100 שנים לועידת סן רמו
יולי אדלשטיין: הבית הלאומי של היהודים הוא כאן

חבר הכנסת אדלשטיין ושר המשפטים אוחנה השתתפו ביום שידורים מיוחד לציון 100 שנים להחלטת סן רמו.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ב' באייר תש"פ

יולי אדלשטיין
יולי אדלשטיין
צילום: משה ביטון

תנועת "אם תרצו" וארגון "אזרחי קנדה למען זכויותיה המשפטיות של ישראל" מקיימים יום שידורים מיוחד לציון 100 שנים לועידת סן רמו.

יום העיון שודר במספר מוקדים בעברית ובאנגלית ברשתות החברתיות של ארגון הגג של הציונות באמריקה, Zionist Organization of America - ZOA.

בין המרצים ביום העיון - סגן שר החוץ לשעבר דני איילון, המזרחן ד"ר מוטי קידר, פרופ' טליה איינהורן, עו"ד ניצנה דרשן לייטנר מארגון שורת הדין, יהודה גליק, דוברו הבינ"ל של הישוב היהודי בחברון ישי פליישר, המשפטנים הבינ"ל פרופ' יוג'ין קנטרוביץ ופרופ' אבי בל והעיתונאית קרולין גליק.

בין ההרצאות הוקרנו ברכות של נציגי ציבור בישראל, ביניהם יו"ר הכנסת לשעבר יולי אדלשטייין, שר המשפטים אמיר אוחנה, שרת התרבות מירי רגב, שר המדע אופיר אקוניס, סגן שר הביטחון אבי דיכטר חברי הכנסת מיכל שיר, קטי שטרית, מתן כהנא, אופיר סופר וראש מועצת יש"ע דוד אלחייני.

כזכור, החלטת סן רמו (1920) היא מסמך משפטי שחתומות עליו מעצמות-על המכירות יחד באופן בינלאומי בזכותו של העם היהודי לחדש את ביתו הלאומי בארץ ישראל לאחר הצהרת בלפור. להסכם זה תוקף עד היום מבחינת החוק הבינלאומי מפני שעם הקמת האו"ם (1945), הסכם סן רמו הוכר, אושרר, והוחל עליו רציפות ומתוך כך חשיבתו.

יו"ר הכנסת לשעבר אדלשטיין פתח את יום העיון הוירטואלי ואמר כי "משום מה בדיונים הפוליטיים המתקיימים כיום על זכויותינו על הארץ הזו, נוהגים לשכוח שכבר לפני 100 שנים הקהילייה הבין לאומית קבעה שכאן יהיה הבית הלאומי של היהודים. היום מרגש לחשוב על כך שכולנו שותפים לבניית עוד קומה ועוד קומה בבית הזה. זכרו את העבר על מנת שיהיה עתיד עוד יותר טוב".

שר המשפטים אמיר אוחנה אמר כי "לפני 100 שנה בדיוק התאספו "בעלות הברית" לכנס בסן רמו. בין ההחלטות שקיבלו, הם אימצו והחלו ליישם החלטה קודמת שהתקבלה בשנת 1917 - הצהרת בלפור. אירוע היסטורי זה היה לאחד מאבני היסוד של הקמת בית לאומי לעם היהודי. תודות לאנשים וארגונים כמו "אם תרצו" וארגון "אזרחי קנדה למען זכויותיה המשפטיות של ישראל" המחנכים ושומרים על הציונות - יש לנו את הכח והזכות להמשיך ולבנות את הפלא הזה שנקרא מדינת ישראל ולהגן על זכויות עמנו בארצנו".

מתן פלג, יו"ר תנועת "אם תרצו", אמר כי "זהו אירוע היסטורי חובק עולם שקורה פעם ב-100 שנים. היום יותר מתמיד, ערב החלת החוק הבינ"ל על יהודה שומרון ובקעת הירדן, אנחנו זוכרים את הזרעים שנזרעו אז לפני 100 שנים וגרמו להקמת מדינת ישראל. יש להמשיך את מה שהחל אז ולהחיל ריבונות על כל חלקי ארץ ישראל".