להתפלל מחדש

לא מספיק להתמודד עם שאלת קיום המניין בתקופת הקורונה. על פוסקי ההלכה והרבנים לשרטט את הצורה המיוחדת של תפילת האדם בביתו

בועז גרינווד , ב' באייר תש"פ

להתפלל מחדש-ערוץ 7
תפילה. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

כאשר קראתי את כותרת דבריו של הרב יואל קטן על איסור תפילה במניין, קיוויתי שלאחר תקופה ארוכה שבה אנו עוסקים באיסור התפילה במניין, סוף סוף נפתח שיח אחר.

אומנם, היות שבגוף המאמר הרב התייחס להתמודדות שבה כולם עוסקים, ברצוני להציע שיח אחר שלעניות דעתי מתבקש מאוד בימים אלה. וכמובן שהדברים אינם סותרים את דבריו של הרב קטן אלא באים על גביהם.

הרב השווה בין האיסור להתפלל במניין ובין הציווי להפסיק להקריב בבמות. אם נמשיך את ההשוואה הזאת, ממילא נבין שעלינו לחשוב איזו התחדשות ה' דורש מאיתנו בימים אלה. לא מספיק להדגיש שוב ושוב את האיסור להתפלל במניין.

המשימה העיקרית של עולם התורה היא להציב אלטרנטיבה משמעותית לתפילה במניין - כיצד אמורה להיראות תפילה בימים אלה? כיצד מצליחים לכוון בתפילה בשעה שבני הבית מרעישים וקופצים מסביב? אעז ואשאל מעבר לכך: האם העובדה שהאדם מתפלל בבית יכולה לאפשר הדגשות הלכתיות אחרות? למשל, האם העובדה שהאדם נדרש להתפלל בבית היא סיבה מספיק טובה לאפשר לו ללמוד לפני התפילה, אף אם הוא יצטרך לאכול דבר שבדרך כלל הוא מקפיד לא לאכול לפני התפילה?

כמובן שאלו רק מקצת השאלות שפרנסיו הרוחניים של הציבור צריכים לתת עליהן את הדעת. אבל יסוד העניין הוא אחד: עלינו לנצל את ההסתגרות שנכפתה עלינו כדי לרענן את עבודת ה' שלנו בכלל, ואת היחס שלנו לתפילה בפרט.

פרט לצורך המיידי שיש בדבר זה, לענ"ד ישנן שתי נקודות שבהן נרוויח מהתחדשות זו גם לאורך זמן:

א. ידועים דברי הרב קוק "הצדיקים האמיתיים אינם קובלים על הרשעה אלא מוסיפים צדק". ברגע שנהיה עסוקים בבניית אלטרנטיבה עמוקה לתפילת במניין, אף אם אלטרנטיבה זו היא זמנית בלבד, היא תייתר את הצורך של רבני הקהילות לרדוף אחרי המניינים הסוררים. זה הכלל: כאשר עסוקים בעשייה חיובית אין צורך לגנות את הצדדים השליליים.

ב. העניין השני הוא נקודה למחשבה לכולנו. בוודאי שאנו מצפים לחזרה להתפלל במניין, אבל מי שמצפה שהתפילה שלו בבית תיראה בדיוק כמו התפילה בבית הכנסת רק בלי תשעה אנשים מסביבו, צריך לשאול את עצמו מתי הוא השקיע מחשבה בתפילת היומיום השגרתית שלו. במילים אחרות - אם התפילה בבית נראית כמו התפילה בבית הכנסת, גם התפילה במניין כנראה לא במיטבה.

נקווה שתקופה זו תעבור במהרה, ושנצא ממנה מלאי כוחות והתחדשות בכל העניינים בחיינו.

הכותב הוא מחנך בישיבה התיכונית לפיד במודיעין