יוסף שפייזר, יו"ר 'הפורום הדיגיטלי'
יוסף שפייזר, יו"ר 'הפורום הדיגיטלי' צילום: ראובן קאפוצינסקי

בשבועיים האחרונים עלה מספר הדיווחים על פריצה של פדופילים וסרטים פורנוגרפיים למתחמי שיחות ה'זום'. היעד של ההאקרים נעשה ברור מרגע לרגע: ככל שהסביבה עדינה יותר, תמימה יותר וחינוכית יותר, כך המוטיבציה לפגוע בה ולשדר תכנים פוגעניים גדולה יותר.

בתחילה הגיעו הדיווחים דווקא מצוותי החינוך. שיחת זום שהתיימרה להסביר למורים כיצד להעביר תכנים מקוונים ובתוכה מאות מורים, הופרעה על ידי תוכן פוגעני קשה. התוכן הועבר כך שהוא משתלט על השיחה והשיחה הופסקה.

בעקבות המקרה פרסמנו בפורום הדיגיטלי, בשיתוף ארגון לוקחים אחריות, בקשה על מנת לאתר מקרים דומים. המקרים לא איחרו לבוא. ישיבה תיכונית מכובדת במרכז הארץ דיווחה על פריצה של האקרים בעת לימודים מקוונים והחדרת תכנים פורנוגרפיים ששיבשו את הלימודים. אולפנה נוספת דיווחה על פריצות חוזרות ונשנות לשיחות הזום של המורות עם התלמידות והחדרת תכנים פוגעניים. בשני המקרים מערך הלימודים היה צריך להיפסק, ומאחר שהצוות לא הוכשר לאבטחת השיעור באופן מקצועי, התכנים שודרו במשך כמה דקות עד לעצירתם.

ישיבת הסדר הסמוכה לירושלים נאלצה לבטל את כלל התכנים המועברים באופן מקוון לאחר שהאקרים פרצו שוב ושוב והטמיעו תוכן בלתי הולם בשיעוריה. השיא הגיע כשבית ספר נאלץ לעצור את טקס יום השואה לאחר שבאמצע הטקס הועברו תכנים פוגעניים לכלל התלמידים.

מעקב אחר דרכי הפעולה של ההאקרים העלה כי תלמידים ברחבי הארץ פתחו קבוצות ווטסאפ עם לינקים לשיעורי זום. הלינקים מועברים בין הקבוצות והכניסה לשיעור חשופה לעין כול, כך שמי ששם לו ליעד להחדיר תכנים בלתי הולמים, בפרט אם הוא רוצה לזעזע מוסדות מסוימים, ידו קלה על ההדק. הלינק חשוף לכולם, וכניסה ממקור לא מזוהה נגישה. המשתמש יכול להשתלט על המסך הכללי וכך השיעור מופרע לחלוטין.

הסיפור הזה, להערכתי ולצערי, לא ייגמר כאן. בשנתיים האחרונות אני מתריע מעל כל במה מפני התפשטות המגיפה השקטה. ילדים בכל הארץ מקבלים סמארטפונים לא מסוננים בגיל צעיר מאוד (גיל שמונה בממוצע) ונחשפים לתכנים פוגעניים באופן מיידי ויומיומי. התוכן הפורנוגרפי ממכר, וילדים צורכים אותו. ההשלכות ידועות: חיקוי התכנים בין הילדים, שיימינג כיתתי על בסיס קבוע, התמכרות ופגיעות מיניות ונפשיות חמורות.

מלבד הצורך בתוכנית מוגנות לאומית מיידית, קנסות על חברות הסלולר שמפרות את החוק ליידוע בסינון והתמגנות אישית, אני רוצה לקרוא מעל במה זו ליזמים טכנולוגיים: האתגרים בשדה המוגנות נעשים חריפים מיום ליום. מיליארדי שקלים שמוקצים לחינוך, בוודאי לחינוך הדתי, יורדים לטמיון כאשר הפרצה כל כך גדולה. רק עידוד יזמות טכנולוגית סביב מוגנות והקניית שגרה בטוחה במכשירים החכמים תוכל לבלום את התפשטות הנגיף.

אני תפילה שהאירועים הללו, מזעזעים ככל שיהיו, יעוררו את הלבבות האדישים. ראינו כיצד עולם שלם מתגייס למלחמה במגיפה פיזית, נלמד מכך כיצד עלינו להגיב למגיפה רוחנית.

הכותב הוא יו"ר הפורום הדיגיטלי - שומרים על הילדים ברשת

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו