90. בינו לבין אשכנזי יש כימיה. הם מכירים מהתקופה ההיא. דרעי היה היחיד בין שותפיו של נתניהו בגוש הימין שתמך בגלוי בהקמת ממשלת אחדות״, הוסיף ברנע.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו