טיפולי פוריות חוזרים - בהדרגה

המועצה הלאומית לרפואת נשים מתכוונת להמליץ על החזרת טיפולי הפוריות בבתי החולים - רק מגיל 39. כך ע"פ דיווח המתפרסם היום.

ערוץ 7 , ב' באייר תש"פ

חוזרים בהדרגה?
חוזרים בהדרגה?
iStock

המועצה הלאומית לרפואת נשים קיימה ביום שישי דין מיוחד בנושא החזרת טיפולי הפוריות בבתי החולים לאחר שהופסקו בשל מגפת הקורונה.

העיתון 'ישראל היום' מדווח בהסתמך על גורמים המעורים בדיון כי המועצה, המשמשת גוף מייעץ למשרד הבריאות, צפויה להמליץ על החזרת טיפולי הפוריות לנשים מגיל 39 ומעלה.

על פי הדיווח הידיעה הביאה לזעם בקרב קבוצות נשים העוברות טיפולי פוריות. בעמוד הפייסבוק של הפורום הנשי לפוריות בישראל, הגוף שאיים בבגץ נגד הפסקת טיפולי הפוריות, הועלה פוסט זועם שכוון נגד שר הבריאות ליצמן וראשי מערך הבריאות בישראל.

בפוסט נכתב כי: "אז הנה ליצמן עומד להתקפל, עוד שלב בנסיגה המבוהלת שלו מהלחץ שלכן בנות, של בית המשפט העליון, של התקשורת ושל הפוליטיקאים. ביום ראשון, הוא והבר סימן-טוב, צפויים לאשר שנשים מגיל 39 תוכלנה לשוב לטיפולים מתחילת מאי. בראבו. החדשות הטובות הן שהתקדמנו.

לכאורה זאת קבלה של המתווה עליו אנו נאבקים בבג"צ, בכנסת ובתקשורת, מתווה אייל"ה. אבל במציאות אלה חדשות רעות מאוד. החדשות הן שרק 4000 נשים מתוך 15-20 אלף נשים שאנו מייצגות, יקבלו טיפולים. 11-16,000 מהבנות שלנו, יחלו בטיפולים רק חודש אחרי, בתחילת יוני 2020, חמישה שבועות מהיום. חדשות בהחלט לא טובות".

עוד נכתב בפוסט: "לא ולא, שר הבריאות ליצמן. לא נקבל זאת, נלחם. אתם תדרשו להסביר בדיון בבג"צ בחמישי שאחרי יום העצמאות, למה אתם מפלים לרעה כשלושה רבעים מנשות הפורום הנשי לקידום פריון האישה בישראל. אתם תצטרכו להסביר איך אתם מאפשרים טיפולים אלקטיביים בבתי החולים למרות הקורונה, אך טיפולי פריון אתם עוצרים. אתם תתבקשו להסביר לנו ולציבור הרחב, מה מניע אתכם? יתכן שאנו נדרשים לשלם את מחיר הפאניקה של המערכת, המבקשת כוחות ותקציב כוננות על חשבון הבנות שלנו? האם תיעדפתם את הרצון שלנו להביא ילד לעולם, בדרגה נמוכה יותר מטיפולים אלקטיביים?אדוני שר הבריאות ליצמן, הסכת ושמע. בשורותיך הצפויות – אינן בשורות. הן חדשות רעות לציבור גדול של נשים מאוכזבות, המוכנות להאבק כלביאות על זכותן להרות. אנו איננו קונים את הספינים מבית מדרשו של מנכ"לך, שפישל בלהכין תקציבים לקורונה, ועכשיו מחפש מקורות כספיים בצמצום טיפולי הפוריות שלנו".

הארגון סיים את דבריו בפנייה ישירה לשר הבריאות בה נכתב: "החדשות שלנו אליך שאיננו מפקירים את אחיותינו הצעירות מגיל 39. נוסיף ונאבק בהחלטות שרירותיות אלה, באמצעות בג"צ, המערכת הפוליטית העולה ומתקוממת, הרופאים, התקשורת והעם כולו. התר לאלתר את השבת כלל טיפולי הפוריות לכל הגילים, החל מתחילת מאי. ואם חסר כסף, דפוק על שולחן ראש הממשלה, שיקצה משאבים. אתה יודע איך עושים את זה. אתה עושה את זה מדי דיון בעניינים שאינם בריאותנו. עשה זאת עבורינו. זה או זה או שבג"צ יכריע".